На бурштинове Полісся повертається Нацгвардія

У північні райони Рівненської, Волинської та Житомирської областей повертають спецпризначенців.

Там знову на повну силу запрацював спеціальний оперативний штаб. Його задача - боротися із незаконним видобутком бурштину.

Нацгвардія та бійці інших підрозділів дислокувалися у тих місцях минулого року. Це вилилося у чимало, арештів, сутичок та конфліктів зі старателями.

Як виглядає робота так званих приданих сил на Поліссі - у фотогалереї ВВС Україна.

Ями після роботи мотопомп на кварталі №9 поблизу урочища Гальбин. Минулого року в цей час тут працювали кілька тисяч старателів:

Селище Клесів на Рівненщині патрулюють одразу три поліцейських автомобілі.

Урочище Хрести. Поліцейські зустрічають одного селянина, який сачком шукає бурштин в перемоях поблизу залізничних колій. Просять піти.

Зазвичай ями залишають організовані групи старателів, які працюють з допомогою спеціальної техніки. Місцеві селяни, як ця жінка, намагаються зібрати у калюжах те, що після них лишається - камені невеликого розміру.

Побачивши поліцейських, вона одразу їде додому на велосипеді.

Цього року в оперштабі працюватимете стільки ж поліцейських, як і в 2016-му - кілька сотень. Точної кількості керівництво не називає. "Місячні" пейзажі - типові для місць, де вони працюють.

Звичайні селяни переважно "працюють" за допомогою сачків та власних рук. Прибуток від такого способу невеликий, але й ризики менші.

А групи старателів мають різну техніку - насоси, помпи, авто, трактори... Минулого року у них навіть вилучили броньовик. Інколи до групи може входити кілька сотень людей. Траплялися випадки, що вони блокували правоохоронців.

Бурштин на Поліссі видобувають принаймні із 1990-их років. Відтоді українська влада так і не спромоглася упорядкувати цей промисел та створити умови для легального видобутку каміння.

Ситуація значно ускладнилася кілька років тому, коли ціна на бурштин почала зростати, і нелегальний промисел став масовим. Чи не найбільше бурштин зацікавив бізнесменів із Китаю. У найкращі часи досить великий камінь можна було продати за кілька тисяч, а то й десятків тисяч доларів. Це дало старт справжній лихоманці на Поліссі.

Окрім усього іншого, стихійний видобуток шкодить довкіллю та інфраструктурі - вимиті водою ями ніхто не закопує, а інколи старателі підкопують навіть залізничні колії. Через морози взимку на родовищах ніхто не працював, однак весна знову повертає сюди шукачів наживи.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему