Як чоловік родом із графства Кент став терористом, яким пишається "ІД"

Поліція Копирайт изображения Getty Images

Поліція назвала ім'я чоловіка, який напав у середу на пішоходів і поліцейських у центрі Лондона. Це 52-річний британець Халід Масуд. У його нападі померли чотири людини, у тому числі правоохоронець. Самого Масуда застрелила поліція біля будівлі парламенту.

У Скотленд-ярді повідомили, що Халід Масуд народився в графстві Кент, а останнім часом жив у районі Бірмінгема.

За даними BBC, пан Масуд в останні роки міг також мешкати за двома адресами в Лутоні, на північ від британської столиці, і в східному Лондоні.

Копирайт изображения Getty Images

У Халіда Масуда було кілька імен, зазначили в Скотленд-ярді.

Удень 22 березня пан Масуд навмисно заїхав на тротуар на Вестмінстерському мосту і збив пішоходів.

Потім він поїхав до будівлі британського парламенту, а згодом врізався в огорожу Вестмінстерського палацу, вискочив із машини й накинувся з ножем на беззбройного поліцейського. Група правоохоронців застрелила нападника.

У четвер відповідальність за цей напад узяло на себе джихадистське угруповання "Ісламська держава".

Псування майна і володіння ножем

BBC дізналася, що автомобіль, на якому пан Масуд скоїв напад, він орендував на початку тижня в компанії Enterprise на півночі Бірмінгема.

У графі професія він написав "учитель", хоча BBC з'ясувала, що він ніколи не працював учителем в англійських державних школах.

Через годину після того, як він узяв напрокат автомобіль Hyundai, пан Масуд подзвонив у компанію й повідомив, що машина йому більше не потрібна. Що відбувалося після дзвінка, доки він не з'явився на Вестмінстерському мосту, не зрозуміло.

Як заявили в Скотленд-Ярді, "щодо Масуда не вели ніякого розслідування, як і не було ніяких попередніх даних про його намір здійснити терористичний напад".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей

У заяві повідомили, що поліція знала про нього, бо він мав "кілька вироків за розбійні напади: із важкими тілесними ушкодженням, володінням зброєю та порушенням громадського порядку".

Перший вирок пану Масуду винесли за умисне псування майна в листопаді 1983 року, коли йому було 19. Останній вирок був у грудні 2003 - за володіння ножем. У тероризмі його ніколи не звинувачували.

У своєму зверненні до депутатів парламенту прем'єр-міністр Тереза ​​Мей сказала, що нападник народився в Британії й раніше "протягом якогось часу був об'єктом розслідування, яке пов'язане з небезпечним екстремізмом".

Пані Мей підкреслила, що спецслужби він не цікавив, "не було ніяких попередніх даних про його наміри або змову, у підготовці якої він міг бути задіяний".

Головне питання без відповіді

Наразі ми не знаємо ніяких деталей розслідування, яке згадала Тереза ​​Мей, і яку роль грав у ньому пан Масуд. Ось лише деякі можливі сценарії:

  • Він був знайомим або товаришем головного підозрюваного, за яким вели спостереження, однак тоді з'ясувалося, що в нього не було відкритої схильності до екстремізму
  • Він міг бути близьким до кола можливих екстремістів, але його не вважали небезпечним, тому метою операції були інші люди
  • Його ідеологія й наміри могли викликати серйозні побоювання, однак тоді не було доказів для кримінального обвинувачення, і вважалося, що він не становить серйозної загрози.

Його могли заарештувати під час тієї операції, але пізніше його відпустили без пред'явлення звинувачень.

Копирайт изображения Getty Images

Останнього разу Халіда Масуда засудили, коли йому було 38 чи 39 років. Запізно, як для людини, яка з юнацтва була пов'язана зі світом дрібної злочинності, грабіжництва й розбою.

Людина із ножем може означати безліч злочинних намірів - від планування пограбування або нападу до, як дехто стверджує, "самозахисту".

Чи виправився він, бо, як більшість злочинців, завів сім'ю і став розсудливим? Або в його характері була прихована тяга до насильства і ймовірність того, що він повернеться на цей шлях?

Усе це підводить нас до головного питання, на яке поки що немає відповіді: що стало поштовхом для його останнього нападу?

Новини на цю ж тему