"Ми відповімо ударом на удар": віч-на-віч з дипломатом з КНДР

  • Джон Садворт
  • BBC, Пхеньян
Ядерна зброя потрібна КНДР виключно для захисту від США, каже заступник голови північнокорейського МЗС
Підпис до фото,

Ядерна зброя потрібна КНДР виключно для захисту від США, каже заступник голови північнокорейського МЗС

Два дні тому я стояв на площі Кім Ір Сена у центрі Пхеньяна і спостерігав, зі змішаними почуттями хвилювання і тривоги, як переді мною проходить гігантський військовий парад збройних сил Північної Кореї.

Коли я повернувся на те ж саме місце сьогодні, я побачив абсолютно порожню площу, за винятком кількох держслужбовців, що йдуть пішки, та одного химерного автомобіля - що, загалом, досить барвисто ілюструє ситуацію з вуличним рухом - точніше, його майже повною відсутністю, - у цьому ізольованому великому місті, яке потерпає від санкцій.

Куратори, яких мені надала влада Північної Кореї, супроводили мене сходами до дверей міністерства закордонних справ, і незабаром я вже сидів віч-на-віч із заступником голови відомства Хан Сонг-Рьолем.

Чи були серед озброєнь, представлених на параді, нові міжконтинентальні балістичні ракети (МБР), як стверждували деякі аналітики, запитав я його.

"Дорогий Вищий Керівник Кім Чен Ин у своєму історичному новорічному зверненні цього року сказав, що ми знаходимося на фінальному етапі підготовки до запуску МБР", - відповів він.

"Я не є експертом у воєнній галузі, - продовжив мій співрозмовник. - Але я сподіваюся, що МБР була серед ракет, показаних на параді".

За його словами, КНДР потребує подібної зброї - "щоб захистити наш уряд і наш лад від загроз і провокацій з боку США".

У відповідь на запевнення президента США Дональда Трампа, що Північній Кореї не дозволять розробляти ядерну зброю, Хан Сонг-Рьоль повідомив: "Згідно з нашим власним розкладом, ми будемо проводити все нові випробування на щотижневій, щомісячній та щорічній основі".

"Необачний шлях"

Протягом багатьох років Північну Корею сприймали як країну, яка вдається до провокацій і балансує на межі війни з метою підвищити напругу і таким чином домогтися для себе стратегічної переваги.

Це дає їй можливість виторгувати собі різні поступки у дипломатичній та економічній сферах шляхом переговорів про зменшення напруженості, лише для того, щоб через деякий час зректися власних зобов'язань щодо роззброєння.

Автор фото, AFP/Getty Images

Підпис до фото,

КНДР загрожує завдати випереджувальний ядерний удар, "якщо США зроблять замах на наш суверенітет"

Це повторюється щоразу, і з кожним новим циклом, на кожному етапі Північна Корея ще на один крок наближається до своєї заповітної мети стати повноцінною ядерною державою.

Однак, хоча навколишній світ - і в першу чергу найближчі сусіди КНДР - і відчуває глибоку стурбованість з приводу нинішнього стану її ядерної програми, войовничу риторику країни рідко сприймають серйозно.

Якщо читати між рядків, то неважко побачити, що здебільшого ця войовничість завжди умовна, щедро приправлена ​​усілякими "якщо" і "проте" - точнісінько як це було сьогодні.

"Якщо США підуть своїм необачним шляхом і вдадуться до використання військових засобів, то це буде означати, з першого ж дня, початок тотальної війни", - сказав мені Хан Сонг-Рьоль.

Разом з тим інтерв'ю містить натяк на появу нового тривожного елемента непередбачуваності.

Нещодавнє розпорядження президента Дональда Трампа про ракетний удар по сирійському аеродрому вочевидь збентежило Пхеньян, і тепер є загроза можливого удару у відповідь не лише в разі атаки на Північну Корею, а і, як дає зрозуміти мій співрозмовник, у разі її планування:

"Якщо США зроблять замах на наш суверенітет, то це спровокує нашу негайну реакцію у відповідь, і якщо вони планують військовий напад на нас, ми відповімо випереджувальним ядерним ударом у нашому власному стилі і нашими методами".

Однак, незважаючи на риторику з обох сторін, реальні ризики, як вважає більшість спостерігачів, все ж поки що є обмеженими.

Для США і їхніх союзників війна несе незліченні ризики, і хоча Вашингтон стверджує, що не виключає жодних опцій, сигнали, які вони надсилають, вказують на те, що найбільш вірогідним варіантом розвитку подій залишається дипломатія і посилення санкцій.

На разі, втім, залишається неясним, як саме ці методи, які вже не раз зазнали невдачі в минулому, змусять найтоталітарнішу з усіх держав відмовитися від своєї ядерної зброї.

Заступник голови МЗС Північної Кореї Хан Сонг-Рьоль цілком недвозначно дав мені зрозуміти, що його країна винесла уроки з нещодавньої історії, зокрема з ініційованих США спроб змінити режим в Іраку та Лівії.

"Якщо баланс сил порушиться, то початок війни є неминучим і невідворотним, - сказав він. - Якщо у однієї сторони є ядерна зброя, а в іншої - ні, і якщо між ними погані відносини, війна неодмінно розпочнеться".

"Це урок, який показує реальність у країнах на Близькому Сході, таких як Лівія і Сирія, де люди страждають від величезного лиха", - додав заступник міністра.

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

За словами заступника міністра закордонних справ, громадянам Північної Кореї гарантований захист їхніх прав

"Табори для політв'язнів - вигадки"

У самому Пхеньяні в іноземних журналістів немає майже жодної можливості побачити справжнє життя людей, адже прес-тури ретельно зрежисовані і жорстко регламентовані.

Абсолютно поза межами досяжності, як показують надійні свідчення, розташовані величезні політичні в'язниці, куди кидають всіх дисидентів і опонентів системи, незалежно від ступеня тяжкості їхньої провини перед режимом.

Замість того, щоб розробляти ядерну зброю, питаю я свого співрозмовника, чи не було б корисніше для Північної Кореї зайнятися поліпшенням життя власного народу, почавши, скажімо, із закриття цих "гулагів"?

"Ми не дозволимо нікому зі сторони критикувати наш соціалістичний лад, і ми віримо у той вибір, який ми зробили, - відповідає Хан Сонг-Рьоль. - Народні маси стоять у самому центрі нашої держави, і їхня безпека і права людини гарантовані".

"Що ж стосується так званих таборів для політичних в'язнів, які ви щойно згадали, - продовжив він, - то це вигадки, сфабриковані нашими ворогами, які були потім поширені їхніми послідовниками з метою демонізувати нашу країну".

Сигнал зрозумілий.

Мілітаризована й ізольована, Північна Корея має право йти власним шляхом, і Хан Сонг-Рьоль, схоже, переконаний у тому, що ніхто не зможе її зупинити.

Досі їм вдавалося довести вірність цього переконання.