400 днів за ґратами: справа Ігоря Козловського

Копирайт изображения Фото з сімейного архіву Ігоря Козловського
Image caption Професор Ігор Козловський

"Його тримають у підвалі, у камері без вікна. Там немає чим дихати. Ми більше року його не бачили", - юрист Діана Козловська розповідає про свого дядька, релігієзнавця Ігоря Козловського.

Відомого у Донецьку викладача і професора затримали ще у січні 2016 року. Рідні довго не могли з'ясувати, де він і що з ним.

Зараз для них єдиним джерело інформації є адвокат, який представляє вченого у суді самопроголошеної "ДНР". Минулого тижня у Донецьку відбулось засідання у справі вченого.

Хто такий Ігор Козловський?

Копирайт изображения Фото з сімейного архіву Ігоря Козловського
Image caption Зустріч з Алексієм ІІ

Кандидат історичних наук Ігор Козловський очолював Центр релігієзнавчих досліджень і міжнародних духовних стосунків у Донецьку. Свого часу керував управлінням у справах релігій Донецької ОДА. Викладав на кафедрі філософії Донецького національного технічного університету.

Копирайт изображения Фото з сімейного архіву Ігоря Козловського
Image caption 2004 рік, Ватикан. Зустріч з Папою Римським

Він є автором більш ніж 50 наукових публікацій, підтримував тісні стосунки із духовними діячами, був учасником міжнародних конференцій і зустрічей, у тому числі з Папою Іоаном Павлом ІІ, головою РПЦ Алексієм ІІ, патріархом Константинопольським Варфоломієм ІІ.

Рідні запевняють, релігієзнавець не критикував публічно самопроголошену "ДНР", а на своїй сторінці у соціальній мережі ділився виключно філософськими цитатами та нейтральними фото.

Як його затримали?

Після початку конфлікту на Сході 62-річний професор залишився у Донецьку доглядати хворого сина. За словами рідних, саме через паралізованого сина Святослава, який має синдром Дауна, вчений не наважувався переїздити.

Затримали Ігоря Козловського біля його будинку в Донецьку 27 січня 2016 року. В цей же день у його квартирі провели обшук.

Копирайт изображения Фото з сімейного архіву Ігоря Козловського
Image caption Щоб підтримати вченого, родина організувала флешмоб

На той момент у квартирі перебував лише хворий син професора Святослав. За словами дружини Козловського Валентини, син не міг рухатися і, можливо, навіть у повній мірі усвідомлювати, що відбувається. Він досі часто згадує, як "прийшли погані дядьки, шуміли".

Дружини вченого у цей день не було у місті. Діана Козловська розповідає, що родичі довго не могли потрапити до квартири вченого і дуже хвилювалися через стан Святослава, бо він довгий час залишався сам без жодної допомоги і лікування.

Згодом у МДБ "ДНР" родині повідомили про затримання вченого, але не вказали, у чому його звинувачують, не дозволили побачитися з ним або передати їжу і одяг.

У чому звинувачують Ігоря Козловського?

Як розповів донецький адвокат рідним Ігоря Козловського, його звинувачують у незаконному придбанні і зберіганні боєприпасів. Від спілкування з пресою адвокат відмовляється.

"Це все на рівні розмов. Підписаних документів ми не бачили. Нібито "слідство" звинувачує його в зберіганні двох гранат", - розповідає племінник вченого Денис Козловський.

Цю історію рідні піддають сумніву - професор у своєму житті не мав жодного стосунку до зброї.

"Звинувачують у тому, що він зберігав в книжковій шафі зі священними текстами різних релігій дві бойові гранати. У цій же кімнаті постійно перебував і його наполовину паралізований син із синдромом Дауна, що додає абсурдності і сміхотворності цими звинуваченням", - каже його племінник Денис Козловський.

Копирайт изображения Фото з сімейного архіву Ігоря Козловського

У 2016 році, після численних звернень до МДБ "ДНР", дружині вченого сказали, що причиною затримання були "зв'язки з українськими націоналістами" і "проблемні" пости в соцмережах. Згодом ці звинувачення зняли, "зберігання зброї" залишили.

ВВС Україна намагалася письмово і телефоном зв'язатися з представниками "ДНР" щодо справи Ігоря Козловського. Відповіді отримати не вдалось.

Раніше лунали припущення, що арешт вченого міг бути пов'язаний із кампанією "боротьби з інакомислячими" в Донецьку. Перед тим, як релігієзнавця затримали, у Донецьку пройшов мітинг під гаслами "Ні сектам у ДНР" та "ДНР без сект". Один з організаторів мітингу, депутат "народної ради ДНР" Сергій Кондрикінський заявляв, що так звані "секти" мають на меті "підривання Донецької народної республіки зсередини".

Відсутній у списках

"…історик Козловський - шпигун і виготовляв боєприпаси", - таку відповідь щодо Козловського представники ОРДЛО озвучили на переговорах у Мінську Ірині Геращенко, уповноваженій президента з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях.

Питання звільнення Козловського більше року піднімалося на всіх рівнях, Україна бореться за його визволення, каже Ірина Геращенко. За її словами Леонід Кучма, представник України у Мінську, неодноразово запитував, "чому літню людину утримують незрозуміло за що, за шпіонаж на користь України, а він, що не українець?".

Пані Геращенко розповідає, що у списках заручників, які надає українська сторона, пан Козловський є, а в списках ОРДЛО серед затриманих його немає. Представники ОРДЛО їй відповіли, що Ігор Козловський - "житель Донецька і його не може бути в цих списках".

На думку Ірини Геращенко, Росія використовує заручників як козир для шантажування України.

Без надії на виправдання

Тим часом рідні вченого організували у соцмережах флешмоб на його підтримку. Сотні українців, серед яких громадські і культурні діячі, фотографуються з написом #Freekozlovskyy. До акції приєднались Джамала, Андрій Хливнюк, Дмитро Шуров, Ірен Роздобудько, Maneken и Onuka, Юрій Хусточка, Євген Галич.

Копирайт изображения Facebook
Image caption Джамала приєдналась до флешмобу

"Надії на виправдувальний вирок жодної. Єдина можливість витягнути його з в'язниці - це максимальний розголос цієї справи на всіх рівнях", - каже племінник Ігоря Козловського Денис. Рідні хвилюються через стан здоров'я вченого. Коли дозволяють, йому передають ліки від серця, він жалівся на біль у ногах.

"Особи, які утримуються сторонами конфлікту на сході України, перебувають під захистом міжнародних норм про права людини і гуманітарного права, які прямо забороняють свавільні затримання, тортури... Затримані повинні забезпечуватися достатнім харчуванням, водою, одягом, дахом і медичною допомогою", - заявляє правозахисна організація Human Right Watch.

Правозахисники включили випадок з релігієзнавцем Ігорем Козловським у звіт під назвою "Вас не існує: свавільні затримання, насильницькі зникнення і тортури в ході конфлікту на сході України".

Новини на цю ж тему