Порошенко "очолив" блокаду: чи виграє президент?

Порошенко Копирайт изображения UNIAN

Українські експерти намагаються зрозуміти, виграв чи програв президент Порошенко, фактично виконавши вимоги активістів блокади на Донбасі.

За два місяці від часу перекриття активістами залізниці до непідконтрольних територій влада пішла їм назустріч. РНБО ухвалила рішення про зупинку товарних перевезень у тих районах сходу України.

Заблокована ще у січні торгівля вугіллям вже призвела до зупинки низки металургійних підприємств по обидва боки лінії розмежування. Сепаратисти оголосили "націоналізацію" всіх підприємств, які були зареєстровані в Україні.

Влада намагалась досягнути компромісу з протестувальниками, проте безуспішно.

13 березня силовики пішли на штурм одного з пунктів блокади, після чого почались протести майже по всій Україні та сутички активістів з поліцією у зоні АТО.

Петро Порошенко назвав блокаду вимушеним кроком, визнавши, що до цього частково призвели "блокадники активісти", а причиною була "націоналізація" підприємств сепаратистами.

Він звинуватив блокадників та партії, які їх підтримували, у роботі проти української державності.

Найактивніше зупинку перевезень підтримувала "Самопоміч", відкрито за неї висловлювалась і "Батьківщина"

У штабі блокади вже встигли позитивно оцінити крок влади.

Українські експерти розділились в оцінках, виграє чи програє Петро Порошенко після фактичного виконання вимог блокадників.

"Вимушений крок"

Політолог Володимир Фесенко назвав рішення РНБО "вимушеним кроком президента" - як відповідь на блокаду активістами.

Хоча він наполягає, що це не поступка на ультиматум блокадників.

"Це реакція на рішення сепаратистів про підпорядкування підприємств української юрисдикції. Тому вже немає сенсу зберігати економічні зв'язки між підприємствами Ахметова", - заявив пан Фесенко в ефірі каналу "112".

Копирайт изображения President.gov.ua
Image caption РНБО вирішує й долю російських банків в Україні

Пан Фесенко вказує, що торгівельних зв'язків і так не було, тому можна блокувати транспортне сполучення та обмежити доступ транспортних засобів у зону АТО.

У коментарі ВВС Україна політолог Михайло Погребинський назвав рішення Порошенка поступкою. Хоча порадив дочекатись указу президента на виконання рішення РНБО, щоб дізнатись всі деталі.

"Це поступка "партії війни", хоча влада показала останніми днями, що може протистояти радикалам. Це поступка швидше тим, хто стояв за радикалами, які блокували, і в інтересах кого вони працювали", - вважає пан Погребинський.

Тому він вважає рішення РНБО демонстрацією слабкості президента.

Натомість експерт Вадим Карасьов у розмові з ВВС Україна припустив, що рішення РНБО - це "перехоплення ініціативи".

"Він не міг не підтримати патріотичний протест, тому його очолив. Він зробив протест ручним", - вважає експерт.

Плюси для Порошенка?

Формальна підстава рішення РНБО - націоналізація підприємств, які працювали під українською юрисдикцією. Тому експерти допускають, що сепаратисти можуть відіграти ситуацію.

Але бойовики вже встигли заявити, що їм все рівно, що там ухвалила РНБО.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Після спроби розігнати блокаду на Донбасі у Києві виникли сутички активістів та поліції

"М'яч на боці ОРДЛО. Якщо вони відмовляться від націоналізації, тоді можна буде думати, як відновлювати торгівлю", - допускає пан Карасьов.

Експерт вказує, що ця ситуація тісно пов'язана з виконанням Мінська. У рішенні РНБО чітко вказано, що воно чинне до виконання пунктів 1 та 2 Мінська - припинення вогню та відведення озброєнь.

Вадим Карасьов вказує, що першими Мінськ порушили бойовики та Росія, націоналізувавши підприємства та визнавши паспорти "ДНР" та "ЛНР".

"Тому Порошенко переграв і блокадників, і "ДНР", і "ЛНР" та їхніх кураторів", - вважає Карасьов, допускаючи, що Україна переконає у цьому західних партнерів.

Натомість Михайло Погребинський сумнівається, що порушення Мінська було з боку непідконтрольних територій.

"Аргумент, що це зробили у відповідь на визнання паспортів та націоналізацію підприємств, не витримує критики. Адже ці кроки з того боку - відповідь на блокаду з нашого", - доводить пан Погребинський.

Загалом експерт називає рішення РНБО кроком до остаточної втрати Україною частини Донбасу.

У Росії вже заявили, що перекриття доріг і рішення влади України порушує Мінські угоди.

Уник Майдану-3?

Пан Погребинський допускає, що Порошенко остерігався заворушень і протестів.

"Президент думав, що заворушення у Києві не виключені, тому береженого бог береже", - вважає експерт.

Таку ж думку поділяє експерт Руслан Бортнік.

"РНБО та президент всіма силами намагаються прибрати блокадників з Донбасу і не допустити третього - патріотичного Майдану", - написав він у Facebook.

Копирайт изображения FACEBOOK.COM/VYACHESLAV.ABROSKIN
Image caption У ніч перед рішенням РНБО на Донбасі побився депутат Володимир Парасюк і поліція, лунали постріли

Пан Карасьов стверджує, що цим кроком президент навіть укріпив свої позиції.

"Ситуація в останні дні виходила з-під контролю, тому Порошенко пішов на відновлення державної монополії на силу", - вважає експерт.

Він твердить, що неконтрольований протест міг загрожувати і ситуації в зоні АТО, і владі власне Порошенка.

Після силового розгону активістів на одному з редутів 13 березня почались протести у Києві, а в кількох західних областях активісти намагались взяти під контроль обласні адміністрації.

Експерти погоджуються з президентом, що блокада матиме негативні наслідки для економічної та соціальної ситуації в Україні.

"Активісти хотіли легких і простих рішень, але вони матимуть важкі економічні наслідки. Рішення РНБО вимушене, але обґрунтоване", - додав Володимир Фесенко.

Найбільше блокаду підтримувала "Самопоміч", яку у своєму виступі жорстко критикував Петро Порошенко. Натомість у цьому питанні фракція "Радикальної партії" чітко стала на бік коаліційних "Народного фронту" та БПП.

Тому експерти не виключають, що внаслідок цієї ситуації коаліція може поповнитись "радикалами" та укріпити свої позиції. Хоча сам Олег Ляшко поки що заперечує такий варіант.

Новини на цю ж тему