Міністр Омелян про дороги: "магія не працює"

У 2017-му році на ремонт українських доріг мають виділити 30 мільярдів гривень - про це під час засідання уряду сказав прем'єр Володимир Гройсман.
Це втричі більше, ніж витратили минулого року. Але при цьому він хоче "отримати якість, нормальну організацію роботи".
"З такими рок-н-рольниками ми доріг не відремонтуємо. Вони зараз імпровізують - цеглою дороги забивають, землею", - зазначив голова уряду.
"Я постійно об'їздитиму дороги по всій країні і особисто перевірятиму, як тривають ремонтні роботи", - додав він.
Прем'єр також закликав керівництво "Укравтодору" швидше готуватися до ремонтів і вивести усі служби "у поля", а також пообіцяв, що особисто перевірятиме якість робіт по всій країні.
"Питання зараз - в організації, термінах, жорсткому і жорстокому контролі. По-інакшому ніхто дороги робити не буде в країні, вони не можуть робити: тільки голову будемо відвертати - одразу або щось вкрадуть, або не так зроблять. Тому наполягаю на тому, щоб ситуація була швидко поправлена", - наголосив очільник кабміну.
Раніше у мінінфраструктури повідомляли, що у бюджеті на дороги передбачено 17 мільярдів, але ще приблизно стільки ж планують знайти до кінця року.
Приміром, 5-7 мільярдів, за словами Володимира Гройсмана, спрямують із надходжень від митниці.
"Ми до цієї руйнації ішли багато років. Зараз для нас це виклик", - сказав він.
Ямковість на ямковості
95% українських доріг зараз у поганому стані - знову наголосив під час засідання уряду міністр інфраструктури Володимир Омелян.
За його словами, від початку року на латання шляхів вже витратили 2 мільярди гривень - цього вистачило на 75 тисяч кілометрів доріг з ямами.
"Одночасно з ліквідацією ямковості ми маємо нову ямковість, яка з'являється щотижня", - додав він.
За прогнозами "Укравтодору", до квітня площа ям на дорогах України може зрости до 16 мільйонів квадратних метрів.
Кількість ям "зростає драматично" з 2010 року, додав керівник "Укравтодору" Славомір Новак, а загалом стан доріг погіршується систематично.
Минулого року влада обіцяла відмовитися від ямкового ремонту, але тепер каже, що інакше грошей не вистачить.
Спеціалісти підрахували: щоб довести українські дороги до нормального стану, треба впродовж принаймні п'ятьох років витрачати на це по 50 мільярдів гривень.
"Магія на дорогах не працює - працюють тільки гроші, належна техніка і умови роботи", - пояснив пан Омелян.
Він наголосив, що більшість відремонтованих минулого року доріг пережили зиму і мають гарантію на 5-10 років. Зараз уряд запровадив систему контролю якості покриття.
Найближчі плани чиновників - до червня забезпечити проїзд основними коридорами України.
"Я вирішив проводити інспекції по всій Україні регулярно, без попереджень і додаткових повідомлень. Усі роботи мають виконуватися вчасно", - зазначив керівник "Укравтодору".
Через суд
Через погані дороги водії, як і в минулі роки, вже почали виходити на акції протесту.
Приміром, під київською мерією днями вимагали глобальних та "правильних" ремонтних робіт.
"За допомогою судових позовів з конкретних проблем, народ може реально впливати на ситуацію і через суд ставити владу на місце, тим самим змушувати чиновників вирішувати нагальні питання", - пояснив наміри активістів правозахисник Едуард Багіров.
У відповіді на запит ВВС Україна у "Київавтодорі" розповіли, що загалом в українській столиці майже 1700 кілометрів доріг. Минулого року відремонтували 200 кілометрів.
Станом на березень ремонту потребують ще орієнтовно 1400 кілометрів покриття.
"Недотримання упродовж останніх 20-30 років термінів міжремонтних робіт, ненормований рух великовагового транспорту у поєднанні з коливанням плюсової та мінусової температури повітря, різкими переходами через нульову відмітку та рясними опадами упродовж листопада-грудня критично погіршують ситуацію зі станом дорожнього покриття", - зазначили там.
Наприкінці лютого в Києві частково обвалився міст на Шулявському шляхопроводі - важливій транспортній артерії міста.
У "Київатодорі" зазначили, що наразі у місті є три непрацездатних мости та переходи і 65 обмежено працездатних.
Капремонту потребують більше 20 об'єктів, серед них і мости через Дніпро.
Водночас Київська область, як підрахували у бюро громадських експертиз "Громекс", серед аутсайдерів за кількістю запланованих на 2017 рік ремонтів.
Найменше тендерів на проведення робіт також оголосили у Чернігівській, Одеській і Луганській областях. Найбільше - у Дніпропетровській, Львівській і Тернопільській областях.
Загалом тендери на ремонт українських доріг вже оголосили на суму майже 20 мільярдів гривень.
За словами міністра Омеляна, наприкінці березня роботи почнуть у 15 областях.