Фото: три роки АТО
Три роки тому влада України розпочала на сході Антитерористичну операцію, до якої залучили військових. Це відбулося після розстрілу групи СБУ під Слов'янськом та проросійських виступів у низці міст, під час яких озброєні люди захоплювали адміністративні будівлі.

Вже у травні 2014 року дві самопроголошені "республіки" - Донецька та Луганська, провели так звані референдуми про самостійність. Нова влада України звинуватила Росію в намаганні дестабілізувати ситуацію в країні та у підтримці сепаратистів. Росія свою причетність до конфлікту на сході України відкидає досі.

Після того, як Київ оголосив початок АТО, українські військові почали повертати контроль над східними містами - Слов'янськом, Краматорськом, Артемівськом (зараз Бахмут), а також українсько-російським кордоном на Донеччині та Луганщині.
Військові тоді активно використовували авіацію. І саме з нею були пов'язані перші значні втрати. Наприкінці травня 2014 року під Слов'янськом проросійські бойовики збили вертоліт із одним із командирів Нацгвардії генерал-майором Сергієм Кульчицьким, а у червні 2014 року біля Луганська - літак з 49 військовими.
А вже у липні біля Донецька був збитий міжнародний пасажирський рейс MH-17, як вважають міжнародні слідчі, з доставленої з Росії протиповітряної системи "Бук".

У серпні 2014 року сили АТО взяли під контроль частину міста Іловайськ, однак потрапили в оточення і виходили з нього зі значними втратами. За даними військової прокуратури, тоді загинуло 366 бійців, ще більше 150 зникли безвісти.
Керівництво Збройних сил заявило, що тоді відбулося "вторгнення підрозділів Збройних сил Російської Федерації на територію України". Росія ці звинувачення відкидає.
Тоді ж бойовики взяли під контроль Новоазовськ, що на кордоні з Росією, і просунились ближче до Маріуполя, але саме місто взяти не змогли.

Невдовзі, у вересні 2014 року, у Мінську за посередництва ОБСЄ підписали протокол про перемир'я на Донбасі. Це був так званий Мирний план, щодо якого домовилися президенти України і Росії. Він передбачав негайне припинення вогню і мирне врегулювання конфлікту.
Однак повністю протистояння так і не припинилося. Вже взимку 2014-2015 років розгорнулись бої довкола Донецького аеропорту, у Дебальцевому та під Маріуполем - у районі Широкиного.
Українські бійці до кінця січня утримували новий термінал аеропорту.

- Фотограф з гранатометом: спогади про Донецький аеропорт
- Оборона Донецького аеропорту - фото учасника подій
- Як обороняли Донецький аеропорт
- Фото 2014 року: Будні військових у Донецькому аеропорту
А у лютому 2015-го українські війська вийшли з Дебальцевого, яке оточили бойовики. Сили АТО стверджують, що в тих боях знову брали участь кадрові частини російської армії, Кремль це заперечував.

Водночас сили АТО взяли під контроль Широкине та кілька інших населених пунктів на півдні Донецької області. Лінія фронту відсунулася на кілька кілометрів на схід від Маріуполя.
На тлі цих боїв, 12 лютого 2015 року, лідери України, Росії, Німеччини та Франції узгодили "Другі мінські домовленості" - Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Згідно з документом, який підписали представники України, Росії, ОБСЄ та самопроголошених "ДНР" і "ЛНР", сторони забов'язалися, зокрема, під наглядом ОБСЄ припинити вогонь і поступово відвести озброєння від лінії розмежування.

У 2016 році на Донбасі сталися два серйозні загострення: на початку березня в Авдіївській промзоні, та у грудні - на Світлодарській дузі.

За даними Міністерства оборони, за три роки внаслідок бойових дій на Донбасі загинули більше від 2,6 тис. військових і ще 9,4 тис. поранено.
Вже на початку 2017 року бої поновилися в Авдіївці, що біля Донецька. Найбільше обстрілів фіксується на маріупольському напрямку.


На цих мапах видно, якою ситуація була на початку АТО та якою є зараз. Найбільше змінилася лінія розмежування на сході України за перший рік конфлікту.
(карти з mediarnbo.org)