Чи хвилюватися українським вкладникам банків Росії?

Протести біля стін російського "Сбербанка" Копирайт изображения EPA

У п'яти російських банках, щодо яких Україна запровадила санкції, зберігаються близько 36 млрд гривень українців. Це дало підстави для дискусій про загрози, що постають перед тими вкладниками.

Президент Порошенко затвердив санкції проти низки російських банків у четвер, ввівши у дію відповідне рішення РНБО.

Санкційні заходи строком на один рік застосують до публічних акціонерних товариств "Сбербанк", "ВіЕс Банк", "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", "ВТБ БАНК", "БМ БАНК".

Санкції означають заборону на проведення будь-яких фінансових операцій на користь банків-власників у Росії.

"Сбербанк" вже відреагував на це рішення, обмеживши видачу готівки з поточних рахунків фізичних осіб, а також кредитних карток.

Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що санкції суперечать міжнародному праву і що Москва захищатиме інтереси російських банків "усіма доступними законними засобами".

ВВС Україна запитала в експертів про те, якими можуть бути наслідки рішення РНБО для вкладників цих банків в Україні, а також для банківської системи в цілому.

Олександр Жолудь, економіст:

Очевидних причин для занепокоєння для вкладників цих банків немає. Ці банки останнім часом отримували фінансову підтримку російських власників, це були значні кошти.

Тому на сьогодні кредитний портфель у цих банках більший, ніж загальні депозити фізичних і юридичних осіб.

Якщо припустити, що стануться якісь критичні події, приміром, якщо Росія оголосить, що більше не вважає ці банки своїми і не планує їх обслуговувати, то вони мають достатньо коштів, щоб забезпечити виплати вкладникам.

Поточні операції в межах України ці банки можуть проводити у звичайному режимі, оскільки на ці операції обмеження не поширюються.

Частка капіталу цих установ у банківський системі України не є суттєвою. Однак, якщо аналізувати дані про капітал усіх банків із іноземним капіталом в Україні, то частка російського капіталу все ж виглядає досить значною.

У попередні роки капітал цих банків був накопичений за рахунок фінансів із Російської Федерації - не лише коштів, які були прямими іноземними інвестиціями, але й кредитів.

Ці кредити, за якими нараховувалися відсотки, мали повертатися до Росії. Саме на ці кошти накладені обмеження. Власне, головна мета санкцій - не допустити виведення капіталу за межі України.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Експерти вважають, що вкладникам банків в Україні нічого не загрожує

Є проблема у тому, що не лише пересічні громадяни, але й деякі політики не особливо розрізняють, що є російські банки, а є українські банки із російським капіталом. Що вони є різними юридичними особами і мають різну політику стосовно використання коштів. У тому числі це стосується операцій із банківськими документами так званих "ДНР-ЛНР". Власником банків, щодо яких встановлені санкції, є російський уряд, вони є представниками російських державних банків.

Саме тому санкції не накладені, приміром, на "Альфа-банк", в якому є російський приватний, а не державний капітал.

Олександр Сугоняко, президент Асоціації українських банків:

Санкції означатимуть, що якщо Росія як власник захоче вивести кошти з цих банків, вона не зможе цього зробити.

Але у цій темі не можна говорити про фінанси і не зачіпати політичної площини. Росія воює проти України, захопила Крим, але українська влада не визнає це війною. І не вживала ніяких заходів проти російського капіталу, присутнього в Україні, у тому числі банківського.

Влада руками Нацбанку і його керівника змогла "зачинити" 88 українських банків, але нічого не робила із цими п'ятьма російськими банками.

Те, що закрили витік капіталу з дочірніх банків в Росію - це абсолютно правильно. Якщо дбати про українські інтереси, то це треба було зробити ще три роки тому, забрати ці банки і забезпечити їх нормальне функціонування в Україні.

Нацбанк також мав би пояснити, що ці санкції насправді стосуються материнських банків, власниками яких є російський уряд. І що у випадку відтоку депозитів і задля недопущення кризових ситуацій центральний банк може допомогти їм із ліквідністю.

Але з'ясовується, що залишилися обхідні шляхи, бо клієнти, скажімо, "Сбербанку", перебуваючи на території Росії, можуть зв'язуватися із клієнтами в Україні. Тобто, потоки залишаються, і за бажання через цих клієнтів можна "загнати" капітал в материнський банк.

Анатолій Дроб'язко, Українське товариство фінансових аналітиків:

Варто нагадати, що усі вклади громадян у банках захищені законом про фонд гарантування вкладів фізичних осіб.

Усі, у кого в банку менше 200 тисяч гривень, безумовно, отримають компенсацію, що би не сталося на банківсьому ринку. Вкладникам, які мають понад 200 тисяч гривень і корпоративним клієнтам у випадку надзвичайного розвитку подій доведеться мати справу із тимчасовими адміністраціями, які вводитимуться в банки. Але про це поки що взагалі не йдеться.

Щодо самих санкцій, то вони цілком закономірні і принципово не впливають на виконання банками своїх зобов'язань перед фізичними вкладниками.

Існування банків із російським державним капіталом в Україні завжди було дразливою темою. В Україні їх аж п'ять, у той час як українських державних банків в Росії - жодного.

Банкам заборонили здійснювати розрахунки із материнськими структурами. Але я гадаю, що материнські банки зможуть це спокійно пережити.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему