День Волі у Мінську: Статкевич проти Лукашенка - хто кого?

Микола Статкевич на мітингу Копирайт изображения Reuters
Image caption Микола Статкевич двічі сидів у в'язниці і жодного разу не просив помилування у президента Білорусі

Цієї суботи, в День Волі, в Мінську пройде черговий "Марш обурених білорусів". У день 99-ї річниці проголошення Білоруської народної республіки демонстранти знову вимагатимуть скасування президентського декрету про "дармоїдів".

Під час попередніх акцій протесту кількох лідерів опозиційних сил арештували на 15 днів. 25 березня керувати акцією буде ветеран вуличних протестів Микола Статкевич, котрий має репутацію полкого революціонера і особистого ворога президента Олександра Лукашенка.

Відсидівши два терміни у в'язниці, але так і не звернувшись до Лукашенка з проханням про помилування, Статкевич завоював повагу в опозиційно налаштованої частини суспільства.

Рішучість і безкомпромісність Статкевича вивели його в безсумнівні лідери кампанії проти податку на дармоїдство. Затримання інших лідерів опозиції, "п'ятнадцять діб" котрих закінчаться вже після маршу, лише закріпило цей статус.

Мітинги проти намірів влади стягувати 200 доларів щорічно із людей, які не мають роботи, тривають у Білорусі вже понад місяць. Президент Лукашенко пішов на поступки і тимчасово, щонайменше до кінця року, скасував "податок на дармоїдів". Проте це не зупинило протести.

Такого підйому протестного руху Білорусь не бачила з моменту розгону багатотисячної демонстрації в Мінську після президентських виборів 2010-го року.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Акції протесту у Білорусі тривають попри те, що Олександр Лукашенко призупинив дію декрету про встановлення "податку на дармоїдство"

"Марш недармоїдів": чи є у Лукашенка привід для занепокоєння?

Чи є у нього план?

Бойовий дух і готовність Статкевича йти до кінця добре відомі, але багато хто піддає сумніву його здатність передбачити можливий розвиток подій. А наслідки для учасників акції, якщо вони вирішать податися до центру міста, як наполягає Статкевич, можуть бути вельми серйозними.

Марш в День Волі не санкціонований владою, яка через державні ЗМІ і вустами самого президента Лукашенка попередила демонстрантів про відповідальність. Понад 200 учасників попередніх акцій вже отримали штрафи і різні терміни адміністративного арешту.

5 березня державний телеканал "Білорусь 1" присвятив Миколі Статкевичу спеціальний репортаж, звинувативши його у використанні грошей з-за кордону, в тому числі і з України, для організації "майдану" в Білорусі. На думку анонімних авторів сюжету, опозиціонер, який випав з "вуличної обойми", намагається скористатися протестами "дармоїдів", щоб відвоювати собі місце "на чолі колони".

Але Статкевич заявив, що поведе демонстрантів проспектом Незалежності у центр Мінська за будь-яких умов. І запевнив, що марш пройде тихо і мирно.

"Я беру на себе відповідальність за акцію", - заявив політик у відповідь на запитання державних ЗМІ про те, чи можуть організатори забезпечити порядок під час демонстрацій.

Копирайт изображения AP
Image caption Вперше після 2010 року протести проти президента Білорусі є настільки масовими

Запевнення Статкевича про наявність у нього плану дій, який враховує всі можливі сценарії, скептично сприйняли деякі союзники по опозиції.

"Я не називав би це планом. Адже план, в якому головний пункт - "подивимося, скільки людей збереться, а там вирішимо", - це відсутність плану. Відсутність плану - це відсутність лідерства та відповідальності", - заявив лідер кампанії "Говори правду" Андрій Дмитрієв.

Політв'язень і ворог президента

Микола Статкевич - за професією військовий інженер, має звання підполковника запасу. Кілька років служив в Мурманській області.

На початку дев'яностих він був активним учасником руху за незалежність Білорусі. Він заснував і з 1991 по 1995 рік очолював "Білоруське об'єднання військових".

За переконаннями Микола Статкевич - соціал-демократ. Протягом більше як 20 років він бере участь в роботі лівоцентристських партій.

З середини дев'яностих організував і провів десятки вуличних акцій. Найвідомішою з них була масова демонстрація після президентських виборів у грудні 2010 року, коли влада вдалася до репресивних заходів. Тоді Микола Статкевич отримав шість років ув'язнення. У серпні 2015-го його звільнили достроково, хоча президента про помилування він не просив.

Звільнення "політв'язнів" тоді дало Мінську можливість поліпшити відносини із Заходом.

У 2016 році Статкевич разом з декількома іншими відомими політиками створив "Білоруський національний конгрес" (БНК). Серед співзасновників були колишні кандидати в президенти Андрій Санніков ("Європейська Білорусь") і Володимир Нєкляєв ("Рух за державність і незалежність"), колишній спікер парламенту Станіслав Шушкевич, Геннадій Фединіч (профспілка РЕП) і інші.

Білоруську опозицію часто критикують за відсутність єдності, і БНК не завжди вдається домовитися, в тому числі і про організацію спільних акцій з іншими групами - наприклад, з кампанією "Говори правду" Тетяни Короткевич і Андрія Дмитрієва, "Об'єднаною громадянською партією" Анатолія Лебедька, "Білоруською Християнською Демократією" Віталія Рімашевського, Рухом "За свободу" Юрія Губаревича, "Партією БНФ" Олексія Янукевича.

Лебедько, Римашевський і Губаревич отримали по "п'ятнадцять діб" 11 березня, і не зможуть приєднатися до акції 25 березня.

Микола Статкевич різко критикує владу і особисто президента.

"Я думаю, що, по-перше, він наляканий і в паніці, і це зводить його з розуму. Людина не зовсім здорова, і тому, по-друге, він хоче такого ж божевілля для всіх інших, хоче заразити їх страхом ... Коли ми звільнимо його з посади, ми забезпечимо йому медичне лікування", - заявляв він про Олександра Лукашенка.

Він також запевняє, що "влада завела країну в глухий кут" і "не знає, що робити".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Білоруську опозицію часто критикують за відсутність єдності

"Я впевнений, що вони не наважаться підняти свої палиці на народ. Ці часи минули. У них немає на це грошей", - сказав він про акцію 25 березня.

Олександр Лукашенко вже звинуватив Статкевича у злочинній діяльності.

"Статкевич для мене не політик. У мене є відеокадри, де він повів людей на штурм, є записи його команд, його переговорів. Це ж злочин, і в будь-якій державі карається ще жорсткіше. Це було, тому не треба говорити, що він політичний в'язень. Він скоїв злочин", - сказав президент Білорусі.

Зенон Позняк, колишній лідер "Білоруського народного фронту", який зараз живе за кордоном, припускає, що марш 25 березня - провокація.

"Я бачу тут суто провокаційний проект, - стверджує він, ставлячи під сумнів минуле Статкевича. - Це не вперше. У 1999 році був так званий Марш Свободи. Жахливо було. Він завів всіх у тупик на вулицю Першотравневу, там всіх побили, розігнали, посадили".

Зенон Позняк також пригадує розгін демонстрантів після президентських виборів, 19 грудня 2010 року.

"Тепер те ж саме: мітинг біля Академії наук, а потім ми підемо по проспекту на майдан Незалежності, там подивимося, що робити. Що це таке? Це той же самий сценарій ", - припускає колишній лідер БНФ.

Зважаючи на останні масові затримання демонстрантів, мало хто вірить у те, що уряд піде на поступки. Втім, більшість аналітиків також виключає і масовий розгін акції, який поставить під загрозу зближення Білорусі з Заходом.

Однак мало хто сумнівається, що арешти після маршу будуть, і торкнуться вони в першу чергу лідерів. Тобто, Статкевича.

Схоже, єдиною гарантією для уникнення такого розвитку подій може бути лише масовість протесту.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему