Чому шнурівки постійно розв’язуються?

жінка зав'язує шнурівки

Автор фото, Getty Images

Ви взуваєтесь, щільно зав'язуєте свої шнурівки, але невдовзі вони чомусь розв'язуються. Вчені з'ясували чому.

Вони зрозуміли, що під час руху на шнурівки одночасно діє дві сили. Коли нога торкається землі, вузол розтягується та послаблюється, водночас під час руху ноги кінці шнурівок наче тягне невидима рука.

Дослідники стверджують, що цей самий принцип можна застосовувати і при вивченні ДНК.

Провідний науковий співробітник Університету Каліфорнії (Берклі) Крістофер Дейлі-Даймонд каже:

"Коли ти вивчаєш структури з вузлами, якщо ти можеш зрозуміти, як розв'язуються шнурівки, то зрозумієш, як мікроструктури та ДНК руйнуються під дією динамічних сил".

"Це перший крок до розуміння того, чому деякі вузли краще за інші, а до цього ще ніхто не дійшов", - каже він.

Автор фото, Getty Images

Дослідження почалося з відеозапису: випускник університету та співавтор дослідження Крістін Грег зав'язала шнурівки і побігла на біговій доріжці. Це зафільмував її колега.

Потім вони підрахували, що під час бігу ваша нога вдаряється об землю в сім разів сильніше, ніж під дією сили гравітації.

Під дією цієї сили вузол розтягується і потім послаблюється.

Коли вузол послаблюється, під дією інерції на кінцівки шнурівок під час розхитування ноги, вони розв'язуються буквально за пару кроків.

Пані Грег пояснює: "Сила, яка на це впливає, йде не від людини, яка тягне за кінцівки, це сила інерції від ноги, яка рухається вперед і назад, коли вузол послаблюється внаслідок ударів ноги об землю".

"Лише один рух"

Вчені протестували різні шнурівки.

Дослідження показало, що описані сили впливають на всі шнурівки, хоча вузли на одних можуть виходити краще, ніж на інших.

Пані Грег додає: "Цікаво, що шнурівки можуть триматися досить довго, але потім ви робите один маленький рух, який запускає увесь цей механізм, - і шнурівки розв'язуються".