Президентські вибори у Сербії - сюрпризів не буде?

Голову сербського уряду Александра Вучича називають фаворитом президентських перегонів Копирайт изображения EPA
Image caption Голову сербського уряду Александра Вучича називають фаворитом президентських перегонів

2 квітня громадяни Сербії обиратимуть нового президента. Перемогу пророкують прем'єр-міністрові Александру Вучичу, тож очікується, що Белград продовжуватиме політику останніх років - прагнути євроінтеграції, але усіляко поглиблювати співпрацю з Росією.

За перемогу змагатимуться 11 кандидатів, однак серед них немає чинного президента Томіслава Ніколича. Він завершує перший п'ятирічний термін на посаді, тож мав право балотуватися повторно. Однак правляча Прогресивна партія вирішила інакше і у лютому одноголосно висунула кандидатом у президенти Александра Вучича.

Таке рішення партії здивувало експертів, які і досі висловлюють різні версії, що стало його причиною. Але вони погоджуються в одному - саме Вучич є найімовірнішим претендентом на пост президента.

Згідно з соціологічними опитуваннями, здобути перемогу він може вже навіть у першому турі, отримавши понад 50% голосів виборців.

Опозиційні сили, які не висунули єдиного кандидата, побоюються, що імовірне обрання Вучича президентом остаточно сконцентрує владу в руках Прогресивної партії, що, зрештою, може серйозно вплинути на рівень демократії в країні.

Росія - у центрі уваги

В активі Вучича - майже три роки на посаді голови уряду, а також досвід роботи міністром оборони, першим віце-прем'єром та депутатом парламенту.

За шість днів до голосування він вирушив до Москви, де зустрівся з президентом Володимиром Путіним. Вучич під час візиту заявив, що вступ до Євросоюзу лишається "стратегічною метою" Сербії. Але водночас, наголосив він, Белград прагне "якнайкращих стосунків" з Росією.

Копирайт изображения EPA
Image caption Александр Вучич (праворуч) зустрівся із Володимиром Путіним за тиждень до дня голосування

Подібну "мультивекторну" політику пропагують і декілька інших кандидатів, які не сумніваються у необхідності тісного партнерства із Кремлем.

Серед них - Саша Янкович, колишній головний омбудсмен Сербії, який, як вважають соціологи, може посісти друге місце і боротися за президентську посаду у другому турі 16 квітня, якщо Александр Вучич не матиме 2 квітня підтримки у понад 50%.

Протягом кампанії Саша Янкович заявляв, що добре ставиться до Росії, цілком розуміє бажання Москви бути присутньою на Балканах та сподівається на поглиблення економічної співпраці.

Попри це, його вважають проєвропейським кандидатом, який надає особливої уваги питанням прав людини.

Інший опозиційний кандидат - Вук Йеремич - закликає до скасування санкцій ЄС проти Росії, а також є противником вступу Сербії до НАТО. Йеремич - відомий дипломат, який здобув освіту у Кембриджі та Гарварді, працював міністром закордонних справ і деякий час головував у Генеральній асамблеї ООН.

Радикальнішими є погляди у ще одного опозиціонера - лідера Радикальної партії Воїслава Шешеля. У зовнішній політиці він пропонує опиратися виключно на Росію, яку називає "найкращим другом" Сербії.

Воїслав Шешель відігравав помітну роль у політиці ще 90-х роках, а минулого року його політична сила здобула 23 мандати у парламенті. Успіх прийшов до Шешеля лише через місяць після того, як суд у Гаазі зняв з нього всі обвинувачення у військових злочинах.

Копирайт изображения EPA
Image caption Націоналіст Воїслав Шешель бере участь у виборах після того, як суд у Гаазі зняв з нього усі звинувачення військових злочинах

Єдиний кандидат, який відкрито критикує Росію через високий рівень корупції та боротьбу з інакомисленням - це Ненад Чанак, який представляє партію "Ліга соціальних демократів Воєводини". До того ж, він є єдиним претендентом на посаду, який заявляє, що згоден розглядати питання незалежності Косова. Але згідно з даними соціологічних опитувань, він, найімовірніше не зможе поборотися з фаворитами перегонів.

Знайшлося на виборах місце і сатирі. На посаду претендує 26-річний пародист Лука Максимович, відомий під псевдонімом Любіша Прелетачевич Білий. Він сподівається на підтримку виборців, котрі втомилися від головних персонажів сербської політики, та не приховує, що висунувся, аби забрати голоси у Вучича та не дати йому перемогти у першому турі.

Сербія, ЄС і НАТО

На Заході ж сподіваються, що новий президент Сербії зможе виступити у ролі посередника у взаєминах між ЄС та Росією.

Це питання набуло особливої актуальності на тлі побоювань, що Москва намагається активніше просувати свої інтереси на території Балканського півострова. Достатньо лише згадати, що восени минулого року влада Чорногорії звинуватила Росію у підготовці державного перевороту. У Кремлі ці обвинувачення відкинули.

Копирайт изображения EPA
Image caption Друге місце, як прогнозують, дістанеться Саші Янковичу. На фото - разом із дружиною.

Іще одне ключове питання виборів - як новий президент співпрацюватиме з НАТО.

Останні тижні передвиборчої кампанії збіглися у часі з меморіальними заходами з нагоди 18-ї річниці бомбардування території Сербії силами альянсу, тож Вучич мав чимало нагод у черговий раз заявити, що вступати до НАТО Белград не планує.

Сербія лишається позаблоковою державою, однак ще у 2015 році уряд країни затвердив індивідуальний план партнерства з НАТО.

Переговори з Косово триватимуть?

Взяти участь у голосуванні зможуть і громадяни Сербії, що проживають у Косово - країні, яку офіційний Белград вважає своєю територією. В цьому питанні кандидати майже одноголосні - і Вучич, і Янкович, і Йєремич неодноразово заявляли, що не збираються визнавати незалежність Косова.

Втім, вони все ж схильні продовжувати переговори із Приштиною за посередництва Євросоюзу. Але серед кандидатів у президенти є ті, хто пропонує більш рішучі кроки.

Наприклад, Воїслав Шешель закликає долучити до переговорів Росію, яка б захищала інтереси Белграда.

На виборах до сербського парламенту минулого року на території Косово проголосували понад 106 тисяч виборців. Скільки їх прийде на вибори 2 квітня, не повідомляється, але відомо, що за процесом голосування на 90 виборчих дільницях стежитиме ОБСЄ.

Після закриття дільниць бюлетені перевезуть через кордон і рахуватимуть вже у Сербії.

Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему