Уряд запроваджує "Доступні ліки": що це означає?

Ліки Копирайт изображения AFP/LOIC VENANCE
Image caption Програму мали почати ще два місяці тому

Із 1 квітня в Україні починає діяти програма "Доступні ліки".

Вона передбачає, що ціни на медикаменти трьох категорій рівнятимуть на їхню вартість у кількох сусідніх країнах, а потім витрачені на них гроші пацієнтам відшкодовуватимуть з бюджету.

Це один з етапів медичної реформи, над впровадженням якої працює команда керівниці МОЗ Уляни Супрун.

Реферування цін мали запровадити ще два місяці тому. Проте тоді представники фарміндустрії заявили, що не готові до таких змін, й уряд пішов їм назустріч, відтермінувавши запровадження нових правил.

ВВС Україна, вивчаючи офіційні документи та позиції сторін, спробувала з'ясувати, що ж зміниться із 1 квітня.

Для пацієнтів

МОЗ обіцяє, що відтепер українські пацієнти зможуть безкоштовно або з незначною доплатою отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми.

"Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення", - пояснили в уряді.

Там також навели статистику: смертність від серцево-судинних хвороб становить 65% від загальної смертності людей в Україні, а станом на 2015 рік у країні мільйон хворих на діабет ІІ типу і більше 200 тисяч хворих на бронхіальну астму.

Щоб отримати безкоштовні ліки, потрібно:

  • звернутися до лікаря та отримати правильно виписаний рецепт
  • знайти аптеку з позначкою "Доступні ліки"

Перелік аптек, які укладуть договори із владою на місцях, обіцяють невдовзі опублікувати на сайті МОЗ.

Копирайт изображения moz.gov.ua
Image caption Ліки за програмою видаватимуть в аптеках із такими наліпками

Держава компенсуватиме вартість найдешевшого лікарського засобу із програми "Доступні ліки". Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, можна буде отримати, доплативши різницю, кажуть у міністерстві.

"Ціни на ліки в Україні не відповідають рівню доходів українців і часто навіть перевищують ціни в сусідніх європейських країнах. Встановлення референтної ціни - справедливий і вимушений крок", - пояснюють у МОЗ.

Перелік назв діючих речовин, на які поширюється програма реімбурсації, є на сайті міністерства.

"Люди, яких стосується ця програма, найменше забезпечені ліками. Тепер вони зможуть прийти до лікаря, взяти рецепт і потім в аптеках безкоштовно отримати ліки. Що в цьому поганого?" - коментує Ольга Стефанишина, виконавчий директор фонду "Пацієнти України".

На цю програму уряд передбачив у бюджеті 2017 року 500 мільйонів гривень.

За словами представників фармбізнесу, реальна потреба у кілька разів більша. Але не виключено, що до кінця року суму можуть збільшити.

Для лікарів

Лікарі виписуватимуть пацієнтам медикаменти не за комерційною назвою, а на основі міжнародної непатентованої назви (МНН) діючої речовини ліків.

У МОЗ вважають, що так гроші з бюджету використовуватимуть ефективніше.

Отримати безкоштовні ліки без рецепта буде неможливо, зразок правильно заповненого документа наводять тут.

На сайті міністерства також опублікували рекомендації для медиків.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Медики очікують, що може побільшати паперової роботи

"Було б добре, якби керівництво на якійсь нараді пояснило лікарям-клініцистам, що до чого", - зазначив на умовах анонімності у коментарі ВВС Україна практикуючий лікар.

Він очікує, що письмової роботи у лікарнях тепер побільшає: "Не хотілось би, що б пацієнта відправляли до лікаря по 100 разів, бо будуть чіплятися до кожної букви в рецепті. Так-так, я розумію, що все у наших руках, і ми мусимо вміти правильно виписати з першого разу, але буває всяке".

"Можливі ризики, як на мене, ще й у тому, що ці групи ліків просто зникнуть з полиць", - додав співрозмовник.

Багато міжнародних компаній в Україні, за словами керівниці МОЗ Уляни Супрун, вже знижують ціни на ліки, на які поширюються нововведення.

"Це дуже гарний приклад того, що не весь фармбізнес хоче лише заробляти гроші і знищувати конкурентів, але й співпрацювати з міністерством та пацієнтами", - каже керівниця МОЗ.

Для фармбізнесу

Аптекам пропонують долучатися до програми на добровільних умовах.

"Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, - він може це зробити у будь-якій аптеці", - заявили у міністерстві.

Після укладення договору в кожному закладі обов'язково повинен бути найдешевший препарат та перелік цін відшкодування.

Відшкодовувати гроші аптекам обіцяють із місцевих бюджетів протягом п'ятьох робочих днів після подачі звіту.

У МОЗ кажуть, що для аптек це насправді вигідно, оскільки вони можуть отримати додаткових клієнтів.

Копирайт изображения moz.gov.ua
Image caption Уляна Супрун обіцяє, що нікого не змушуватимуть брати участь у програмі

Деякі учасники ринку, втім, налаштовані скептично.

В Аптечній професійній асоціації України, приміром, вже заявили, що програма не почне діяти з першого квітня "через низку вагомих причин".

Одна із них, кажуть там, - Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, який, буцімто, вже не встигнуть затвердити вчасно. Ще одна - МОЗ досі не оприлюднило перелік розпорядників бюджетних коштів, з якими аптеки мають укладати договори на місцях.

"Ситуація складається таким чином, що люди не отримають обіцяного програмою "Доступні ліки" у заплановане число, і першими, кого можуть звинуватити в цьому, стануть аптеки", - заявив директор асоціації Володимир Руденко.

За його оцінками, реально програма може запрацювати у десятих числах квітня.

"Давайте дамо шанс цій програмі, аби побачити, чи спрацює вона", - закликає Уляна Супрун.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему