Шахти і зброя: що дивує в російській версії?

танк сепаратистів Копирайт изображения Getty Images

Три роки тому президент Володимир Путін під час інтерв'ю обурено кинув репліку про "воєнторг", в якому можна купити "форму, що схожа на форму військових російської армії".

Тоді тисячі військових, які не носили знаків розрізнення, брали участь у блокуванні важливих об'єктів у Криму.

Ні пан Путін, ні інші російські посадовці високого рангу довго не визнавали, що дії українських підрозділів сковували військовослужбовці регулярної російської армії.

Через три роки після тих подій на півострові, які завершилися анексією, на судовому засіданні в Гаазі від представника російської сторони Іллі Рогачова знову пролунала фраза, яка мала би зняти інші підозри з російської армії.

"Первинним джерелом зброї військовослужбовцям ДНР і ЛНР є складські запаси, які дісталися Україні у спадок в 1991 році від радянської армії", - сказав директор департаменту МЗС РФ.

На цьому суді вже пролунали звинувачення України на адресу Москви у порушенні конвенцій ООН.

Але Росія намагається дистанціюватися від того, що відбувається на лінії фронту між сепаратистами і українськими військами.

Хоча Москва ніколи не приховувала, що вболіває саме за успіхи самопроголошених республік, а Київ звинувачує в розв'язанні "громадянської війни".

Але чи це просто емоційне споглядання за подіями на своєму кордоні з Україною?

Військові експерти неодноразово звертали увагу на те, що сепаратисти на Сході України мають добре військове спорядження, їхня бронетехніка заправлена і на ходу, відремонтована, що в бік українських підрозділів постійно летять кулі, міни, снаряди та ракети різного калібру.

І вже декілька років ніщо не свідчить про те, що кожен такий залп - це відчайдушна спроба останніми запасами боєприпасів спинити підрозділи регулярної армії.

Початок конфлікту: дивні історії про зброю

На першій стадії конфлікту на Донбасі українське керівництво без особливого успіху намагалося застосувати армію для психологічного тиску на сепаратистів.

Тоді ще не гриміла артилерія. Українські установи в донецьких містах захоплювали вправні люди в камуфляжах з георгіївськими стрічками замість знаків розрізнення. А групи місцевих мешканців ставали на шляху української бронетехніки, блокуючи просування цілих колон.

Image caption У перші тижні конфлікту на Донбасі групи сепаратистів блокували пересування військових колон.

Так, у цей період на боці сепаратистів дійсно опинялись окремі бронетранспортери та інша техніка.

Але не так багато, щоби формувати цілі підрозділи бронетехніки.

У російських ЗМІ з'являлись історії про те, що "ополченці" знімали з постаменту танки часів Другої світової війни, відновлювали їх і відправляли воювати.

Один із прокремлівських політологів Сергій Кургінян одного разу навіть сказав, що "наші талановиті електронщики" відремонтують "захоплену у бандитів-бандерівців установку "Бук". "Можливо, навіть виявиться, що установок декілька", - оптимістично заявляв Кургінян.

Пан Кургінян заїхав тоді до Донецька через кордон, який вже не контролювала українська влада.

Так само, за твердженням української сторони, через ці ділянки кордону Росія завозила боєприпаси, техніку, продовольство. Та заводила цілі підрозділи регулярної армії.

Росія заперечує, що на території України на боці сепаратистів діють її війська та кадрові військові.

Буквально через декілька днів після слів пана Курігніяна, над територією, яку контролюють сепаратисти, на недосяжній для звичайних засобів ППО висоті було збито малайзійський Boeing з пасажирами.

Попередні дані розслідування свідчать, що літак було збито ракетою. Швидше за все, з установки "Бук".

Після багаторічних спроб перекинути відповідальність на українських військових, адвокат російської сторони в Гаазі раптом заявив, що "Бук" передали сепаратистам для захисту від авіації української армії.

При цьому адвокат підкреслив, що доказів про те, що російська сторона збивала літак, немає.

"Ополченський" ексклюзив

"Певні системи засобів зв'язку, танки Т-72 та інша бронетехніка, усілякі "ексклюзивні" види озброєння як, наприклад, вогнемети "шмєль", стрілецька зброя "гвинторізи", безпілотні літальні апарати - це те, що вони мають, і що не мала українська армія", - сказав ВВС Україна речник з питань АТО полковник Андрій Лисенко.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Танк Т-72 з символікою сепаратистів поблизу Дебальцевого, 2015 рік.

Він підкреслив, що це - озброєння російських збройних сил, яке зараз використовується з протилежного боку.

За словами офіцера, про масове захоплення української військової техніки можна говорити лише стосовно Криму. Там росіяни захопили техніку військ берегової оборони військово-морських сил України.

"Єдина шахта, де у нас на Донбасі досі зберігається зброя, це в Бахмуті - колишньому Артемівську. Але там тільки стрілецька зброя дуже старих зразків",- каже Андрій Лисенко.

"Безпечний" напрямок з російського кордону

"У Донецькій і Луганській областях і в радянські часи, і за незалежної України ніколи не було крупних військових з'єднань", - сказав в інтерв'ю ВВС Україна начальник генерального штабу ЗС України у 1993-96 роках генерал-полковник Анатолій Лопата.

Генерал уточнив, що свого часу його спроба створити у Донецькій області 7 армійський корпус не була підтримана президентом України.

"Ми не мали там угрупувань, які могли достойно протистояти Російські Федерації. Але на той час, відсутність там великої кількості військ, можливо, відповідала характеру взаємин між Росією і Україною", - вважає генерал.

"Так що "в шахтах" сучасну техніку зберігати не можна було, бо там у регіоні не було запасів сучасної техніки", - робить висновок Анатолій Лопата.

Але потім ще додає: "Я б російському генералу, який сказав би мені, що, мовляв, ви самі озброїли "ополченців", відповів запитанням. Знаєте яким? - колишній начальник генштабу робить паузу, - Я б запитав його: ти що, здурів?"

Росія завжди повторює, що її військ на Донбасі немає, а конфлікт в Україні називає "громадянською війною".

Новини на цю ж тему