Хто купує "Сбербанк" в Україні?

відділення "Сбербанку" Копирайт изображения UNIAN
Image caption Історія російського "Сбербанку" в Україні вже завершена?

Українська дочка російського "Сбербанку" повідомила, що її купує консорціум, до якого входять латвійський банк і білоруська приватна компанія.

Ввечері 27 березня "Сбербанк" (Україна) оголосив про угоду щодо продажу дочірнього банку державного "Сбербанку" РФ.

За повідомленням, 100% акцій ПАТ "Сбербанк" (Україна) придбає консорціум, до якого входять "Норвік Банк" (Латвія) та білоруська приватна компанія.

"Закриття угоди очікується в першому півріччі 2017 року після отримання схвалення угоди від фінансових і антимонопольних регуляторів відповідних юрисдикцій, включаючи Латвію та Україну", - йдеться у заяві банку.

Там сподіваються, що повідомлення про продаж сприятиме розблокуванню відділень банку, що дозволить клієнтам користуватися послугами "одного з найстабільніших і ефективних банків в Україні".

Якість - європейська, технології - російські?

Латвійський Norvik Banka на своєму сайті повідомив про угоду наступне: "AS Norvik Banka і його головний акціонер, громадянин Великої Британії Григорій Гусельніков, підписали угоду про участь в інвестиційному консорціумі із придбання українського підрозділу російського "Сбербанку".

При цьому, за повідомленням Norvik Banka, мажоритарним акціонером нового консорціуму став громадянин Великої Британії Саід Гуцерієв і білоруська компанія, що йому належить.

У латвійському банку вважають, що угода дозволить запропонувати українським клієнтам обслуговування, побудоване на європейських принципах якості і прозорості при "збереженні технологічного рівня банку, створеного "Сбербанком Росії".

У повідомленні також йдеться про те, що Саід Гуцерієв закінчив лондонську Harrow School і Oxford University, працював в одній із найбільших світових компаній Glencore. Але крім цього, Саід Гуцерієв є сином власника "РуссНефти" Михайла Гуцерієва.

Norvik Banka наводить й оцінку угоди Саідом Гуцерієвим: "Банк, що придбається, має чудову інфраструктуру: у його платформу попереднім власником - "Сбербанком РФ" - були вкладені сотні мільйонів доларів".

Цивілізований вихід

Копирайт изображения NBU.GOV.UA
Image caption НБУ доводилося доводиит, що частка рсоійських банків в Україні не є такою великою, як вважають

У Національному банку України поки що не отримували офіційного повідомлення від інвесторів про покупку української "дочки" російського "Сбербанку".

"Рішення про погодження придбання суттєвої участі у капіталі банку, отримане від будь-яких інвесторів, ухвалюється в рамках єдиних для усіх існуючих нормативних вимог і законодавства", - цитує агенція "Інтерфакс" коментар НБУ.

В НБУ також наголосили, що підтримують цивілізований вихід банків із державним російським капіталом з українського ринку.

Згідно із даними Нацбанку, "Сбербанк" (Україна) входить до сімки найбільших банків, що працюють в Україні.

Станом на початок 2017 року активи банку перевищували 48 млрд грн. Банк обслуговує понад 1 млн приватних клієнтів, 31 тисячу малих та середніх підприємств, понад 5 тисяч корпоративних клієнтів. Станом на 1 січня 2017 року на рахунках банку зберігалися депозити на майже 11,5 млрд грн. Мережа банку налічує 150 відділень.

Norvik Banka, згідно із повідомленням самого банку, перебуває на сьомому місці за розмірами активів у Латвії і на першому - за обсягами мережі філій. Послугами банку користуються 150 тисяч клієнтів.

Банківські санкції

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Активісти виступили проти російських банків в рамках кампанії проти співпраці із Росією

23 березня набула чинності постанова НБУ, якою запровадили санкції проти банків із російським державним капіталом, що працюють в Україні.

Перед цим президент Порошенко затвердив санкції, ввівши у дію відповідне рішення РНБО.

Санкції строком на один рік передбачають заборону на будь-які фінансові операції цих банків на користь пов'язаних ‎із ними материнських структур. Вони стосуються ‎‎"Сбербанку", "ВіЕс Банку", "Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку", "ВТБ ‎БАНК", "БМ БАНК". ‎

У НБУ твердять, що мета санкцій - убезпечити українських клієнтів і запобігти виведенню капіталу.

У Нацбанку закликали правоохоронці забезпечити безпеку працівників та клієнтів банків із російським державним капіталом.

Проте впродовж останніх тижнів активісти блокували роботу низки відділень цих банків, зокрема, і "Сбербанку". Після новини про продаж банку активісти почали розблоковувати роботу відділень.

У Кремлі заявили, що санкції проти російських банків в Україні суперечать ‎міжнародному праву. Там наголосили, що Москва захищатиме інтереси російських ‎фінустанов.

Як заявив речник російського президента Дмитро Пєсков, у Москві розраховують, що Київ захистить іноземних інвесторів, якими, зокрема, є й російські банки: "Ми хочемо і розраховуємо, що інтереси зарубіжних інвесторів, якими в Україні є російські компанії, будуть забезпечуватися і захищатися державою, якщо ця держава є дієздатною. І ми розраховуємо, що українська держава захистить приватну власність зарубіжних інвесторів від нападок ультранаціоналістичних і екстремістських елементів".

Після запровадження санкцій проти російських банків рейтингова агенція Moody's заявляла, що вплив цих санкцій на "материнські" банки буде мінімальним. Наприклад, активи "Сбербанку" в Україні, за даними агенції, становили лише 0,46% від сукупних активів материнського банку. ‎‎

Новини на цю ж тему