Блокада вугілля з Донбасу: що нам відомо

Блокада Копирайт изображения Getty Images
Image caption Блокада шляхів сполучення на Донбасі триває вже кілька тижнів

Уряд України ухвалив постанову, якою визначив порядок переміщення товарів через лінію розмежування з непідконтрольними Києву районами Донецької і Луганської областей.

Це рішення стало відповіддю української влади на кількатижневе блокування шляхів сполучення, якими, зокрема, постачается вугілля з контрольованих бойовиками районів.

Водночас, керівництво проросійських формувань на сході України заявило про введення зовнішнього управління на десятках підприємств, що зберігають українську юрисдикцію.

Власники цих підприємств - зокрема, корпорації "Метінвест" і "Індустріальний союз Донбасу" - поки що не коментують ситуацію.

Як організують переміщення товарів через лінію розмежування?

Порядок, розроблений українським Антитерористичним центром та схвалений урядом, містить вичерпний перелік товарів, які дозволено перевозити через лінію розмежування.

Остаточну версію цього списку обіцяють оприлюднити пізніше, проте під час обговорення документа йшлося про те, що до нього потраплять товари, що забезпечують функціонування і обслуговування металургії, гірничо-збагачувальної галузі, енергетики, вуглевидобутку, а також об'єктів критичної інфраструктури.

Крім того, уряд дозволив постачання продуктів харчування і лікарських засобів - але лише у складі гуманітарних вантажів.

"Ми говоримо про критично важливий набір товарів, необхідний для того, щоб забезпечити виробництво тепла і світла для громадян, а також щоб наші металурги працювали на економіку", - заявив на засіданні Кабміну прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Для того, щоб перевіряти дотримання правил переміщення товарів через лінію розмежування, влада планує встановити спеціальні контрольно-пропускні пункти. Крім представників державних органів до роботи цих пунктів мають залучити волонтерів та представників громадських організацій.

Чи задовольнить це рішення ініціаторів блокади на Донбасі?

Організатори блокади у розмові з ВВС відмовилися коментувати свої дії у зв'язку з ухваленням урядом порядку переміщення товарів.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Ініціатори блокади поки що не визначилися зі своїм ставленням до рішення уряду

"Не коментуємо, тому що ми не бачили цієї постанови. Як тільки побачимо постанову - розберемо на штабі і відповімо", - заявив ВВС співорганізатор "Штабу блокади" Анатолій Виногродський.

Проте увечері в понеділок ініціатори блокади заявили про відмову вести будь-які переговори з прем'єр-міністром Гройсманом. Вони додали, що не згортатимуть блокаду до повного виконання своїх вимог - звільнення бойовиками українських полонених, а також офіційної заборони на торгівлю з непідконтрольними територіями.

Блокування шляхів сполучення на Донбасі активістами триває вже кілька тижнів.

У "штабі блокади" ВВС повідомили, що станом на сьогодні учасники протесту встановили п'ять "редутів" - три на залізничних коліях і ще два на автомобільних дорогах.

Як ставляться до блокади у Києві, Москві і на Донбасі?

Київ різко критикує учасників блокування на Донбасі. Представники української влади стверджують, що продовження блокади загрожує згубними наслідками для економіки країни: від коливань валютного курсу до віялових відключень електроенергії.

Активісти блокують поставки на контрольовану Києвом територію вугілля, зокрема антрацитного, необхідного для роботи низки українських теплових електростанцій. Замінити цей тип вугілля українським енергетикам немає чим. Найближчим альтернативним його виробником є Росія, але поставки звідти у нинішніх умовах можуть спричинити скандал.

15 лютого уряд України запровадив надзвичайні заходи у сфері енергетики у зв'язку з блокуванням поставок вугілля на Донбасі.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Українські металурги попереджають, що продовження блокади може вилитися у мільярдні збитки

Опонували блокаді й українські металурги. Голова об'єднання "Укрметалургпром" Олександр Каленков заявив, що збитки металургійної та суміжних галузей через блокаду складуть не менше 3,5 млрд доларів США.

Москва закликала Київ вжити негайних дієвих заходів щодо припинення транспортної та економічної блокади Донбасу.

"Такі дії, фактично спрямовані на економічну і соціальну ізоляцію, неминуче ведуть до заходів у відповідь", - заявив напередодні представник Росії у "мінській групі" Борис Гризлов.

А лідери сепаратистів у своїй спільній заяві назвали блокаду такою, що прямо суперечить духу і букві Мінських угод.

Вони оголосили, що якщо до півночі 1 березня блокаду не припинять, на підприємствах української юрисдикції, що працюють на непідконтрольних Києву територіях, буде введено зовнішнє управління.

Вранці у середу - оскільки жодних значимих змін у ситуації з блокадою не було - вони заявили про початок цього процесу.

"Введення зовнішнього управління на підприємствах Донбасу" - що це взагалі таке?

Великі промислові підприємства, що продовжують працювати у непідконтрольних Києву районах, формально зареєстровані як юридичні особи у містах на контрольованій Києвом території.

Вони - принаймні, до 1 березня - продовжували платити податки і збори до українського бюджету. За даними радника голови СБУ Юрія Тандіта, за минулий рік такі підприємства перерахували до державної скарбниці майже 32 млрд гривень.

Запровадження зовнішнього управління, за словами представників сепаратистів, не означає формальної зміни власників цих підприємств.

Тут стверджують, що нововведення автоматично призведе до переорієнтації їхньої роботи на російський ринок.

Конкретний список підприємств, на яких можуть запровадити зовнішнє управління, не оприлюднили, однак експерти у Києві припускають, що до нього потраплять об'єкти, що належать, зокрема, корпораціям "Метінвест" Ріната Ахметова та "Індустріальний союз Донбасу", яку пов'язують з екс губернатором Донецької області Сергієм Тарутою.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption У керівництві проросійських формувань заявили, що почали вводити на підприємствах української юрисдикції зовнішнє управління

Вони поки що жодним чином не прокоментували заяви командування "ДНР" і "ЛНР" про введення зовнішнього управління.

Лідер так званої "ДНР" Олександр Захарченко заявив, що ніхто з власників цих підприємств не виходив із ним на зв'язок.

Напередодні заступник міністра у справах тимчасово окупованих територій України Георгій Тука заявив, що керівники підприємств, на яких запровадять зовнішнє управління, можуть нести кримінальну відповідальність за фінансування тероризму.

Він додав, що обіцянки представників проросійських сепаратистів переорієнтувати їх на російський ринок є блефом.

"Російський ринок не порожній, і ніхто там не чекає на ці напівфабрикати", - сказав він.

У свою чергу, учасники блокади, схоже, не бачать проблеми у введенні зовнішнього управління на цих підприємствах.

"Там немає підприємств української юрисдикції. Там є підприємства, що належать або росіянам, або прихованим ставленикам ФСБ. Вони повинні були бути закриті ще у 2014 році", - заявив ВВС один з організаторів блокади Анатолій Виногродський.

Яка ймовірність силового виходу із ситуації з блокадою на Донбасі?

Це залежить, не в останню чергу, від реакції учасників блокади на ініціативу уряду.

Однак у Києві обговорюють різні сценарії реагування на ситуацію, що склалася.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у вівторок закликав Антитерористичний центр дати силовим органам повноваження для зняття блокади Донбасу.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption "Заробляти на війні - гріх", - стверджують прихильники блокади Донбасу

Минулого тижня командувач Нацгвардії України Юрій Аллеров не виключив, що його формування буде залучено до виконання законного рішення по зняттю блокади.

"Ми - правоохоронне формування. Якщо законом прописано, що треба розблокувати, то поліція вживає відповідних заходів, і якщо відмовляться виконувати їхні вимоги, то вже ми як силова складова будемо змушені це зробити", - сказав пан Аллеров у інтерв'ю журналу "Новое время".

Водночас ініціатори блокади застерігають владу від силових рішень.

"Ми закликаємо і застерігаємо від силових дій по зняттю блокади торгівлі на крові, тому що це може мати абсолютно непередбачувані і катастрофічні для українського суспільства наслідки", - заявив на засіданні кабміну у середу депутат Верховної Ради, представник націоналістичної партії "Свобода" Андрій Іллєнко.

У "штабі блокади" ВВС повідомили, що наприкінці цього тижня на "редути" до учасників протесту прибуде поповнення у вигляді добровольців із західних областей України.

Новини на цю ж тему