Хто такий Роман Насіров?

Роман Насіров став відомим широкому загалу лише у 2015 році, й з того часу періодично потрапляв у заголовки новин Копирайт изображения УНІАН
Image caption Роман Насіров став відомим широкому загалу лише у 2015 році

Відсторонений головний податківець країни Роман Насіров до травня 2015 року не був аж надто публічною фігурою.

Він довго займався цінними паперами, а в останній рік президентства Януковича був заступником керівника Державної зернової корпорації. Потім його обрали до Ради за списками БПП (51 номер). Кілька місяців пан Насіров очолював парламентський комітет з питань податкової та митної політики, поки зрештою не став головою Державної фіскальної служби.

ВВС Україна підготувала огляд кар'єри Романа Насірова.

Цінні папери і зерно

В офіційній біографії пана Насірова значиться, що він має дві вищі освіти: фінансиста і юриста. А протягом двох останніх років, вже на посаді керівника ДФС, ще й здобув наукові ступені доктора економічних наук та кандидата юридичних наук.

Трудову діяльність, як йдеться у досьє, Роман Насіров почав ще у 1994 році. Однак, чим саме він займався до 2009 року - в офіційних документах не уточнюється.

За даними ЗМІ, пан Насіров працював у сфері інвестицій та цінних паперів.

Це підтверджується вже першою його посадою з офіційної біографії: виконавчий директор інвестбанку "Ренессанс Капітал", де майбутній чиновник працював у 2009-2013 роках.

У березні 2013 року він потрапив у Державну продовольчу зернову корпорація України (ДПЗКУ), де був заступником голови.

Копирайт изображения УНІАН
Image caption З інвестиційної сфери Роман Насіров на якийсь час переходив у аграрну

Ця корпорація - одне з найпотужніших держпідприємств у аграрній сфері, займається експортом зерна.

Вже після зміни влади в Україні фінінспекція виявила порушення у корпорації в той період, коли там працював пан Насіров.

"Результати, м'яко кажучи, вражаючі - інспекція встановила мільйонні збитки, завдані корпорації в період з 1 січня 2013 по 31 грудня 2014 року", - повідомив влітку 2015 року тодішній аграрний міністр Олексій Павленко.

Він додав, що втрати складають більше 55 млн доларів. Щоправда, на кар'єру Романа Насірова це мало вплинуло. Головним винуватцем порушень назвали його колишнього керівника у ДПЗКУ.

Далі пан Насіров повернувся до інвестиційного бізнесу. Він очолив українське представництво бразильської інвесткомпанії BTG Pactual.

Політика і держслужба

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Роман Насіров у часи свого нетривалого депутатського періоду

На позачергових виборах до Верховної Ради Роман Насіров потрапив до прохідної частини списку пропрезидентського "Блоку Петра Порошенка". Він був першим у другій п'ятдесятці й успішно отримав мандат.

В парламенті депутат одразу очолив комітет з питань податкової та митної політики.

Утім, пропрацював у Раді він недовго. Через шість місяців пан Насіров подався на конкурс на посаду голови Держфіскальної служби й переміг всіх інших 66 кандидатів.

У травні 2015 року 35-річний Роман Насіров офіційно став головним податківцем країни.

iPhone та квартира у Лондоні

Після приходу до ДФС Роман Насіров почав активно потрапляти в медіаполе.

Наприклад, у вересні минулого року він назвав злочинцями всіх, хто в Україні має iPhone 7: "Хочу для всіх сказати - усі iPhone 7, які завезені в Україну, завезені нелегально… Якщо бачите такий iPhone 7, то можете сказати цим людям, що вони злочинці".

Копирайт изображения EPA
Image caption Насіров боровся з нелегальними iPhone

Втім, за кілька днів сьомі iPhone таки отримали офіційний статус й претензії податківця зникли.

Звинувачення лунали і на адресу самого Романа Насірова. Восени 2015 року його звільнений заступник Костянтин Лікарчук опублікував документ з земельного кадастру Великої Британії, за яким Роман Насіров нібито володіє нерухомістю в Лондоні.

Причому вона не була задекларована в Україні.

Сам керівник Держфіскальної служби заявив, що квартири не є його власністю, а перебувають лише у тимчасовому володінні.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Під час підприсання угоди між Україною та Азербайджаном щодо взаємодії у боротьбі з митними порушеннями

Тим не менше, саме тоді Національне антикорупційне бюро почало розслідування щодо пана Насірова.

Фігурував він і у заявах депутата в розшуку Олександра Онищенка, який звинуватив головного податківця у тому, що саме він за згодою президента Петра Порошенка допомагав з тіньовими схемами. А отримані кошти нібито йшли для фінансування голосувань у парламенті.

І у Романа Насірова, і у президента такі звинувачення категорично відкидають.

Роману Насірову закидали також нове оподаткування для ФОПів, а журналіст Савік Шустер звинувачував його у тиску на свою студію.

Критику пан Насіров пояснював власною активною роботою з реформування фіскальної системи та боротьбою з ухиленням від сплати податків.

За даними останньої опублікованої декларації, Роман Насіров має готівкою 1 млн доларів, 450 тисяч євро та 4,350 млн грн. Тоді як на рахунках у банках - 1,677 млн гривень.

На дружину пана Насірова зареєстровано будинок площею 414 кв м у селі Козин на Київщині.

Новини на цю ж тему