Ліві фейки: "ліберальні" фальшиві новини на підйомі

fake news image

Автор фото, Nora Carol Photography

Впродовж останніх місяців сайти, які займаються перевіркою фактів в інтернеті, відзначають сплеск антитрампівських, "ліберальних фейковий новин".

Представники одного з таких ресурсів - Snopes - розповіли ВВС, що за останній тиждень, наприклад, вони викрили більше вигаданих історій проти Республіканської партії в США, ніж тих, що працюють на її користь.

Один із прикладів - негативно відфотошоплене зображення, яке містить натяк на те, що президент США Дональд Трамп страждав на діарею під час однієї з останніх ігор у гольф. В іншій сфабрикованій історії йшлося про те, що Трамп отримав фінансову вигоду від авіаударів США по Сирії.

Зібрати точні дані про політичну спрямованість фейковий новин доволі складно, тому доказів на користь твердження про хвилю "ліберальних фейків" не так багато. Однак недавнє дослідження спростувало сформований у ЗМІ стереотип про те, що фейковими новинами нібито більш охоче діляться малоосвічені люди або прихильники правих поглядів.

"Вражає й лякає"

"До фейкових новин схильні як праві, так і ліві. Як люди з освітою, так і без неї, - каже Джефф Грін, керівник рекламної інтернет-компанії Trade Desk. Американський канал CBS нещодавно замовив у них дослідження аудиторії фальшивих новин.

Trade Desk запустила дві фейкові історії - одну "ліво-ліберальну", у якій йшлося про те, що поліція нібито спалила табір протестувальників у індійській резервації Стендінг-Рок, і одну з правого сайту - про змову у конгресі проти Дональда Трампа.

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

В одній з фейковий історій йшлося про те, що поліція здійснила рейд у таборі протестувальників у Стендінг-Рок, після чого спалила його

За допомогою спеціальних програм дослідники відслідковували поведінку читачів у інтернеті, щоб з'ясувати, хто вони і звідки.

У випадку з фейк-новинами з "лівого флангу" частка людей з вищою освітою серед їх розповсюджувачів виявилася у 34 рази вищою, ніж у середньому серед населення.

Серед споживачів історій "правого спрямування" ймовірність зустріти читача з прибутками вище середніх виявилася у 18 разів вищою, ніж серед генеральної вибірки.

Дослідження виявило ще одну тривожну тенденцію: чим більше ви читаєте фейковий новин, тим більшою є вірогідність, що ви підете голосувати. "Це вражає і лякає одночасно", - говорить пан Грін.

Підтвердження своєї правоти

Фейкових новин ліво-ліберального спрямування стає дедалі більше почасти й з економічних причин.

"Люди, які генерують фейкові новини, часто не цікавляться політикою. Їх цікавить кількість переглядів, тому іноді вони вигадують однакові історії і для правих, і для лівих", - говорить Філіппо Менцер, професор інформатики та комп'ютерних досліджень у Індіанському університеті. Він також керує сайтом з відстеження фейкових новин "Hoaxy".

А популярність таких новин пояснюється схильністю до підтвердження власної точки зору (confirmation bias), говорить Клер Уордл, керівник дослідницької групи у некомерційній організації First Draft, яка займається проблемами категорій правди і довіри у цифровому столітті.

"Люди люблять ділитися інформацією, яка дозволяє їм укріпитися у своїй правоті, вирости у власних очах", - говорить вона.

"Багато прихильників лівих поглядів приголомшені, вони налякані тим, що відбувається, розгублені і не знають, чого очікувати від майбутнього. Коли вони нашвидкоруч проглядають новинні стрічки на маленьких екранах своїх мобільних телефонів, їх критичне мислення не встигає спрацювати, і вони вихоплюють ті новинні повідомлення, які дозволяють їм миттєво відчути зв'язок з однодумцями. І відкинувши своє зазвичай критичне сприйняття інформації, вони передають її далі, швидко поширюючи фальшивий або щонайменше сумнівний контент", - пояснює пані Уордл.

Автор фото, Brooke Binkowski

Підпис до фото,

"Перевіряйте джерела", - говорить Брук Бінковські

Керуючий редактор сайту Snopes Брук Бінковські радить читачам звертати увагу на емоції, які викликає у них та чи інша інформація.

"Якщо вам подобається читати новини, але ви не можете одразу визначити, чи це правдива історія, запитайте себе: які емоції я відчуваю, коли читаю заголовок? Чи це мене дратує, чи засмучує. Чи, можливо, я хочу поділитися цим, щоб всі інші знали, що відбувається? Якщо ви ствердно відповіли на хоча б одне з цих запитань, неодмінно перевірте джерело цієї інформації", - говорить пані Бінковські.