Крим: торгувати чи ні?

курси валют Крим Копирайт изображения UNIAN
Image caption Офіційно Україна більше не торгує із Кримом і, водночас, зберігає за ним статус вільної економічної зони

За три роки, що минули від анексії Криму Росією, економіка півострова, якщо оцінювати з точки зору офіційного Києва, пройшла шлях від вільної економічної зони на окупованій території до блокади, і від блокади до заборони на поставки товарів, яка, утім, не виключає наявності українських товарів, особливо харчів, у кримських магазинах.

"Відверто кажучи, за ними сумують, і більшість погоджується, що вони смачні і якісні, набагато кращі за російські", - розповідає ВВС Україна співрозмовник із Криму, ім'я якого ми не називаємо з міркувань безпеки.

На оптових харчових ринках і досі можна знайти українську олію, шоколадні цукерки, кетчупи і соуси, ковбаси, молочну та алкогольну продукцію, і навіть соняшникове і гарбузове насіння. Рідше і менше, але все це також можна побачити і у магазинах.

"Чумацький" шлях

"Приходить до супермаркету чоловік похилого віку, із розмов - очевидний прибічник Росії, і довго шукає кетчуп марки "Чумак". У цій мережі вони вже не продавалися, але коли таки знайшли якусь пачку зі старих запасів, він з радістю поспішив оплачувати її на касі", - це випадок із щоденного життя кримського співрозмовника.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Українські харчі користувалися попитом у Криму і під час "кримської весни"

У магазинах можна зустріти також і низку будівельних матеріалів із України - будівельні суміші, штукатурку, шпаклівку, фарби, лаки. Є ще турецький і китайський одяг, який також дешевше завозити через Україну.

За словами продавців, товари надходять до Криму через Харків - Ростов - Керч і паромну переправу. Проте є й неофіційна версія про існування поставок морським шляхом - "через баржі".

Про ці два шляхи говорить і кримський економіст Юрій Смелянський, якому після анексії Криму довелося переїхати до Києва.

"За нашими припущеннями, є тільки два шляхи: в обхід адміністративної лінії через територію Сумської чи Харківської областей до ОРДЛО чи територію Росії через Керч до Криму. Другий спосіб - це контрабанда морем, яку дуже важко довести. Це можуть бути баржі або суховантажні судна, які не заходять у кримські порти, і перевантажуються десь на рейді".

Але, наголошує економіст, нині прямих поставок українських товарів до Криму немає, так само, як і фур на офіційній лінії розмежування.

Нема нічого постійнішого за тимчасове

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Понад рік після анексії Криму Росією, вантажівки стояли у чергах на лінії розмежування, хоча зараз фур на "кордоні" немає

За даними ДФС, за 2015 рік з материкової частини України у ВЕЗ "Крим" вивезли товарів на 722,3 млн доларів (із яких 334,6 млн доларів коштувала електроенергія, яку Україна постачала до Криму).

ВВС Україна намагалася отримати офіційні дані щодо поставок українських товарів до Криму у 2016 році від низки державних відомств. Утім, більшість із них відповіли, що ці питання є поза межами їхньої компененції.

У Державній фіскальній службі у відповідь на запит ВВС Україна нагадали, що згідно з урядовою постановою №1035, яку було ухвалено у грудні 2015 року, "поставки товарів під всіма митними режимами з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію" заборонені "на період тимчасової окупації".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Припинення торгівлі з Кримом починалося з блокади, яку розпочали активісти восени 2015 року

Але, як зауважує Юрій Смелянський, ця постанова була "реакцією влади, уряду України на блокаду" Криму, яку восени 2015 року організували активісти. Від самого початку передбачалося, що вона має бути тимчасовим заходом.

Читайте також:Блокада Криму в цифрах

"За логікою, у подальшому мало бути ухвалено закон про особливості економічних відносин із тимчасово окупованими територіями", - каже економіст.

Він також нагадує, що необхідність прийняття цього закону, а також потребу у скасуванні закону про ВЕЗ "Крим" підтверджують рекомендації парламентських слухань щодо Криму, які пройшли у червні 2016 року. Але відповідні законодавчі зміни досі так і не ухвалили.

А відтак, вважає Юрій Смелянський, "у влади немає розуміння, скільки українських товарів і досі потрапляє до Криму". Він також додає, що "на сьогодні відстежити це достатньо складно".

Не лише бізнес, але й особисте

Водночас те, як українська влада врегулювала питання економічних і торговельних звязків із Кримом зачепило також і пересічних українців - мешканців Криму.

"Постановою 1035 український уряд по суті зробив неможливим переїзд з окупованої території на материкову частину України з точки зору перевезення особистих речей",- каже Юрій Смелянський.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Вимушений переїзд із "тимчасово оупованих територій" обтяжується і обмеженнями у списку того, що можна вивезти зі своєї кримської домівки

Цей режим - перетину лінії розмежування як державного кордону - було введено ще під час запровадженні ВЕЗ "Крим", - пояснює економіст. Відтак, режим "експорту-імпорту" поширився і на громадян України - мешканців Криму.

Але із введенням в дію постанови №1035 у січні 2016 року, вивезти речі з Криму можна лише за обмеженим переліком, який фахівці називають "списком туриста". Наприклад, з Криму можна вивозити бінокль, пейджер чи комплект спорядження для гольфу, але не можна - посуд чи побутову техніку.

Читайте також: Із біноклем, але без каструлі: як кримчани виїжджають на "материк"

Коли через місяць після початку дії урядової постанови активісти почали звертати увагу влади на несправделивість, було створено комісію з представників громадських організацій. Вона напрацювала свої пропозиції щодо того, як відділити державне від особистого, і, не відновлюючи торгівлі, спростити перевезення особистих речей для громадян України, які виїзжають із Криму.

Крім того, влітку 2016 року новий прем'єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв переглянути постанову попереднього уряду, "щойно у нас буде повна картина того, як ми можемо змінити ситуацію".

"Вже другий рік пішов, як пропозиції десь гуляють у коридорах Кабміну", - каже Юрій Смелянський.

Тим часом, уже понад рік кримчани, які ухвалюють дуже непросте для себе рішення виїхати з Криму, стали заручниками припинення торгівлі і змушені "з нуля" вирішувати проблеми з житлом та роботою, - не можуть взяти з собою навіть найпростіші побутові речі.

Також на цю тему