Крим: журналіста Миколу Семену судять через "сепаратизм"

Микола Семена Копирайт изображения UkrInform

У Сімферополі напередодні розпочався судовий процес проти оглядача Української служби "Радіо Свобода" Миколи Семени. За версією слідства, він вчинив злочин, передбачений частиною 2 статті 280.1 російського кримінального кодексу - публічно закликав до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Росії.

Кримінальну справу щодо журналіста порушили в квітні 2016 року. Підставою стала стаття з заголовком "Блокада - необхідний перший крок до звільнення Криму". Її було опубліковано опубліковано на сайті "Крим.Реалії", який є регіональним підрозділом "Радіо Свобода", у рубриці "Думка". Автором було вказано "Валентин Гончар".

Захист Семени заперечує звинувачення у сепаратизмі, які висунула ФСБ і прокуратура Росії. Адвокати наполягають на тому, що журналіст у своїй статті лише використовував право на висловлення думки, беручи участь у глобальній дискусії про політичний статус Кримського півострова.

Російська служба Бі-бі-сі поговорила з адвокатами Семени, правозахисниками та експертами, які беруть участь в процесі.

"Участь в діалозі"

Микола Семена стверджує, що на першому ж допиті в кримському управлінні ФСБ визнав, що є автором згаданого матеріалу, присвяченого продовольчій блокаді Кримського півострова з боку України. Він сказав, що реалізував в цьому тексті право на участь у глобальному діалозі, предметом якого є чинний статус Криму.

"Статус Криму сьогодні не остаточно оформлений в складі Російської Федерації. Це, по суті, дуже суперечлива територія, навколо якої ведеться дискусія в усьому світі. Оскільки це так, то всі, і я зокрема, мали право брати участь у цій дискусії, висловити свою точку зору і навести свої аргументи", - парирує висновкам обвинувачення Семена.

Інтереси журналіста представляють одразу три захисники: кримський адвокат Еміль Курбедінов, а також його колеги з міжнародної правозахисної групи "Агора" Андрій Сабінін та Олександр Попков.

Адвокати кажуть, що в матеріалах справи звинувачення спробувало представити Семену затятим русофобом і таким, хто провадить підривну діяльність щодо російської держави.

Шеф-редактор сайту "Крим.Реалії" Володимир Притула вважає такі епітети абсурдними: "Семена - метр кримської журналістики, який за свою тривалу кар'єру близько десятиліття відпрацював на російські видання. Він був власним кореспондентом газети" Известия ", коли вона ще вважалася ліберальним виданням , пізніше працював в "Независимой газете", коли вона була справді незалежною. Як кореспондент він працював для них по Криму і півдні України, тому називати Миколу Семену русофобом чи антиросійським журналістом смішно".

66-річний Микола Семена за свою багаторічну кар'єру встиг пропрацювати як кореспондент і публіцист ряду російських і українських видань. Після анексії Криму Росією почав співпрацювати з "Радіо Свобода". Семена є автором двох книг, зокрема біографії лідера національного руху кримських татар Мустафи Джемілєва "Людина, яка перемогла сталінізм".

Перший суд невдалий?

За рік, що минув після порушення кримінальної справи, адвокати журналіста подали чотири клопотання про припинення кримінального переслідування, але їх так і не задовольнили.

"Семена діяв навмисно з мотивів політичної ворожнечі щодо Російської Федерації і фактом входження в її склад Республіки Крим у якості нового суб'єкта РФ, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій ... підготував статтю із закликами до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації", - цитує текст обвинувальної промови прокурора в перший день процесу "Новая газета".

Копирайт изображения Reuters

Перше судове засідання, яке відбулося в одному з районних судів Сімферополя, на думку адвоката Курбедінова, для сторони обвинувачення пройшло невдало. Захистом вказав на процесуальні нестиковки, які свідки обвинувачення так і не змогли пояснити.

"Допитали двох свідків, за заявою яких нібито і було інспіровано цю кримінальну справу. Перший - співробітник однієї з сільрад, другий - співробітник однієї з соціальних установ Сімферополя. Вони стверджують, що в особистій бесіді зі співробітником ФСБ розповіли про якусь жахливу статтю, яку вони читали, і після цієї бесіди [співробітники спецслужб] ініціювали перевірку", - говорить Курбедінов.

В ході судового допиту оперуповноважений ФСБ відмовлявся відповідати на деякі питання захисту, посилаючись на можливі порушення закону про державну таємницю, в результаті чого адвокат Попков був змушений подати клопотання про проведення закритого судового засідання.

"Вперше в житті я клопотав про проведення закритого засідання з дотриманням всіх необхідних процедур, щоби допитати співробітника ФСБ і не розголосити державну таємницю. Прокурор, природно, був проти, ніяк це не аргументувавши. У результаті суддя винесла дуже цікаве рішення, де було написано щось на кшталт: ми не будемо розглядати секретні відомості на закритому процесі, тому що вони секретні ", - розповів Попков.

Дуель експертиз

Судовий процес у справі Семени, судячи з усього, буде розвиватися навколо двох експертиз. Сторона звинувачення провела лінгвістичну експертизу, в рамках якої було поставлено питання про наявність в статті Семени закликів до сепаратизму. Лінгвіст дав позитивну відповідь. І додав, що ці заклики було адресовано особам, "зацікавленим у поверненні Республіки Крим до складу України".

Основним документом, на якому буде будуватися захист Семени, є політологічна експертиза. Її зробив доктор політичних наук, професор Михайло Сава. Автор експертного висновку дав відповідь на питання щодо державної приналежності Криму з точки зору міжнародного права і сучасної світової політики.

"З точки зору міжнародного права Крим не є частиною Росії, - каже Сава. - Декларація ООН "Про засади міжнародної співпраці" 1970 року говорить, що придбання державою частини іншої держави шляхом застосування сили або загрози її застосування - незаконні".

Доказом порушень конвенції, за висновком експерта, є пряма мова президента Росії Володимира Путіна про використання збройних сил на території Криму в 2014 році, медаль "За повернення Криму", заснована Міністерством оборони Росії, а також рішення Ради Федерації, що дозволяє президенту Росії використовувати військову силу на території України.

"У висновку я посилаюся і на 15-ту статтю Конституції Росії, де закріплено пріоритет міжнародного права. У результаті, відповідно до Декларації ООН і відповідно до Конституції, здобуття території Криму Росією визнаватися не може", - додав експерт.

Копирайт изображения Getty Images

Надії і перспективи

Міжнародні правозахисні організації неодноразово звертали увагу громадськості на справу Семени і закликали російську владу зняти обвинувачення з журналіста. Зокрема, в останній доповіді правозахисної організації Amnesty International, присвяченій ситуації з правами людини в Криму, кримінальному переслідуванню Семени було присвячено цілий розділ.

"Те, що відбувається зараз з Семеною - це результат тієї кампанії, яку влада в Криму проводить проти інакомислення, - говорить дослідник Amnesty Красимир Янков. - І наша думка тут однозначна: усі звинувачення проти журналіста мають зняти, а кримінальне переслідування припинити".

Микола Семена раніше заявляв, що розраховує на безконфліктний судовий розгляд, але готовий до будь-якого рішення суду.

"Внутрішньо я готовий до будь-якого результату. [До того,] що суд винесе рішення про позбавлення волі до п'яти років ... Але я вважаю, що практика російських судів повинна бути якось лібералізована. Вони повинні розуміти, що не потрібно вже плодити в Росії політичних в'язнів. Я думаю, що суд може врахувати це і визначити якийсь термін, але умовний, який мене в моєму віці може задовольнити", - заявив Семена перед початком суду.

Наступне судове засідання відбудеться 18 квітня.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему