Брекзит: як діятиме стаття 50 для Британії?

Лондон Копирайт изображения Getty Images

Прем'єр Великої Британії Тереза Мей підписала лист з повідомленням про вихід країни з ЄС згідно зі статтею 50 Лісабонського договору.

Що це означає і з яких стадій складатиметься процес "брекзиту"?

Що таке стаття 50?

Договір про Європейський Союз, більш відомий як Лісабонський договір, включає в себе і статтю 50, в якій допускається можливість виходу з Євросоюзу.

Договір був підписаний всіма країнами ЄС і почав діяти в 2009 році. До цього не було передбачено формального механізму виходу з ЄС.

Що конкретно передбачає ця стаття?

Стаття 50 досить коротка, всього п'ять абзаців. У ній йдеться, що кожен член Євросоюзу має право залишити його.

Для цього необхідно формально повідомити про це рішення Європейську раду і почати процес переговорів.

Процедура погодження може зайняти до двох років, після чого членство автоматично припиняється, але цей термін може бути продовжений за спільним рішенням сторін.

Копирайт изображения Getty Images

Країна, яка залишає ЄС, не має права брати участь в обговореннях свого рішення іншими членами союзу.

У статті йдеться про те, що угоду про вихід має схвалити кваліфікована більшість. Тобто рішення мають ухвалити 72% країн-членів, що представляють 65% населення союзу.

Також це рішення мають підтримати депутати Європарламенту. В останньому, п'ятому абзаці передбачається можливість знову стати членом ЄС, але на загальних підставах, описаних в статті 49.

Статтю 50 написав британський дипломат, нині безпартійний шотландський пер, лорд Керр Кінлохардській.

За його словами, в теорії передбачалося її використання в разі державного перевороту в одній з країн-членів, але він не міг собі уявити, що статтю застосують для "брекзиту".

Що буде далі?

Ось яким буде перебіг подій:

Квітень - очікується, що голова Європейської ради Дональд Туск скличе лідерів і голів урядів 27 країн-членів ЄС (без Великої Британії) на саміт, щоб видати мандат Європейської комісії на ведення переговорів щодо "брекзиту".

Після саміту 27 країн Європейська комісія оприлюднить рекомендації щодо ведення переговорів на підставі мандата, виданого на саміті. Можливо, буде вказано про необхідність ведення паралельних переговорів щодо укладення торгового договору між ЄС і Британією.

Квітень-травень 2017 - початок переговорів

23 квітня і 7 травня - два тури президентських виборів у Франції

24 вересня - парламентські вибори в Німеччині

Осінь 2017 року - британський уряд запускає законодавство про вихід з ЄС і ухвалює окремий закон, що інтегрує в британське законодавство всі нормативні акти, прийняті в період членства країни в ЄС (передбачається, що в подальшому ці законодавчі акти будуть змінюватися або скасовуватися парламентом за необхідності).

Жовтень 2018 року - закінчення переговорів (згідно зі статтею 50 переговори можуть бути продовжені, але це мають схвалити всі 27 членів Євросоюзу).

Жовтень 2018 - березень 2019 року - обидві палати парламенту, Європарламент і Європейська рада проводять голосування з приводу укладання відповідної угоди.

Березень 2019 рік - Велика Британія формально виходить з ЄС.

До референдуму 23 червня 2016 року британський уряд опублікував доповідь про процес виходу з ЄС, в якій намітив низку тем майбутніх переговорів:

  • Доля коштів, виділених, але не витрачених Євросоюзом в якості допомоги британським фермерам і регіонам;
  • Співпраця в проведенні зовнішньої політики, включаючи міжнародні санкції;
  • Доступ до установ Євросоюзу, які мають вплив на внутрішнє британське законодавство, таких як, наприклад, Європейське агентство з лікарських засобів;
  • Перехідні домовленості, що замінюють угоди про вільну торгівлю ЄС з третіми країнами;
  • Доступність Європейської карти медичного страхування для британських громадян;
  • Права британських рибалок на промисел за межами британських територіальних вод, включаючи частину Північного моря;
  • Зобов'язання Британії в галузі охорони навколишнього середовища, взяті на себе Євросоюзом в рамках різних конвенцій ООН.

Хто веде переговори?

Європейська комісія, орган виконавчої влади ЄС, створила робочу групу, яку очолив Мішель Барньє.

Він очолить переговорний процес з Великою Британією.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Пан Барньє вестиме переговори

З боку Британії відповідальність за переговори по "брекзиту" лежить на плечах прем'єра за підтримки міністра щодо виходу Великої Британії з ЄС, яким призначили Девіда Девіса.

Як довго все триватиме?

Переговорний період, обумовлений статтею 50, - два роки, але його можуть продовжити одностайним рішенням усіх членів ЄС.

Наскільки реально домовитися про всі аспекти "брекзиту" за два роки? Британські офіційні особи неодноразово публічно заявляли, що це можливо, але деякі фахівці наполягають, що процес може затягнутися від п'яти років до десятиліть.

Якщо після закінчення дворічного періоду не підпишуть усіх угод і одностайно не вирішать продовжити переговори, Британія автоматично залишить ЄС і всі існуючі домовленості в його рамках - включаючи доступ до єдиного ринку.

Це означає, що торгові взаємини Британії з ЄС будуть регулюватися правилами Світової організації торгівлі.

Чи може Лондон "передумати" після початку дії 50 статті?

Стаття 50 ніколи раніше не застосовувалася, і на це питання важко відповісти, оскільки в самій статті про це прямо не йдеться.

Але людина, особисто відповідальна за її появу, лорд Керр Кінлохардський, вважає, що передумати можна - але під час переговорного процесу.

Копирайт изображения ЕРА
Image caption Передумати Британія може. Але під час переговорного процесу

"Інша справа, що всі сприймуть це дуже негативно через втрачений час, - говорить він. - ЄС може отримати політичні вигоди, але юридично не може наполягати на виході".

Уряд запевняє, що не поверне назад процес, розпочатий статтею 50. Але у якості останньої інстанції це питання має вирішувати Європейський суд.

Чи Британія братиме повноправну участь у діяльності ЄС у процесі виходу?

Британія залишиться членом ЄС і спільного ринку, на її території будуть діяти закони і правила Євросоюзу, включаючи право на вільне пересування, але Британія відмовилася від президентства в Європейській раді, яке за ротацією випадає їй на другу половину 2017 року - щоб, як було зазначено, зосередитися на переговорах щодо "брекзиту".

Юридично не існує перешкод для того, щоб Британія в ході переговорів взяла на себе виконання законодавчих актів ЄС, які не мають прямого відношення до "брекзиту".

Однак Британія не може брати участь в процесі прийняття рішень в Європейській раді, які стосуються її планів залишити ЄС.

Чи може Британія вже зараз укладати договори з іншими країнами?

Не може. Поки країна формально входить до складу ЄС, вона не може самостійно вести переговори з приводу будь-яких міжнародних торгових угод з країнами, що не входять у блок. Це було б порушенням законодавства ЄС.

Але вона може обговорювати торгівлю у неформальному порядку.

Проте потенційні торговельні партнери Великої Британії напевно хотіли б заздалегідь знати умови виходу країни з ЄС і єдиного економічного простору.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему