Як у Сербії протестують "проти диктатури"

  • Борис Варґа
  • для BBC Україна, Балкани
протести в Сербії

Автор фото, Borys Varga

Підпис до фото,

Демонстранти в Сербії вважають, що вибори президента не були демократичними

Протести охопили Сербію після оголошення результатів президентських виборів, на яких чинний прем'єр Александар Вучич переміг у першому турі.

Сербська студентка Катарина Антонич через чат відповідає на мої запитання і водночас листується з колегами з кількох міст країни.

Катарина - одна з організаторів акції "Проти диктатури". Через соцмережі вона узгоджує вимоги, які з імпровізованої сцени у Новому Саді демонстранти висувають уряду.

Щовечора, вже другий тиждень поспіль, протестує здебільшого молодь і студенти у Белграді, Новому Саді, місті Ніш.

Їх підтримують профспілки пенсіонерів, поліції та армії.

Протести повільно збільшуються. У столиці в них беруть участь до 15 тисяч учасників, у Новому Саді - кілька тисяч.

Організатори акцій вважають, що президентські вибори, на яких з 55% голосів підтримки у першому турі переміг чинний прем'єр-міністр Александар Вучич, не є демократичними, а також звинувачують голову уряду в авторитарному правлінні.

Демонстранти звинувачують уряд та прем'єр-міністра Вучича у зловживанні державними ресурсами, тиску на ЗМІ та загальному погіршенні ситуації в країні.

Протести без політиків

Студентка Катарина для ВВС Україна каже, що з самого початку протесту організатори наполягають на тому, що вони не підтримують якогось конкретного політика або політичну партію.

"На протестах ми заборонили використання символів політичних партій", - твердить вона.

Автор фото, Borys Varga

Підпис до фото,

Демонстранти вимагають відставки прем'єр-міністра і новообраного президента Вучича та проведення дострокових виборів

Катарина Антонич вважає, що розчарування результатами виборів призвело до хвилі незадоволення, яке у суспільстві накопичувалося вже певний час.

Учасники протесту свої гасла, часто з почуттям гумору, пишуть на прості саморобні транспаранти: "Хтось вкрав хліб, а хтось - мільйони", "Вучичу, ти такий самий як і Мілошевич", чи перероблений приспів відомої сербської рок-пісні - "Мамо, подивись, що зробили з країною".

Коли я запитав одного студента, чому протестує, то він сказав: "Не хочу покидати країну через безробіття, хочу залишитися в Сербії".

ЗМІ, зокрема ті, що фінансуються державою, мало уваги приділяють протестам. Хоча про ці події повідомляють іноземні медіа, які працюють у цьому регіоні.

Вимоги демонстрантів

Демонстранти висунули низку вимог, серед яких - відставка прем'єр-міністра і новообраного президента Сербії Вучича, а також проведення дострокових демократичних виборів.

Також вимагають відставки очільників на громадському телебаченні та осіб, які опікувалися Державним реєстром виборців, оскільки довкола нього було багато сумнівів.

Автор фото, Borys Varga

Підпис до фото,

Александар Вучич отримав 55% голосів

Демонстранти вимагають децентралізації країни та покращення прав працівників й пенсіонерів.

Політичний аналітик Деян Вук Станкович не погоджується з твердженнями демонстрантів, що президентські вибори у Сербії не були вільними та демократичними.

ВВС Україна він сказав, що за виборами слідкували міжнародні спостерігачі, а у випадку серйозних порушень вони б одразу реагували.

Цей політичний аналітик з Белграда вважає, що опозиція та демонстранти за допомогою протестів планують спровокувати політичну кризу через те, що вони не погоджуються із результатами виборів.

Прем'єр Вучич не бачить проблем у поширенні протестів. Але для сербських ЗМІ він каже, що не готовий "вести переговори під шантажем".

"Головне, щоб все було демократично і мирно", - вважає прем'єр.

Протести - частина політичного життя

Нинішні "студентські протести" - не єдині у Сербії. У Белграді вже два роки відбуваються акції проти побудови люксового комплексу будинків біля річки Сава. З минулого року в Новому Саді виступають проти "цензури та політичного тиску" на регіональне громадське телебачення.

За оцінками організації "Репортери без кордонів", за рівнем свободи слова Сербія минулого року посіла 59 місце, що на кілька сходинок краще сусідніх Угорщині, Хорватії та Болгарії, які є членами ЄС.

Автор фото, Borys Varga

Дещо гірша ситуація щодо корупції, де за рейтингом Transparency International серед сусідів із ЄС нижче за Сербію - тільки Болгарія.

Колись, у дев'яностих роках, на чолі студентських протестів проти колишнього президента Слободана Мілошевича був Станко Лазендич. Він консультував громадські організацій і в країнах колишнього Радянського Союзу, в тому числі й в Україні перед "Помаранчевою революцією".

Акції "Проти диктатури" Станко Лазендич зараз спостерігає лише зі сторони. Він вважає, що протести є невід'ємною частиною 25 років сербського "перехідного періоду".

ВВС Україна Лазендич розповів, що список вимог протестувальників "Проти диктатури" є занадто довгим, тому результатів досягти буде складно.

Один з організаторів акцій на захист свободи сербських ЗМІ Предраг Новкович сказав ВВС Україна, що існує план, щоб усі протести, які останні два роки відбуваються у сербських містах, переросли в один великий рух - так званий "Громадянський фронт".

При цьому він твердить, що об'єднання акцій має на меті не тільки протести проти політиків при владі, але перш за все - "боротьбу за покращення життя громадян Сербії".