Хто рішучіший? Перший батальйон НАТО дійшов до Польщі

військові НАТО
Image caption Через вісім місяців після оголошення про відправку чотирьох багатонаціональних батальйонів перший з них прибув на місце дислокації поблизу Оржиша, на півночі Польщі

Стривожений поведінкою Росії, Північноатлантичний альянс починає розгортати в країнах Балтії та Польщі нові загони, які мають продемонструвати Москві рішучість НАТО захищати своїх членів. У відповідь Росія говорить про мілітаризацію в районі своїх західних кордонів і продовжує переоснащення армії. Взаємна демонстрація рішучості навряд чи завершиться в найближчому майбутньому.

"Якби та якби, - каже підполковник Гвентер і відмовляється відповідати на моє, представника "диванної армії", питання про гіпотетичне зіткнення армій Росії та НАТО на півночі Польщі. - Можна нескінченно міркувати про ці "а що якщо". Ми тут - для здійснення поставлених завдань. Спільно з британцями та румунами".

Батальйон, яким командує Стівен Гвентер - одна з чотирьох бойових груп, створених рішенням саміту НАТО у Варшаві в липні минулого року для підтримки членів Альянсу в Східній Європі і країнах Балтії, стурбованих поведінкою Росії після анексії Криму та війни на південному сході України.

"Агресивні дії Росії, зокрема провокаційна військова активність поблизу території НАТО і демонстративне бажання досягти політичних цілей погрозами і силою, є джерелом нестабільності в регіоні, кидають фундаментальний виклик Альянсу і вже завдали шкоди євроатлантичній безпеці", - заявили тоді натівські керівники.

Image caption Підполковник Гвентер впевнений, що завдання стримування його батальйон виконає

Підполковник задоволений собою і підлеглими. Перше з поставлених завдань виконано - за п'ять днів одна з колон бойової групи НАТО "Польща" перемістилася зі своєї бази в Вільсеці, в Німеччині, до містечка Оржиш і розмістилася на військовій базі неподалік, в Бемово Піске. Інша здолала той самий шлях за шість днів і зайшла з півдня, через Чехію.

Робочий тиждень на таке розгортання не виглядає межею оперативності, але підполковник запевняє мене, що, у разі потреби, приїдуть набагато швидше.

Його бойова група першою досягла точки базування і за тиждень розпочне тренування на місцевості. У розпорядженні нового загону в Польщі - піхотно-танковий полігон 15-ї дивізії армії Польщі у місті Оржиш. Підполковник підкреслює, що американці (їх в батальйоні 80%), британці та румуни прийшли не окремо, самі по собі, а включені в загальні операції і підпорядковані командуванню армії Польщі.

Інші аналогічні батальйони відправляються до Естонії, Латвії і Литви - ці підрозділи сформують переважно з британських, канадських і німецьких солдатів.

"Сині" проти "червоних"

Image caption Аналітіки зазначають, що в перші години і дні гіпотетичного конфлікту війська НАТО поступатимуться російським чисельністю та оснащенням

Водночас розміщення нового батальйону змушує думати про гіпотетичні сценарії. База в Оржише знаходиться за півсотні кілометрів від входу до стратегічно важливого Сувалкського коридору.

"Ділянка кордону з Литвою між Білоруссю і Калінінградом з'єднує Балтійські держави з Польщею, - пояснює пан Гвентер, розрубуючи повітря долонею. - І він важливий для ліній зв'язку, безперервності території Альянсу, свободи маневру і переміщень. Товарів, послуг, всієї економічної експедиції і загалом для всієї тієї свободи, яку передбачає членство в НАТО ".

Хочеш не хочеш, все одно доводиться міркувати формулюваннями "що якщо". Росія заздалегідь, не чекаючи практичного втілення натівських рішень, заявила про посилення військового угруповання на західному напрямку: там створять три нові дивізії.

На початку тижня спецслужби Литви опублікували щорічну доповідь про безпеку, в якій підкреслюється, що Росія нарощує і озброєння в Калінінграді. На думку литовців, розгортання нових літаків і ракетних комплексів дозволить Росії блокувати балтійські порти, а якщо розмови про постійне розміщення комплексів "Іскандер" стануть реальністю, це означатиме можливість ударів і по Німеччині, і по Швеції, якщо остання раптом наважиться підтримати НАТО в операціях проти Росії.

А нещодавнє дослідження Carnegie підсумувало дані про чисельність підрозділів Альянсу і Росії в районі країн Балтії та Польщі. Воно демонструє, що і в чисельності військ, і в озброєнні Росія має перевагу над силами НАТО, які будуть готові до розгортання в перші години і дні гіпотетичного конфлікту.

"Нам це не подобається, і ми цього не хочемо, але - так, ми і кількістю, і озброєнням поступаємося Росії в Європі", - заявив в квітні 2016 року представник Генштабу армії США генерал Марк Мілле. Рік по тому це твердження залишається вірним, і розгортання чотирьох нових батальйонів ситуацію поки що не змінює.

Підполковник Гвентер каже, що особисто він в жодні змагання чисельністю і калібрами вступати не хоче і цілком упевнений в здібностях військовослужбовців свого 2-го бронекавалерійського полку армії США, як і солдатів дружніх країн.

"Ці бойові групи - не останнє, що у нас є, далеко не останнє. Наша місія - утримати ситуацію від конфлікту, а якщо треба - встати на захист", - каже він.

Захист не завадить

Image caption Американська армія відправляє до Польщі і країн Балтії бойові машини "Страйкер"

Оржіш - місто військових, бронемашини тут нікого особливо не дивують, і у скверику - подивитися на те, як американці їдуть по перехрестю, - зібралися лише кілька людей з тих, у кого свято починається вже з ранку.

У Бемово Піске поруч з базою - школа. Там подивитися на "Страйкер" і "Хаммери" зібралося з десяток школярів, але і вони швидко втратили інтерес до подій.

Чи потрібен місцевим жителям захист, і якщо так - то від кого?

"Якщо американці тут - значить, потрібна", - ухильно формулює літній житель.

"Не знаю, хто саме наш ворог, це справа влади визначити, - дипломатично висловлюється молода шатенка. - Але у НАТО більше сил, ніж у нас, тому воно повинно захистити нас".

"Найближчий противник - на сході, - вносить, нарешті, деяку конкретність ще одна дама. - Там багато тих, хто не по-доброму налаштований".

Вона робить паузу і нарешті пориває з невизначеністю: "Росія. Путін".

Суперечки про те, чи потрібен в Польщі контингент НАТО, практично відсутні, підтверджує варшавський соціолог Петро Козаржевскій.

"Це рішення сприймається дуже позитивно, і ідея про те, що в Польщі повинні бути розміщені війська інших країн НАТО, набуває дедалі більшої популярності в польському суспільстві. Офіційна польська доктрина полягає в тому, що самостійно ми з цими загрозами повною мірою впоратися не можемо і нам потрібна підтримка з боку НАТО ", - говорить фахівець.

Після подій 2014 року курс на зміцнення обороноздатності країни майже не заперечується, але при цьому поляки розуміють, що, маючи Росію як сусіда, військову політику треба проводити обережно, каже Козаржевський.

Це, втім, не заважає полякам проявляти зовнішньополітичну жорсткість і в черговий раз звинувачувати Росію в причетності до загибелі польської делегації на чолі з президентом Качинським під Смоленськом у квітні 2010 року.

Що за чим?

Image caption Сенатор Морозов, як і вся російська влада, впевнений, що Росія лише відповідає на недружні дії

У Росії - принаймні на рівні декларацій - розвиток подій на віртуальній лінії фронту бачать зовсім навпаки.

"Все почалося набагато раніше. Ще п'ять років тому йшлося про систему ПРО, яку американці розмістили в Румунії, а тепер будують другий позиційний кордон в Польщі", - говорить сенатор Ігор Морозов, член комітету Ради Федерації з міжнародної політики.

Про розширення військової присутності НАТО в Центрі Європи, заявляє він, говорили ще й до кримських подій і війни в Україні. Її парламентарій називає "громадянською", тобто такою, що безпосереднього відношення до Росії не має.

"Відбувається мілітаризація наших східних кордонів. Коли прибуває піхота, це вже останній сигнал до того, що мілітаризується сама атмосфера в Польщі, в країнах Прибалтики. Розміщення американської бригади додасть до цієї мілітаризації", - вважає він.

Сенатор не сумнівається в тому, що рішення про нарощування американських сил в Європі рано чи пізно призведе до просування оборонної інфраструктури на схід: "Для чого? Наступні дії - тільки наступальні".

Немає нічого дивного, за словами Морозова, в тому, що Росія відповідає "на всі випади США і НАТО" нарощуванням сил в Західному військовому окрузі.

Сенатор впевнений, що мілітарізуется не тільки політична географія, але і масова свідомість. Як приклад він наводить фотосесію американських військових на березі Нарви, на фоні російської фортеці Івангород на іншому березі.

У хід йде й інше поширене твердження, - про те, що британські військові на навчаннях використовували російські танки й уніформу для команд, що представляють ймовірного противника. Хоча британське Міноборони пояснило ВВС, що твердження ці безпідставні, а використана форма мало нагадує російську.

Летять фейки

Image caption Військовослужбовці НАТО будуть змінювати один одного кожні сім місяців, формально виконуючи таким чином умови договору про звичайні збройні сили в Європі

З протилежного боку "кевларової завіси" звучать аналогічні звинувачення. В середині лютого в литовські ЗМІ було запущено "качку" про зґвалтування місцевої жительки німецькими солдатами. Інформацію швидко спростували, але хто знає, де і в яких дискусіях вона досі спливає у вигляді факту?

А міністр оборони Литви вважає, що його країна стала ще однією мішенню кампанії по дезінформації, організованої з Росії.

В інтерв'ю газеті Guardian він заявив, що дедалі частіші нагадування про те, що Вільнюс не належав Литві в міжвоєнний період, а також твердження, що Клайпеду подарували Литві в сталінські часи, готують ґрунт для можливої ​​анексії.

Масштабні російсько-білоруські навчання "Захід-2017", які пройдуть у вересні, додадуть нервування політикам і військовим в країнах Балтії і Польщі. Там побоюються пригод (випадкових або спланованих), які можуть спричинити різке зростання напруги на кордонах.

Підполковник Гвентер впевнений, що попередній досвід військового співіснування в роки холодної війни дозволить цього уникнути.

"Холоднокровність зазвичай превалює. Якщо холоднокровність не превалює і потрібно "продовження політики іншими засобами", то в цей момент ми будемо здатні запобігти конфлікту", - заявляє американець.

Повз іде чоловік, тримаючи на одній долоні чотири величезні коробки. "О, у вас тут і піцу розносять!" - радіє командир. Чоловік дещо ображено каже, що він тут взагалі-то працює, на своїй, польській військовій базі. Підполковник поспішає вибачитися - перший день, він поки лише в гостях і ще не знає колег.

Військовий інтернаціонал в Оржиші тільки починає спільну службу.

Новини на цю ж тему