Вітаміни групи В "можуть захищати від брудного повітря"

забруднення повітря Копирайт изображения Getty Images
Image caption У багатьох великих містах, таких як Нью-Делі, дорожній пил і викиди від транспорту роблять повітря небезпечним для здоров'я

Вітаміни групи В, можливо, підвищують опір людського організму до негативного впливу забрудненого повітря, свідчать результати невеликого дослідження.

Як виявили вчені в США, високі дози цих вітамінів можуть "повністю знешкоджувати" мініатюрні часточки бруду.

Дослідники кажуть, що цей ефект безсумнівний, але водночас підкреслюють, що обсяг проведеного ними дослідження ще дуже малий.

Відповідно, існує нагальна потреба у подальших дослідженнях, які слід провести в містах з високим рівнем забруднення повітря, наприклад, у Пекіні чи Мехіко.

Хоча вплив брудного повітря на здоров'я хвилює людей по всьому світу, наразі точно не відомо, як саме воно сприяє різним хворобам.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), понад 90% населення землі мешкає в районах, де забруднення повітря перевищує норми безпеки.

Один з найнебезпечніших агентів забруднення - дрібні частки під назвою РМ2,5 (їхній діаметр не перевищує 2,5 мікрометри).

Ці багатокомпонентні мікрочастки виділяються при використанні дизельного пального, спалюванні дров і як побічний продукт хімічних реакцій між іншими газами, шкідливими для довкілля.

Приблизно в 30 разів менші, ніж зріз людської волосини, частки РМ2,5 осідають глибоко в легенях і сприяють легеневим та серцевим захворюванням у людей будь-якого віку.

Копирайт изображения SPL
Image caption Печі на дровах - джерело дрібних часток бруду в повітрі

Науковці давно підозрюють, що частки РМ2,5 спричиняють так звані епігенетичні зміни на клітинному рівні, які можуть шкодити нашому здоров'ю.

Гени в нашій ДНК містять "інструкції" для розвитку організму протягом життя, але від епігенетичних факторів залежить те, як саме будуть застосовуватись ці "інструкції". Це можна порівняти з мелодією та контролем гучності: ви можете почути лише цю мелодію (гени), але для цього вам треба підкрутити гучність (епігенетичні зміни).

Як показує нове дослідження, забруднене повітря та інші екологічні фактори, скоріше за все, впливають на гени імунної системи на епігенетичному рівні - вмикають чи вимикають їх і послаблюють наші захисні можливості.

Раніше дослідники вже переконались, що певні поживні речовини якимось чином зупиняють цей процес: для цього вони провели дослідження на тваринах, які піддавались впливу шкідливої речовини бісфенол А.

У новому ж дослідженні, в якому взяли участь вже не тварини, а люди, міжнародна наукова команда вирішила перевірити, чи можна нейтралізувати вплив РМ2,5 щоденним прийомом вітамінної добавки, яка містить 2,5 мг фолієвої кислоти, 50 мг вітаміну В6 і 1 мг вітаміну В12.

Десятеро добровольців спочатку дихали чистим повітрям і приймали плацебо, поки вчені заміряли базові реакції їхнього організму. Потім ті ж добровольці переїхали до іншої місцевості, де дихали повітрям з високим вмістом часток РМ2,5; при цьому вони щоденно отримували високу дозу вітамінів групи В, а потім знову пройшли обстеження.

Як виявилось, чотиритижневий прийом вітамінів В зменшив вплив часток РМ2,5 на десять різних генів на 28-76% . Вчені також виявили схоже зменшення шкідливого впливу на мітохондріальну ДНК - клітинний елемент, що продукує енергію.

"Якщо перевести наші результати у кількісні показники, вони близькі до повного знешкодження впливу забруднень на епігеном", - каже очільниця дослідження Дзя Чан з Гарвардської школи охорони здоров'я.

"Що ж до мітохондріальної ДНК, вплив на неї теж суттєво зменшився".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Занепокоєння якістю повітря стало причиною вуличних протестів у багатьох країнах, зокрема в Монголії

Однак дослідники зауважують, що їхнє дослідження, хоча й продемонструвало реальний ефект вітамінів групи В, було дуже вузьким. По-перше, в ньому було небагато учасників, по-друге, неясно, яка саме доза вітамінів спричинила побачений ефект.

"Ми тестували лише один варіант дозування, з доволі високими дозами - вищими, ніж зазвичай рекомендують при вагітності. Отже, неясно, чи такі високі дози потрібні - але захисний ефект був безперечний", - каже Дзя Чан.

Інші науковці в цій галузі проявили інтерес до цього дослідження, але погоджуються, що результати наразі слід сприймати обережно.

"Те, що всі десятеро учасників показали схожі результати, дає надію, але й вказує на необхідність подальших досліджень на більших вибірках, особливо з огляду на різноманітний етнічний склад цієї групи", - каже професор Керрі Бретон з Університету Південної Каліфорнії, яка не брала участі в цьому дослідженні.

"Звісно, це прекрасно, якщо така проста дія, як прийом вітамінів, може захистити нас від шкідливого впливу забрудненого повітря. Втім, нашою метою має лишатися зниження забруднення до безпечного рівня", - заявила вона.

Автори визнають, що це був пілотний проект з метою попередньої перевірки гіпотези, і поки утримуються від висновків щодо того, чи можуть лікарі прописувати пацієнтам вітаміни групи В як засіб захисту від неякісного повітря.

Потрібно більше досліджень, ширших за обсягом, - і вони мають проводитись там, де люди сильно потерпають від повітря, насиченого частками РМ2,5.

"Надіюсь, що потенційно ми зможемо користуватися вітамінами групи В як лікувальним засобом, що призначається індивідуально для мінімізації шкоди від забруднень", - підсумовує пані Дзя Чан.

"Слід якомога скоріше провести поглиблене дослідження в Пекіні, Індії чи Мексиці, щоб перевірити, чи проявиться схожий захисний ефект в організмі людей, які дихають таким повітрям постійно", - додає вона.

Ознайомитись зі звітом про це дослідження можна в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Читайте сторінку Метта в мережах Twitter i Facebook.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему