Довга дорога України до безвізу: 11 років переговорів

Мітинг у центрі Києва під прапорами ЄС Копирайт изображения Reuters

Від часу, коли українська влада вперше почала обговорювати візову лібералізацію із керівництвом ЄС, минуло вже 11 років.

У середу, 5 квітня, у Європейському парламенті триватимуть дебати щодо надання безвізового режиму для українців. 6 квітня очікується остаточне голосування.

За кілька днів до цього президент України висловив надію, що Європейський парламент підтримає безвіз.

"Сподіваюся, що 6-го числа у нас буде рішення Європарламенту. Ми для цього дуже серйозно попрацювали", - заявив Петро Порошенко.

Далекий 2006-й

Про лібералізацію візового режиму почали говорити за часів президентства Віктора Ющенка.

У 2006 році на саміті Україна-ЄС була парафована, а у 2007-му - підписана Угода про реадмісію, тобто примусове повернення мігрантів, що нелегально потрапили до ЄС з України. Натомість для певних категорій громадянян України візовий режим спростили, Ці документи набули чинності у 2008 році.

Наприклад, 5-річні візи мали право отримувати журналісти, бізнесмени, члени офіційних делегацій, родичі громадян України, які мають право на проживання в ЄС. Однорічні багаторазові візи видавалися діячам науки, культури, спортсменам, професійним перевізникам, членам екіпажів поїздів, учасникам програм обміну. Для пенсіонерів, дітей до 18 років, студентів, перевізників, спортсменів та українців, які їдуть до своїх родичів за кордон, євровіза була безкоштовною.

У 2008 році на Паризькому саміті Україна-ЄС Віктор Ющенко досяг домовленості із керівництвом ЄС про початок діалогу з визначення умов для безвізового режиму.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Віктор Ющенко на той час мав значну підтримку лідерів ЄС

"У контексті перемовин між ЄС і Україною президенти сподіваються, що амбітна Угода про асоціацію буде завершена швидко та підписана настільки швидко, наскільки це можливо", - ішлося у спільній заяві Віктора Ющенка, Жозе Мануеля Баррозу та президента Франції Ніколя Саркозі тоді.

Сам Віктор Ющенко коментував перспективи скасування віз стримано.

"Мова не йде про рік або два", - заявляв він у вересні 2008 року, відповідаючи на запитання про те, скільки часу можуть тривати переговори.

У лютому 2010 року, коли на посаду вступив новий президент Віктор Янукович, Європарламент дав мандат Єврокомісії для підготовки "дорожньої карти" безвізового режиму для України.

"Важка атмосфера"

За президентства Віктора Януковича влада зробила кілька кроків до безвізового режиму.

У листопаді 2010-го Віктор Янукович вперше зустрічався із європейськими лідерами як президент України. На саміті Україна-ЄС у Брюсселі представили План дій щодо запровадження безвізового режиму. Він містив 60 пунктів і передбачав нові закони або модернізації чинних у 15-ти сферах, а також розробку семи національних стратегій.

У квітні 2011 року президент Янукович затвердив Національну стратегію з виконання Плану дій щодо візової лібералізації.

Наступний саміт став розчаруванням. У листопаді 2011 року, коли екс-прем'єр Юлія Тимошенко вже отримала сім років тюрми, лідери ЄС заявили Віктору Януковичу, що подальша доля Угоди про асоціацію і безвіз залежатиме від стану демократії в країні.

Президент Європейської Ради Герман ван Ромпей називав атмосферу відносин України і ЄС "важкою".

30 березня 2012-го у Брюсселі парафували політичну частину Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. До кінця року, як очікувалося, мали відбутися остаточні процедури. Проте цього не сталося через складні відносини ЄС із українською владою.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Хоча це фото виглядає оптимістично, на саміті у 2011 році лідери ЄС попередили президента України про неприпустимість згортання демократичних свобод в країні

Черговий саміт у лютому 2013 року давав певні надії.

Українська влада зобов'язалася виконати передбачені Порядком денним асоціації критерії. Але на той час і Юрій Луценко, і Юлія Тимошенко, звільнення яких домагалися європейські лідери, все ще перебували за ґратами.

За тиждень до доленосного для України Вільнюського саміту "Східного партнерства" 29 листопада 2013 року, коли Угода про асоціацію мала бути підписана, уряд на чолі із Миколою Азаровим зупинив підготовку до її підписання. Рішення пояснили серйозними економічними загрозами для країни.

У той же час президент Янукович закликав ЄС надати Україні безвізовий режим негайно.

"Найпоказовішим кроком, який би засвідчив, що ЄС насправді готовий відкрити для нас свої двері, стало б запровадження без зволікання безвізового режиму", - заявив тодішній президент.

Українська делегація повернулася додому без жодних вагомих результатів. А за лічені години силовики розігнали студентський протест у центрі Києва. Розпочався Євромайдан, і на якийсь час тема безвізу відійшла на другий план.

Після Євромайдану

З приходом до влади Петра Порошенка знову з'явилися надії на безвіз. У березні 2014 року підписали політичну частину Угоди про асоціацію України та ЄС, у червні - економічну. Але попереду ще була ратифікація документа усіма країнами Євросоюзу.

Українські очільники, що прийшли до влади на хвилі Євромайдану, твердили, що вже на початку січня 2015 року українці подорожуватимуть без віз.

Згодом президент Порошенко говорив про квітень-травень того ж року, пізніше - про 1 січня 2016-го.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Після Євромайдану очільники країни прогнозували, що вже на початку 2015 року візи до Європи українцям будуть не потрібні

І знову відклали

20 квітня 2016 року Європейська комісія внесла на розгляд Ради ЄС та Європейського парламенту законодавчу пропозицію про включення України до переліку держав, громадяни яких не потребують віз для короткострокових поїздок до держав Шенгенської угоди.

"Перспектива безвізового режиму вперше набула фіксованого місця в календарі. Чекати залишилося зовсім недовго, але щоб вдало фінішувати, потрібен відповідний ривок... У 2016 році - отримати безвізовий режим з ЄС", - заявляв Петро Порошенко.

Згодом, на прес-конференції у жовтні 2016-го, датою запровадження безвізу президент називав листопад того ж року.

"Я впевнений у тому, що документи про надання Україні безвізового режиму будуть підписані та ратифіковані Європарламентом. Немає жодних сумнівів. Можу сказати навіть до якої дати - до 24 листопада, бо 24 листопада саміт Україна-ЄС, й ми домовились, що на цей саміт усі документи будуть готові", - заявив він.

Саміт відбувся, але з'явилася нова перешкода. ЄС ніяк не міг узгодити механізм призупинення безвізового режиму.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Петро Порошенко був упевнений, що безвіз Україна отримає до саміту Україна-ЄС у листопаді 2016 року

У грудні минулого року голова представництва ЄС в Україні Х'юг Мінгареллі заявив, що безвізовий режим для українців почне працювати вже за кілька місяців.

Водночас, він визнав, що після того, як Нідерланди не ратифікувала Угоду про асоціацію, лишається незрозумілим, які умови висуне ця країна.

Потім називалися різні дати розгляду безвізу у Європарламенті: 18 січня, 1 лютого 2017 року.

28 лютого представники Європейського парламенту і Ради Євросоюзу уклали неофіційну домовленість щодо візової лібералізації для України.

9 березня Комітет Європарламенту з громадянських свобод схвалив безвізовий режим для України.

Остаточне рішення Європарламент ухвалюватиме 6 квітня. У разі позитивного голосування його ще має затвердити Рада ЄС. Після такого схвалення документ публікують в офіційному журналі ЄС.

Від моменту публікації безвізовий режим запрацює через 20 днів.

Новини на цю ж тему