Британці поспішають отримати німецьке громадянство

  • Демієн Макгіннес
  • Корреспондент ВВС у Берліні
Берлін

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Німеччина залишається бастіоном толерантності, демократії і зразком відкритості до мігрантів

Через невпинне наближення "брекзиту" у Британії вирують суперечки щодо прав мігрантів із ЄС, серед яких є приблизно 300 тисяч громадян Німеччини.

Багато з них занепокоєні тим, що станеться із ними після виходу Британії із ЄС.

Але як почуваються 100 тисяч британців, які живуть у Німеччині?

Кореспондент ВВС Демієн Макгіннес розповідає, що багато з них поспішають подати документи на громадянство ФРН.

"Ну, так коли ти станеш німцем?" - це питання постійно виникає у моїх розмовах із друзями-британцями тут, у Берліні. Більшість із них вже подали документи або рахують дні до дати, коли вони зможуть зробити це відповідно до місцевих законів.

Все через те, що ніхто не знає, як на них може позначитися рішення Британії вийти із ЄС.

Це не засмаглі від сонця експати, про яких пишуть британські таблоїди, - зі склянкою джину в одній руці і ключкою для гольфу в іншій.

Це молоді фрілансери, які занепокоєні тим, що у разі, якщо запровадять візовий режим, вони можуть втратити роботу. Або пенсіонери, які живуть в орендованому житлі на свою пенсію, яка тане разом із падінням курсу британського фунта.

Есме - найоргіназованіша з моїх друзів. Вона записалася на співбесіду у відповідне відомство ще за тиждень до референдуму.

Вона пройшла тест на громадянство, здала усі документи, і кілька тижнів тому стала громадянкою Німеччини. Церемонія відбулася у будівлі муніципалітету берлінського округу Нойкельн.

Підпис до фото,

У Есме тепер є два громадянства: британське і німецьке

Несподіванкою для Есме стали емоції під час церемонії. Німецьке громадянство разом із нею отримували близько 50 людей - сирійці, американці, іракці, турки, італійці, французи і кілька британців.

Голова округу виступила перед ними із вітальною промовою, у якій, зокрема, говорила про поняття Heimat, тобто Батьківщини.

Коли вона зацитувала конституцію Німеччини - слова про те, що всі люди є рівними, незалежно від статі, походження чи етнічної належності, - у Есме з'явилися сльози на очах.

Коли піаніст і скрипаль зіграли гімни усіх 22 країн, мігранти з яких отримали громадянство Німеччини, вона вже потихеньку рюмсала.

Під кінець вийшов співак, який виконав гімн Євросоюзу - бетховеновську "Оду до радості". У цей момент Есме вже плакала.

Це було досить несподівано для переконаної лібералки, яка скептично ставиться до будь-якого розмахування національними прапорами.

"Я думала про шлях, який пройшли усі ці люди, аби потрапити сюди, - пояснила Есме. - Про війни, від яких вони втікали. Про скруту, яку їм довелося пережити, аби почати нове життя у Німеччині".

Деякі з них спеціально для цієї церемонії вивчили напам'ять слова присяги конституції Німеччини. Есме каже, що на цьому тлі її власні проблеми виглядають набагато менш серйозними.

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Церемонія надання громадянства Німеччини, фото 2011 року

Процес отримання громадянства Німеччини, який спочатку був потрібен через практичні міркування, змусив Есме і, як я підозрюю, багато інших британців, замислитися над більш глибокими питаннями.

Чи дійсно можна бути одночасно і британцем і німцем? І що це означає - бути німцем, громадянином Німеччини?

Ще зовсім нещодавно сказати іншому британцеві, що ви отримали громадянство Німеччини, означало б нарватися на якийсь старий жарт про фашистів чи про рушники на ліжаках - обов'язкову символу охайних німців на будь-якому курорті.

Британські газети досі використовують у своїх заголовках ці штампи, і якщо переговори щодо "брекзиту" будуть складними, то можна очікувати, що подібних коментарів побільшає.

Тим не менш, сьогоднішню Німеччини постає перед нами як бастіон толерантності, інтернаціоналізму, демократії, а також прикладом відкритості до імігрантів.

Звісно, і в самій Німеччині, і за її межами є люди, які критикують Ангелу Меркель за її рішення відкрити двері для такої кількості іноземців.

Але для новоспечених громадян Німеччини із британським корінням - людей, які й самі є іммігрантами, - країна, яка є настільки приязною до іноземців, є надзвичайно привабливою.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Ідея постійного громадянства відносно нова концепція для Німеччини

Насправді ідея подвійного громадянства для Німеччини є відносно новою концепцією.

Традиційне поняття "німець" було більше пов'язано із етнічною приналежністю, із родоводом, аніж із місцем народження.

Досі вважали, що в Америці і Британії із більшим розумінням ставлять до того, що можна народитися в одній країні, але бути громадянином іншої.

Проте в останнє десятиріччя у Німеччині йшов непростий, але цілком успішний процес переосмислення того, що означає бути німцем.

Ангела Меркель тепер називає Німеччину країною імміграції. Ще нещодавно це було неймовірно для політика-правоцентриста.

Сьогодні 20% німців або колишні мігранти, або їх нащадки.

Велика Британія, яка обрала "брекзит", так само, як і Сполучені Штати Дональда Трампа, судячи з усього, рухаються у протилежному напрямку. Принаймні саме так це виглядає звідси, із Берліна.

У мене самого ситуація із громадянством досить заплутана у бюрократичному плані. Це, безперечно, моя провина: я надто багато подорожую.

Я виріс у епоху глобалізації і завжди був упевнений в тому, що паспорти, кордони і громадянство втрачають свою актуальність.

Зараз, щоб не опинитися у ролі нелегального мігранта, наспіх намагаючись зібрати документи, про які я ніколи раніше нічого не чув, я розумію, як помилявся.