Ціна перемоги: Ердоган втрачає підтримку великих міст

  • Селін Гіріт
  • BBC, Стамбул
Ердоган з дружиною в Стамбулі

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Поки президент і його дружина святкували перемогу, з'ясувалося, що три найбільших міста Туреччини проголосували проти його ініціативи

"Я більше не боятимуся втратити роботу. Я відчуватиму себе більш захищеним з економічної точки зору", - каже 26-річний адвокат Мустафа Башкара.

Він - один з 25 млн жителів Туреччини, які проголосували на референдумі за розширення повноважень президента Реджепа Таїпа Ердогана. Мустафа бачить майбутнє в райдужних тонах.

"Курс турецької ліри зросте. Я одружуся в липні. Я дивлюся в майбутнє оптимістичніше", - каже він вранці наступного дня після голосування.

У Туреччині в понеділок почалася нова епоха. Із незначною перевагою президент Ердоган переміг на референдумі, і тепер замість парламентської форми правління в країні буде суперпрезидентська.

Але перемога прихильників реформ була далеко не переконливою. За даними Вищої виборчої ради Туреччини, "за" проголосували 51,4% тих, хто прийшов на дільниці, проти - 48,6%.

Туреччина і без того була країною розколотою. Однак після агіткампанії, яка відбулася перед референдумом і проходила в умовах надзвичайного стану, розбрати тільки посилилися.

Противники зміни конституції скаржилися на нечесне суперництво і обмеження доступу до ефіру національних ЗМІ. І така непевна перемога чинного президента лише розлютила їх ще більше.

Заяви про серйозні порушення під час підбиття підсумків референдуму, що стосуються близько двох мільйонів голосів, кидають тінь на легітимність результатів і ще більше поляризують і без того розділене суспільство.

Три міста

На вулицях Стамбула натовп радісних прихильників президента Ердогана скандував його ім'я. Люди сигналили клаксонами своїх автомобілів і прославляли ім'я Всевишнього вигуками "Аллах акбар".

Однак в деяких районах ви могли почути гуркіт каструль і сковорідок. Після масових акцій протесту в 2013 році проти Ердогана і його Партії справедливості і розвитку цей спосіб протесту набув популярності.

У районі Бешикташ в Стамбулі, де 83% на референдумі висловилися проти, на вулиці вийшли сотні людей.

Учасники акції вимагали відставки уряду, заявляли про фальсифікації на голосуванні і закликали своїх земляків приєднатися до протестів.

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Фотографія втомленого і напруженого президента розійшлася турецькими соцмережами

"Я на межі нервового зриву", - зізналася мені дівчина, яка йшла по вулиці і голосно била в каструлю.

Поруч пара обговорювала права людини, ситуація з якими, на їхню думку, погіршиться після внесення до конституції запропонованих змін.

Подібні сцени можна було спостерігати в деяких районах й інших великих міст, наприклад, в столиці Анкарі або в розташованому на заході Туреччини Ізмірі.

Ще жодного разу за 14 років правління Партії справедливості розвитку більшість в цих трьох містах не голосувала проти президента Ердогана або його ініціатив.

У цих трьох містах проживає чверть населення Туреччини. Результати голосування тут трактують як сигнал президенту від міського населення: нас не переконали ваші аргументи.

Фотографії втомленого і знервованого президента перед його переможною промовою пізно ввечері у неділю, які обійшли світові ЗМІ та інтернет, точно передавали настрої.

Багато людей в Туреччині переконані, що перемога Реджепа Ердогана може стати для нього пірровою. Політичні втрати від кампанії напередодні референдуму і невпевнена перемога в ньому можуть врешті-решт бути настільки руйнівними, що виявляться рівносильними поразці.

Що чекає Туреччину?

Президент Ердоган пообіцяв, що в країні запанує стабільність, якщо запропоновані зміни до конституції підтримають.

Автор фото, Reuters

У понеділок, після оголошення результатів референдуму курс турецької ліри по відношенню до долара зріс, однак в разі їх оскарження і перерахунку голосів до стабільності буде далеко.

Тепер питання полягає в тому, чи підштовхне непереконлива перемога пана Ердогана на жорсткішу відповідь всім незгодним, або ж президент піде на поступки своїм опонентам.

Чи поверне він смертну кару, як і обіцяв? Чи спробує налагодити контакти з Європою і винести на новий референдум питання про переговори щодо вступу в Євросоюз?

А, можливо, будуть дострокові вибори?

Можливо, навіть сам президент Ердоган не знає відповідей на ці питання, і багато хто з тих, хто голосував проти нього вчора, шукатимуть відповіді на запитання про майбутнє країни.