Чи зрадила Емма Вотсон фемінізму, оголивши груди?

Емма Вотсон Копирайт изображения TIM WALKER / VANITY FAIR

Рішення Емми Вотсон частково оголити груди у фотозйомці для журналу Vanity Fair викликало в соцмережах палкі дебати про те, що означає бути феміністкою.

"Вона жаліється, що жінок сприймають, як сексуальні об'єкти, а потім сама робить із себе сексуальний об'єкт. Це лицемірство", - написала у Twitter радіоведуча Джулія Гартлі-Брюер.

Пані Вотсон заявила, що звинувачення в "антифемінізмі" її спантеличили і що люди неправильно розуміють справжнє значення фемінізму.

Отже, чи може справжня феміністка оголювати груди?

"Емма Вотсон більше зробила для жінок і дівчат, ніж більшість із нас, разом узяті", - вважає Сем Сметерс, директорка "Товариства Фосетт", яке бореться за рівність статей і права жінок.

"Тому я не вважаю можливим критикувати її лише за те, що вона прийняла таке рішення".

"Це сильна жінка, яка обрала собі образ зі смаком. Її не експлуатують, вона сама вирішує, що їй робити. Це позитивний підхід до свого тіла".

На думку інтернет-видання Sexist News ("Новини сексизму"), яке свого часу провело кампанію проти публікації топлес-моделей на третій сторінці газети Sun, це прекрасно, що колишня зірка фільмів про Гаррі Поттера "досліджує і пропагує фемінізм, вирісши в очах громадськості".

Як пише видання, сваритися з приводу цих фотознімків - "глупство": "Чомусь ми не обговорюємо в такому руслі іміджеві знімки чоловіків, хоч би які відверті в'язані кофтинки вони не вдягали".

"Жодна жінка, обираючи собі одяг, не може уникнути впливу нашого патріархального середовища. Але цей приклад доводить: до таких жінок, як Емма Вотсон, застосовують ще більш нереальні стандарти, ніж до інших".

Копирайт изображения TIM WALKER / VANITY FAIR

20-річна Вікторія Дженкінсон, активістка доброчинної організації Girlguiding, вважає, що цією зйомкою скористалися, щоб "здійняти бучу" навколо пані Вотсон і "підірвати" її зусилля з боротьби за права жінок.

"У цих фотографіях немає лицемірства, і вони не підривають діяльність Емми як феміністки. Ми, жінки, як ніколи мусимо об'єднатись у боротьбі за рівність", - каже вона.

"Не розумію, чому люди вважають, що мають право казати жінці, що їй робити, а чого не робити. Погоджуюсь із Еммою в тому, що критики не бачать головного".

"Жінка має сама обирати, що вона хоче робити. Ось сутність фемінізму в 2017 році".

Втім, доктор Фінн Маккей, дослідниця фемінізму з Університету Західної Англії, не згодна, що сутність цього руху в тому, щоб дати жінкам вибір. Вона пояснює, що фемінізм - це рух за соціальну справедливість.

"Емма каже, що фемінізм - це право вибору, в тому числі й вибору робити, що заманеться. Але ж це нонсенс", - зауважує вона.

"Деякі жінки обирають жахливі речі. Деякі жінки йдуть працювати в партії, які відмовляють жінкам в абортах чи медичному обслуговуванні, які урізають соціальне забезпечення для матерів".

Водночас пані Маккей не думає, що знімки Емми Вотсон для Vanity Fair означають, що вона зрадила фемінізму.

"Якщо вона сама вважає себе феміністкою і вірить у просування прав жінок, те, що вона просто робить свою роботу, не обов'язково цьому суперечить".

"Та якщо вона намагається зробити вигляд, що напівоголені фото - феміністичний вчинок, це вже інше питання".

Пані Маккей переконана, що фемінізм краще пропагувати голосом, а не тілом.

"Найрадикальніше, що жінка може зробити у цій культурі, - це лишитися вдягненою, відкрити рота і висловитись про політику", - каже вона.

Суперечка про журнальні фотографії пані Вотсон змусила людей замислитися - а що взагалі означає бути феміністкою?

Втім, організації з питань гендерної рівності та окремі активісти наполягають, що в центрі цієї дискусії мають бути питання об'єктивації жінок та нерівності між статями.

"Підкопатися під фемінізм"

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Марш за права жінок у Лондоні в січні

Ось що каже пані Сметерс: "Справжня проблема - це тиск на молодих жінок з приводу того, як вони мусять виглядати, це постійна оцінка їхньої зовнішності. Якщо вже на чомусь зосереджуватись, то я б воліла зосередитись на цьому".

Доктор Маккей дивується, що дискусію звели до того, що зірка оголила груди, забуваючи про важливіші питання, такі як економічний стан жінок чи урізання бюджету на необхідні їм послуги.

"Мене найменше турбує те, що голлівудська зірка оголила трохи більше шкіри біля грудей", - каже вона.

"Цікаво, що люди заговорили про це зараз. Схоже, їхня мотивація - підкопатися під фемінізм, замість того щоб обговорити ту проблему, що Голлівуд об'єктивує жінок".

Журналісти із Sexist News додають: "Нам справді варто дослідити, чому ця фотографія раптом викликала таке обурення. Це не означає, що іміджеві чи модельні знімки не можуть бути проблематичними - якраз навпаки".

"Але акцент знову ставиться на те, що повинна і чого не повинна робити жінка, а не на те, як наша культура подає, контролює і споживає образи жіночого тіла, одночасно засуджуючи жіночу поведінку".

"Саме з цим треба боротися, а не з окремими жінками, які застрягли в цій системі", - додають журналісти.