Експерти про вибух у Петербурзі: "дуже зухвалий теракт"

Теракт у Петербурзі Копирайт изображения AFP

Через вибух у метро в Петербурзі загинули 10 людей. Майже 50 постраждали, багато хто перебуває у важкому стані.

Російська служба Бі-бі-сі запитала експертів з безпеки, хто може бути організатором вибуху і чи може він бути пов'язаний із візитом президента Путіна до Петербургу.

Геннадій Гудков, екс-депутат Держдуми, офіцер ФСБ в запасі

Як досвідчена людина, я не вірю, що це збіг [що вибух трапився у день візиту президента Росії в Санкт-Петебург - ред. BBC]. Для мене теракт у Санкт-Петербурзі незвичайний і незвичний. Якщо припустити, що це не просто збіг, то виходить, що організатори теракту, як цинічно б це не звучало, мають чудову підготовку, і вони знали заздалегідь про прибуття президента.

Адже його приїзд і політичного бомонду - це шалені заходи безпеки. ФСО приїжджає заздалегідь, за два тижні, ФСБ на вухах, поліція на вухах. І [влаштовувати теракт у таких умовах] це означає взяти на себе такі ризики! Адже зараз місто перекрили: неможливо ані в'їхати, ані виїхати. Але ж місто і було частково перекрите: на вокзалах і в аеропортах, на автомобільних дорогах були посилені наряди, посилили контроль, у тому числі, технічний.

Все це свідчить про те, що це дуже зухвалий теракт, навмисний виклик системі, рукавичка, яку кинули нахабно в обличчя із великою силою. Цей виклик, на жаль, виявився для терористів вдалим. вони змогли влаштувати теракт, який вразив пітерців, Росію і зараз його засуджує увесь світ. Але ж що таке тероризм? Це, в першу чергу, піар... І ось це завдання сьогодні терористам, на жаль, виконати вдалося.

Олексій Філатов, віце-президент асоціації ветеранів підрозділу "Альфа"

З точки зору виконання, немає необхідності це робити смертнику. Досить просто залишити сумку і через три-чотири хвилини за допомогою мобільного телефону або іншого пристрою завести цю бомбу. Можна просто поставити таймер на дві хвилини і вийти з вагону. Замовнику набагато простіше знайти людей, які залишать сумку, аніж знайти людину, яка пожертвує своїм життям, щоб здійснити вибух.

При технічній оснащеності наших великих міст - Москви і Петербурга, - при тих технічних можливостях, які існують, [таку людину знайти правоохоронним органам досить просто]. Можна згадати багато гучних злочинів, хоча б убивство Бориса Нємцова. Тоді протягом доби визначили, хто стежив, хто підходив, хто виконував.

За умови що не працювали якісь супер-професіонали. Теоретично якщо буде працювати спеціально навчена людина, то зробити це [сховатися] можливо. А якщо ж не знайти виконавця, то й не знайдуються інші зв'язки, чи не знайдеться мережа, осередок, який спричинив цей вибух.

Копирайт изображения Reuters

Андрій Солдатов, головний редактор Агентури.Ру

Я традиційно дуже скептично ставлюся до фотографій людей, яких називають потенційними підозрюваними. Тому що це може бути людина, яка випадково потрапила в кадр, і комусь здався чоловік схожим на виконавця. Я б із цим був дуже акуратним.

Тип і спосіб закладення вибухового пристрою, як я розумію, із усією обережністю - за попередніми даними, ми говоримо про вибуховий пристрій, який залишили, а не вибух того, хто скоїв суїцид, не звужує, а розширює кількість варіантів.

Могли й люди, які могли перейти до іншої тактики. Це могли бути й інші угруповання, які не мають відношення до тих, хто проводив подібні акції в минулому. Тому поки потрібно говорити дуже обережно.

Це можуть бути й тактичні причини, це може бути щось не пов'язане з ідеологією. Це може бути пов'язано з тим, що організатори вважають цей спосіб ефективнішим, аніж надіслати шахіда. Наприклад, у минулому було, коли людину, яка їх тренувала, знищували. Пізніше його замінив інший, який притримується іншої тактики.

Варіантів може бути багато.

[Втекти після такої акції теоретично можливо] На жаль, Санкт-Петербург велике місто. Звичайно ж є варіанти, які дозволять сховатися. Я не кажу, що його не можна буде ідентифікувати, швидше за все ідентифікувати виконавця вдасться, але це не означає, що його негайно спіймають.

Віталій Демидкін, полковник ФСБ, колишній співробітник спецпідрозділу "Альфа"

З огляду на те, що там 200-300 грамів тротилу і якісь гвинти, гайки і, можливо, рубані цвяхи, то пристрій, мабуть, збирали "на коліні", терміново. Робили його, швидше за все, непрофесіонали. Або професіонали не вищого класу. Якби це було щось професійне, то підклали б однорідні елементи, які добре розлітаються - наприклад, кульки від підшипників.

Наступне питання, як пронесли? Останнім часом я був трохи спокійний, за московськими нормами. Є рамки, ходять патрулі, часто трапляються кінологи із собачками, яких навчили знаходити вибухові речовини. Якоюсь мірою, це перепона для тих, хто хоче влаштувати теракт. Але тут чомусь зайшли спокійно, пронесли вибуховий пристрій, заклали його і тихо пішли. Чому ніхто не звернув увагу речі, які залишили, не попередив? Один із варіантів, можливо, час закладки був коротким. Заклав, зайшов за ріг і підірвав.

А з іншого боку, якось дивно. Складається враження, що всі ці люди, якщо їх можна так назвати, намагалися зробити все одночасно, в багатьох місцях. Мені здається, вони дуже поспішали і все це зробили швидко.

Зрозуміло, що такий вибуховий пристрій заклали з розрахунку на кількість людських жертв. Якщо закладають на початку потяга,то розраховують на те, що інші вагони можуть зійти з рейок і станеться катастрофа більшого масштабу. Тут постраждав лише один вагон.

Можливо, [виконавці] розраховували на якусь винагороду. Можливо, на наркотики, можливо на гроші.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему