Грузія: у Шенген тепер можна без візи

Паспортний контроль Копирайт изображения Getty Images
Image caption Складна економічна ситуація може підштовхнути деяких громадян Грузії до пошуків кращої долі в європейських країнах

Від 28 березня громадянам Грузії, які мають біометричні паспорти, не потрібно отримувати візу для короткотермінового відвідання Шенгенської зони.

Грузія пройшла довгий шлях до отримання безвізового режиму з ЄС і стала другою після Молдови пострадянською країною (крім держав Балтії - членів ЄС), якій надали таку можливість.

В які країни громадяни Грузії можуть їздити без віз?

З набранням чинності безвізового режиму громадяни Грузії, які мають біометричні паспорти, можуть перебувати без візи в 30 країнах Європи протягом 90 днів в 180-денний період.

Громадянам Грузії не потрібні візи для відвідування країн Шенгенської зони і країн-кандидатів на приєднання до неї, зокрема Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.

Однак отримання візи, як і раніше, потрібно для відвідування Ірландії та Британії, а також у випадках довгострокового перебування в європейських країнах з метою навчання або роботи.

При в'їзді в Шенгенську зону у громадян Грузії можуть вимагати як готельну бронь, так і зворотний квиток, страховку на час перебування, а також дані, що показують, що у них є кошти для перебування в Шенгенській зоні.

Грузинський уряд радить своїм громадянам мати при собі всі ці документи, щоб уникнути відмови у в'їзді до країни Шенгенської зони.

Безвізовий режим: хто скористається?

Безвізовий режим стосується короткострокових туристичних, сімейних і ділових візитів, але не надає громадянам Грузії право на працевлаштування в європейських країнах.

У Тбілісі відзначають, що безвізовим режимом можуть скористатися і мешканці Абхазії та Південної Осетії.

Однак де-факто влада обох невизнаних республік вже відмовилися від цієї пропозиції і заявила, що це рішення стосується тільки Грузії і не поширюється на громадян Абхазії і Південної Осетії.

За даними деяких грузинських турагентств, скасування віз вже підвищило попит на тури до європейських країн і відбилося на вартості авіаквитків.

За словами тур-менеджера туристичного агентства Love Travel Софо Хітарішвілі, попит збільшився приблизно на 35% в порівнянні з минулим роком і, ймовірно, зросте в подальшому в зв'язку з набуттям чинності безвізового режиму. Приблизно на 40% зросли і ціни на авіаквитки, каже вона.

Дехто каже, що тепер вони, навпаки, зможуть купити дешевші квитки, оскільки це вже можна робити в будь-який час, не побоюючись складнощів, пов'язаних з бюрократичними процедурами отримання візи.

Але є і ті, хто ставиться до скасування віз насторожено, вважаючи, що з візою в паспорті відправлятися в ЄС їм було спокійніше, а зараз ризик відмови у в'їзді на кордоні вищий.

Досить популярним напрямком для громадян Грузії стала Східна Європа в зв'язку з доступними цінами на авіаперельоти, але для частини населення подорож до Європи - як і раніше дороге, а часом і недоступне задоволення.

Дохід на душу населення в Грузії в 2015 році в середньому становив 116 доларів на місяць, а середній місячний дохід сім'ї - 419 доларів.

Чим загрожує порушення безвізового режиму?

Безвізовий режим з ЄС набув чинності разом з так званим оновленим механізмом припинення безвізового режиму, який можуть задіяти в разі високих показників відмов у в'їзді до країн Шенгенської зони громадянам Грузії або безпідставних звернень про надання притулку.

Передумовою для повернення візових вимог можуть стати недостатня співпраця Грузії з питання реадмісії та зростання ризиків, пов'язаних з внутрішньою безпекою в ЄС.

Щоб не допустити порушень громадянами правил відвідування європейських країн, уряд Грузії проводить інформаційну кампанію.

Влада має намір контролювати переміщення своїх громадян на прикордонних КПП, і якщо вони не повертаються з Європи після трьох місяців, грузинська сторона повідомить про це ЄС.

Після цього почнуться пошуки порушника для того, щоб запустити процес реадмісії.

Порушникам безвізового режиму може загрожувати заборона на в'їзд до країн Шенгенської зони строком до п'яти років.

Покаранням за порушення може стати штраф на суму до трьох тисяч євро.

Міграція: наскільки високі ризики?

Влада Грузії повідомляє, що на митно-пропускних пунктах громадян Грузії консультуватимуть щодо правил безвізового відвідування і документів, потрібних для в'їзду в країни Шенгенської зони.

Якщо якийсь з документів не відповідає вимогам для перетину кордону в Шенгенській зоні, грузинський прикордонний контролер попередить про це і пояснить можливі наслідки.

Однак важке економічне становище збільшує ризики і може підштовхнути деяких громадян Грузії до пошуків кращої долі в європейських країнах і порушення безвізового режиму.

Попри багато в чому успішні реформи, у Грузії - найвищий серед країн Східного партнерства показник відмов у наданні візи, зазначає дослідник Центру безпеки та розвитку Грузії Гогіта Гведашвілі.

У 2015 році цей показник становив близько 13%.

Минулого року майже дев'ять тисяч людей намагалися отримати притулок в країнах ЄС, але тільки 6,6% таких запитів підтвердили.

Чи допоможе безвізовий режим євроінтеграції Грузії?

Для країни, яка прагне стати членом Євросоюзу, скасування віз важливе не тільки в практичному сенсі, а й з політичної точки зору.

Багато хто вважає, що введення безвізового режиму послабить антизахідну пропаганду і може значно збільшити число прихильників прозахідного курсу Грузії.

Побудова демократичних інститутів - процес тривалий, а безвізовий режим - це конкретне і відчутне благо, яким громадяни Грузії зможуть скористатися вже з 28-го березня, каже Гведашвілі.

За даними опитування Національного демократичного інституту, проведеного в листопаді минулого року, 72% населення підтримує заявлену урядом Грузії мету стати членом Євросоюзу.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему