Сім років для генерала Назарова: перемога чи фактор деморалізації?

Віктор Назаров Копирайт изображения UNIAN

Український суд засудив до семи років в'язниці генерала Віктора Назарова - ключового фігуранта гучної справи про збитий сепаратистами літак і загибель 49 українських військових під Луганськом у червні 2014 року.

Колишнього начальника штабу антитерористичної операції на сході України, генерал-майора Назарова визнали винним у недбалому ставленні до військової служби в бойових умовах.

Частина українського суспільства визнала вирок перемогою, інші побачили в ньому фактор, що деморалізує армійську верхівку.

У ніч на 14 червня 2014 збройні прихильники самопроголошеної "Луганської народної республіки" збили транспортний літак Іл-76 Збройних сил України, що заходив на посадку в контрольований сепаратистами аеропорт Луганська. Всі 49 військовослужбовців, які перебували на його борту, загинули.

Сторона звинувачення стверджувала, що пан Назаров проігнорував попередження Служби безпеки України про загрозу обстрілу літака бойовиками і дозволив проведення операції по перекиданню десантників із Дніпропетровська в Луганськ.

Сам пан Назаров, який пообіцяв оскаржити вирок, заперечував провину в катастрофі Іл-76, стверджуючи, що в червні 2014 року в штаб АТО надходило безліч інформаційних зведень, які часто суперечили одне одному, а він не мав підстав скасовувати політ.

Захист екс-начальника штабу просив суд виправдати генерала через відсутність складу кримінального злочину в його діях.

Активісти проти військових

Розслідування загибелі Іл-76 відбувалося на тлі активної громадської дискусії щодо професіоналізму керівників української армії.

Активісти звинувачували командирів Збройних сил України у перешкоджанні розслідуванню, а самого пана Назарова - у спробах зриву слідства.

Судовий розгляд справи пана Назарова почався у грудні 2015 року. Військова прокуратура просила суд призначити йому покарання у вигляді восьми років позбавлення волі.

У рамках процесу допитали тодішнього в.о. міністра оборони Віктора Коваля та начальника генерального штабу ЗСУ Віктора Муженка.

На захист пана Назарова висловилися представники вищого військового керівництва України.

"За схемою, яка відбувається навколо нашого колеги генерал-майора Віктора Назарова, можна відправити на лаву підсудних кожного командира, у підрозділі якого були бойові втрати серед особового складу. Судити командирів за виконання обов'язку захисту Батьківщини - те ж саме, що воювати на стороні ворога ", - написали, наприклад, військовослужбовці оперативного командування ЗСУ "Північ" у "Відкритому листі до українського народу".

Частина засідань відбувалася у закритому режимі.

Копирайт изображения AFP Getty
Image caption Катастрофа Іл-76 в липні 2014 року стала шоком для українського суспільства

"Перемога"

На фінальне засідання у справі пана Назарова родичі приблизно двох десятків загиблих десантників прийшли до суду із портретами військових. Після того, як суддя закінчила зачитувати текст вироку, в залі суду пролунали вигуки "Ура!" і "Перемога!"

Адвокат потерпілих Віталій Погосян заявив ВВС, що задоволений вироком, відмовившись при цьому прогнозувати можливий термін розгляду апеляції Віктора Назарова.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У результаті катастрофи Іл-76 загинули 49 українських військовослужбовців

Перемога для суспільства або фактор, що деморалізує?

Військові експерти, яких опитала ВВС, оцінюють вирок Віктору Назарову неоднозначно.

Колишній працівник оперативного управління українського Генштабу, полковник запасу Олег Жданов називає рішення Павлоградського суду "променем світла в темному царстві", допустивши, що вирок у справі пана Назарова може спричинити хвилю позовів проти представників українського генералітету.

"Думаю, у генштабі зараз почнеться відтік офіцерів, які ухвалювали неправомірні рішення, розуміючи, що не всіх можуть захистити представники влади, і справедливість все ж може перемогти. Це величезна перемога для українського суспільства", - сказав він.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption До розгляду апеляції Віктор Назаров залишатиметься на волі

Координатор групи "Інформаційний опір" Юрій Карін упевнений в тому, що вирок Віктору Назарову стане фактором, що деморалізує вищий офіцерський склад Збройних сил України.

"Не можна під час війни судити генералів. Відстороніть, переведіть на нижчі посади... Але ні за яких обставин не можна дискредитувати вищий офіцерський склад", - заявив він.

Представники міністерства оборони України, а також президент, який є верховним головнокомандувачем української армії, поки що не прокоментували вирок Віктору Назарову.

До завершення розгляду апеляції він перебуватиме на волі: раніше суд визначив йому суму застави на суму 97 тисяч гривень.

Крім того, суд ухвалив стягнути з міністерства оборони України по 500 тисяч гривень на користь більшої частини сімей потерпілих - як компенсацію моральної шкоди.

Новини на цю ж тему