Що треба знати про домовленості України з МВФ

МВФ Копирайт изображения Getty Images

МВФ виділив новий кредит Україні, але закликав Київ пришвидшити реформи і "порвати із спадщиною, отриманою в результаті слабкого держуправління".

"Уряд впровадив важливі реформи за дуже складних умов, проте він повинен зробити набагато більше", - заявив голова місії МВФ в Україні Рон ван Роден.

Він наголосив, що реформи мають відбуватися значно швидше. А уряд треба працювати і над тим, аби громадськість підтримувала їх.

Без цього країна, доходи громадян якої становлять лише 20% від середнього рівня у ЄС, навряд чи досягне потрібних темпів зростання економіки. Про це йдеться у матеріалах фонду до нового траншу.

У понеділок, 3 квітня, Рада директорів МВФ вирішила виділити Києву чергову порцію кредиту за програмою розширеного фінансування, початою у березні 2015 року.

Розмір цього траншу - 1 млрд доларів.

Він стане четвертим за два роки дії програми, впродовж яких Україна отримала 7,62 млрд доларів із загальних 17,5 млрд доларів, на які розрахована вся програма.

Блокада на Донбасі: хто втратить найбільше?

Досягнення і поради

Серед досягнень і позитивних тенденцій експерти МВФ називають:

  • відновлення економічного зростання,
  • систему комунальних субсидій, яка дозволили захистити незаможних українців під час підвищення тарифів,
  • очищення банківської системи, зокрема, і "націоналізація найбільшого, але неплатоспроможного банку",
  • створення інститутів по боротьбі із корупцією, запровадження вимоги для високопосадовців розкривати свої статки.

Водночас МВФ закликає український уряд зосередитися на таких кроках:

  • реформована і прозора приватизація,
  • скасування мораторію на продаж землі і аграрна реформа,
  • комплексна пенсійна реформа, в тому числі шляхом збільшення фактичного пенсійного віку,
  • боротьба із корупцією із досягненням конкретних результатів.

Складні "маяки"

Усі ці рекомендації зафіксовані у Меморандумі про економічну та фінансову політику, який визначає кроки з реформування і терміни виконання.

Як зазначається у Листі про наміри, підписаному головою МВФ, президентом України, головою НБУ та міністром фінансів України, хоча українському уряду і вдалося вивести економіку із рецесії, за час, що минув від попереднього траншу, Київ виконав лише 3 із 11 "структурних маяків".

Серед реформ, які і у фонді, і в українському уряді відзначають як найскладніші - пенсійна та земельна реформа, зобов'язання щодо яких Київ вже відкладав.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Пенсійні витрати українського бюджету зростають, а пенсії залишаються мізерними

Постарішання населення створює ситуацію, за якої "замало працівників мають фінансувати завелику кількість пенсіонерів". Це загрожує стабільності усієї пенсійної системи, попереджають в МВФ.

Через це рівень пенсійних видатків є дуже високим, а більшість пенсій - невеликі.

Дефіцит Пенсійного фонду постійно зростає і вже перевищує 140 млрд грн. (близько 6% ВВП країни).

5 фактів про українські пенсії

Передбачається, що до кінця квітня цього року (за попереднім Меморандумом це мало статися до кінця 2016 року) Верховна Рада має ухвалити комплексну пенсійну реформу, яка набуде чинності з 1 січня 2018-го.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Запровадження ринку землі виявилося не по силах вже кільком українським урядам

До кінця травня цього року має вирішитися питання і з земельною реформою. Раніше передбачалося, що це має статися до вересня 2016 року.

Очікується, що урядова група разом із експертами Світового банку розроблять законопроект для того, щоб відкрити ринок землі та дозволити продаж землі "за належних запобіжних заходів".

Якщо все відбудеться за планом, то чинний мораторій на продаж сільгоспземлі втратить силу наприкінці цього року.

"Приватбанк" як окрема стаття

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Серед досягнень української влади у МВФ називають очищення банківської системи

Як припускають оглядачі, націоналізація "Приватбанку" була тією "технічною причиною", через яку черговий транш постійно відкладався від середини вересня 2016 року. Тоді Київ отримав останню, третю порцію фінансової допомоги.

Але і після переходу банку в державну власність, йому присвятили окрему увагу в Меморандумі з МВФ.

Передбачається, що до кінця квітня мають знайти міжнародну компанію, яка буде вести переговори про "реструктуризацію позик і угод фінансового лізингу обсягом в 155 млрд. гривень, що були визначені НБУ як такі, що пов'язані з колишніми власниками банку".

Також визнана міжнародна аудиторська компанія проведе перевірку кредитів, виданих банком.

Перший аудит щодо проблем у діяльності банку до його націоналізації мають завершити у вересні.

Опалювальний сезон "по-новому"

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Уряд хоче обмежити видатки на комунальні субсидії

Із "хвостів", які залишаються за українським урядом ще з минулого року, - монетизація субсидій. Тобто переведення безгрошових взаємозаліків у якусь грошову форму.

Уряд хоче зробити виплату субсидій більш адресною, знизити деякі нормативи споживання при розрахунку платежів, а також обмежити загальні видатки на субсидії з оплати комунальних послуг 47 млрд грн у 2017 році.

Водночас Меморандум передбачає, що до кінця літа уряд має ухвалити рішення щодо монетизації виплат на рівні комунальних компаній.

Крім того, до кінця вересня передбачається розділення плати за транспортування і розподіл газу від рахунків за сам газ.

А до 1 травня уряд також має скасувати своє рішення про можливість оплати комуналки "в розстрочку".

Меморандум передбачає, що до кінця червня парламент ухвалить закон, який визначатиме принципи перевірки усіх отримувачів соціальної допомоги. Залежно від доходів та майна. А до завершення року український уряд бере на себе зобов'язання створити єдину базу даних усіх отримувачів соцдопомоги.

Приватизація буде?

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Конкурси з продажу Одеського припортового заводу поки що не були успішними

Ще одним проблемним пунктом є приватизація, надходження від якої два роки поспіль складають до 2% від плану.

У МВФ вважають, що значна кількість неефективних державних підприємств "пригнічує зростання і обтяжує державні фінанси",

Уряд підтверджує свої зобов'язання щодо приватизації Одеського припортового заводу в першій половині 2017 року. При цьому мають запропонувати шлях розв'язання проблеми боргів заводу, аби залучити міжнародного інвестора.

Крім того, уряд планує приватизацію таких державних підприємств, як "Центренерго", "Турбоатом", концерну "Укрспирт", а також обленерго.

Друга за рік спроба приватизації ОПЗ провалилася

Боротьба із корупцією

"Слабка судова система, корупція, що, як і раніше, процвітає, сильна залежність від олігархів і надмірне регулювання відлякують іноземні інвестиції", - вважають в МВФ.

Меморандум передбачає низку кроків, спрямованих на боротьбу із корупцією.

У квітні до Ради мають бути подані законопроекти, що стосуються діяльності спеціалізованого Антикорупційного суду. Очікується, що їх ухвалять до середини червня 2017 року.

Виконання домовленостей із МВФ, можливо, сприятиме і отриманню відповіді на питання щодо майбутнього податкової поліції.

Згідно із Меморандумом, до кінця квітня Рада має ухвалити закон про створення "нової цивільної служби, відповідальної за розслідування фінансових злочинів проти держави під управлінням Мінфіну".

Передбачається, що сфери відповідальності нової фінансової поліції і ДФС будуть чітко розмежовані.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему