Білоруський опозиціонер Статкевич: мене викрав КДБ

Микола Статкевич Копирайт изображения Reuters
Image caption Микола Статкевич на мітингу в Мінську у лютому 2017 року

Опозиційний політик Микола Статкевич, який заявляв про готовність очолити білоруський протест на День Волі, 25 березня, зник напередодні акції. Вранці в понеділок, 27 березня, політик з'явився вдома і заявив, що його утримували в СІЗО КДБ.

КДБ Білорусії заперечує факт затримання Статкевича та ізоляції його в "американці" - так в народі називають СІЗО КДБ, розміщене у внутрішньому дворі відомства, в центрі Мінська.

25 березня в центрі Мінська на святкуванні Дня Волі зібралися до півтори тисячі людей. Вони прийшли на несанкціонований мітинг без лідерів, яких превентивно затримали силові органи. За даними правозахисників, понад 700 учасників цього мітингу були затримані.

Кореспондент Російської служби Бі-бі-сі у Мінську Тетяна Мельничук поспілкувалася з опозиційним політиком Миколою Статкевичем.

ВВС: Миколо Вікторовичу, де ви були?

М.С: З колегами по Білоруському національному конгресу (коаліція низки білоруських опозиційних структур. - Ред.) ми були основними організаторами акції 25 березня. Відповідальність за проведення акції колеги поклали на мене. Я робив все можливе, щоб дійти до цієї акції.

Коли почалися превентивні затримання опозиційних активістів, колеги вирішили сховати мене на кілька днів. Але людина, яка займалася підготовкою притулку для мене, була заарештована. Тому "евакуацією" мене в безпечне, як ми вважали, місце займалися мої колеги по соціал-демократичній партії, можу вже назвати їхні прізвища - Сергій Кулинич і Сергій Кунцевич. Вони, на жаль, затримані і перебувають в СІЗО КДБ.

Колеги мене сховали, але це було питання часу - чи встигнуть спецслужби за два дні до акції вистежити моїх партійних товаришів. Встигли. І 24 березня ввечері в квартиру, яка належить дружині одного з партійних активістів, увірвалися люди в масках, з відеокамерою.

Затримали, доставили в КДБ. Увечері мені вже пред'явили звинувачення - те саме, що зараз пред'явлено півтора десяткам осіб, так званим "бойовикам", затриманим спецслужбами. Судячи з цього звинувачення, я, виявляється, з 2011 року готував людей для участі в масових заворушеннях.

Копирайт изображения Reuters
Image caption На День Волі в Мінську затримали понад сотню людей

ВВС: Що відбувалось далі?

М.С: Мене помістили в одиночну камеру. Повна відсутність інформації. Сьогодні вранці, мені сказали, що я повинен з речами йти на зустріч зі слідчим. Вивели у двір КДБ, посадили в мікроавтобус із запнутими вікнами. Люди в масках сказали, що мене везуть на слідчі дії. Мене вивезли за Мінськ.

Біля селища Сокіл випустили з автобуса, віддали мої речі, які були конфісковані при затриманні. Я зупинив машину, попросив мобільний телефон, намагався додзвонитися дружині, але її номер був постійно зайнятий. Сів в рейсовий автобус, доїхав до Мінська, там уже довелося викликати таксі, щоб дістатися додому.

ВВС: Вам доведеться виправдовуватися перед товаришами по опозиції, громадянами, що вийшли на площі, за те, що не були з ними в напружені дні?

М.С: Дивне питання. Я думаю, що колеги і люди, які знають мене, знають мою позицію, не чекають від мене виправдань. Всі розуміють, в якій країні ми живемо. Я розповів, що сталося - думаю, цього достатньо. Багато хто сьогодні телефонує і вітає мене: у нас не завжди такі викрадення закінчуються добре.

"Мене викрали, по суті"

ВВС: Білоруська влада затриманнями опозиційних лідерів і активістів спробувала обезголовити протести, що в останні півтора місяці розгорнулися в різних містах і містечках Білорусії. Але протести відбуваються. Чому? І чи добре це, коли натовп виходить без лідерів?

М.С: З моїх зламаних акаунтів спецслужби розсилали інформацію, що я закликаю людей залишитися в День Волі вдома. Мене викрали, по суті справи. Політик і поет Володимир Некляєв напередодні Дня Волі був знятий спецслужбами з поїзда і опинився з гіпертонічним кризом в лікарні в Бресті.

Але величезна кількість людей вийшла. Попри те, що місто було реально окуповане силовими структурами, як під час війни, групи людей розсікали за всіма правилами бойового мистецтва, люди змогли організувати демонстрацію.

Ці люди вже не натовп. Білоруська політична нація вже дозріла, вона є. Люди мають почуття гідності. Білорусь готова до свободи і завоює свою свободу.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Акції протесту у Білорусі були спровоковані зокрема декретом про встановлення "податку на дармоїдство"

ВВС: Але виступи людей в Мінську і регіонах почалися під економічними гаслами - проти "декрету про дармоїдів", економічного зубожіння.

М.С: Люди протестують проти бездарного керівництва. Мені дружина розповіла (вона була на акції у День Волі в центрі Мінська), що навіть серед затриманих людей не було переляканих. Люди втрачають страх.

Зараз влада зробила ставку тільки на залякування. Якщо раніше існував соціальний контракт - лояльність, наприклад, в обмін на більш-менш прийнятний рівень життя, лояльність в обмін на безпеку, то зараз цього контракту немає.

Ситуація така: якщо подивитися наш бюджет, перша за величиною стаття витрат - на погашення зовнішнього державного боргу. Трохи менше - витрати на утримання міліції та численних спецслужб, судів.

Витрати на освіту та охорону здоров'я менші за витрати на утримання репресивного апарату в три-чотири рази.

Я хотів би звернути увагу тих людей, які на Заході ухвалюють рішення про видачу Мінську кредитів, на фото- і відеокадри оснащення білоруських спецсил на День Волі. Водомети, нова екіпіровка, маса спецтехніки... Не за ваші гроші?

Я думаю, протести триватимуть. Звичайно, організаторам доведеться думати, як ускладнити владі насильницьке придушення акцій. Думаю, що ми будемо використовувати офіційні свята - 1 травня, наприклад, 9 травня.

Image caption Статкевич був суперником Лукашенка в боротьбі за президентське крісло на виборах 2010 року

Ми будемо збиратися там, де буде збиратися влада, де вона буде збирати своїх прихильників.


Микола Статкевич був суперником Лукашенка в боротьбі за президентське крісло на виборах 2010 року.

Після розгону акції протесту в день президентських виборів 19 грудня 2010 року Статкевич був заарештований і засуджений до шести років позбавлення волі за звинуваченням в організації масових заворушень.

Під тиском Заходу він був помилуваний президентом Лукашенком в серпні 2015 року.

Новини на цю ж тему