Чи виправдовує Tesla ажіотаж?

  • Дейв Лі
  • Технологічний репортер, Північна Америка
Ілон Маск

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Своїм рейтингом компанія Tesla значною мірою завдячує "культу" Ілона Маска

Найбрудніша лайка зривається з моїх вуст, коли я їду або, швидше, повзу по шосе №880 - перевантаженій, забрудненій, завжди захаращеній заторами пародії на швидкісну автостраду, що пролягає повз автомобільний завод Tesla у Фремонті, штат Каліфорнія.

Щоразу, як я втрапляю у цю тягнучку, - дивуюся символічному збігові: оповита хмарами смердючого диму дорога пролягає саме повз завод, що працює понаднормово, аби це змінити.

З огляду на це, важко не стати прихильником компанії або принаймні поглядів Ілона Маска на чистішу та стійкішу енергетичну промисловість.

Зараз він робить неймовірне.

"Ви можете назвати будь-яку іншу компанію в історії людства, яка би досягла того, що вдалося компанії Tesla за 10 років?" - запитує Боб, фанат Tesla, з яким я познайомився, коли він заїхав на завод, щоби підзарядити акумулятори своєї улюбленої автівки.

Звичайно ж, не можу. Стрімкий, просто астрономічний зліт компанії Tesla видається просто неймовірним. Раніше цього місяця Tesla (нехай навіть і на короткий час) стала найдорожчою автомобільною компанією в США, обійшовши Ford та General Motors. Дві компанії, які не лише існували за десятиліття до народження пана Маска, а й продають більше автомобілів, ніж Tesla, і значно більше заробляють.

Але інвесторам байдуже. Вони прагнуть купити акції Tesla, чим піднімають її вартість до 50 мільярдів доларів. За деякими оцінками, це вдвічі більше ніж мало би бути.

"Зараз ринок приписує їм те, чим вони можуть або не можуть стати в майбутньому", - розповідає Брайан Джонсон, автомобільний аналітик інвестиційного банку Barclays Capital.

Матриця Ілона

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Ілон Маск не є засновником Tesla Motors, але компанія, безумовно, не вижила би без нього.

Він нечасто дає інтерв'ю і відмовився від розмови зі мною для написання цієї статті. Але це не вадить. Бо, як і чинний президент США Дональд Трамп, пан Маск часто викладає свої міркування у Twitter. Він користується ним, щоби напряму спілкуватися з прихильниками, - оминаючи ЗМІ. І, як мені розповіли, часто не повідомляє про це наперед своєму відділу комунікацій, якому доводиться через це страждати.

"У Шортвіллі штормить" - радісно повідомлялось в одному із таких твітів від 4 квітня, коли вартість акцій Tesla підскочила.

Він зухвало кепкував з інвесторів, які продали акції Tesla за найвищою ціною, - бо думали, що зможуть викупити їх назад, коли ціна впаде, і заробити на різниці.

Цей твіт може вдарити й по ньому, попереджає пан Джонсон і проводить паралелі між відомою сценою з фільму "Матриця", в якій головному героєві Нео дали вибір: червона таблетка - і він побачить, якою насправді є реальність, чи синя - і він залишиться у блаженному незнанні правди.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Наразі Tesla не може випускати автомобілі достатньо швидко, щоби задовольнити попит

"Інвестори щасливі, тому що зараз ковтнули синю таблетку", - пояснює пан Джонсон.

"Особливо, коли ціна на акції зростає, як зараз".

"Червона таблетка спонукала би вас до обережнішого ставлення до оцінки їхньої ринкової вартості й утримала би від гонитви за цим тимчасовим зростанням".

Він переконаний, що ті, хто обрав синю таблетку, розглядають вдалий старт Tesla у виробництві аккумуляторів, автономність та інші енергетичні проекти, як непереможні переваги компанії, які, можливо, роблять її монополістом у своїй сфері. Але все далеко не так певно.

"Tesla, ймовірно, - один із фіналістів", - розповідає пан Джонсон. "Але не єдиний. Ситуація тут не така, як із виробництвом iPhone".

"Ми налаштовані скептично".

Тиск попередніх замовлень

Лише рік тому я стояв і спостерігав, як Ілон Маск вийшов на сцену в Лос-Анджелесі й уперше продемонстрував Model 3 - його найважливіший продукт на сьогодні. Його віддані фани шаленіли.

На відміну від автомобілів, які компанія випускала раніше, Model 3 розробляли для людей із меншими фінансовими можливостями: вона коштує 35 тис. доларів, мінус пільги для тих, хто обрав екологічну модель.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Крім легкових автомобілів, Tesla зараз планує випуск вантажівок з електродвигунами

Того вечора він закликав робити попередні замовлення і отримав їх сотні тисяч. Проблема в тому, що у нього немає заводу, здатного виготовити ці авто достатньо швидко.

Минулого року Tesla випустила 80 000 автомобілів. General Motors - 10 мільйонів. Пан Маск уже інвестував значні кошти в оптимізацію виробництва та технічні інновації виробничих потужностей Tesla у Фремонті, але це амбіційна задача.

"Ми маємо побачити докази того, що вони здатні виготовляти автомобілі за обіцяною ціною, і що вони можуть виготовити достатню кількість таких авто", - розповідає Ешлі Венс, журналіст із Кремнієвої Долини, автор книги "Ілон Маск: Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє".

"Наразі Tesla не впоралася з виробництвом великої кількості автомобілів", - додає він.

"Якщо вони не зможуть швидко виготовити Model 3, зберігши при цьому темпи виробництва, це виллється їм у копієчку й знизить позиції Tesla".

Вперед, не зупинятись!

Ілон Маск звик, що люди кажуть, що в нього завеликі амбіції чи занадто оптимістичні обіцянки.

Утім, протягом багатьох років після того, як він заробив свої статки як співзасновник PayPal, пан Маск розвинув унікальну здатність компенсувати втрачені можливості ще більшими.

Наприклад, поки інвестори чекають, коли Tesla випустить ті Model 3, пан Маск уже твітить про заплановану на вересень презентацію вантажівки з електродвигуном. І пікапа.

Його Гігафабрика - підприємство з найбільшими цеховими потужностями у світі - зараз лише вводиться в експлуатацію, а він уже повідомляє про плани побудувати ще дві чи три. Або навіть 100.

Найважливіше, що створив Ілон Маск - це відчуття радісного захоплення, що змушує його прихильників завмирати від захвату, а інвесторів - від страху втратити можливості. А якщо Tesla стане наступною Apple чи Amazon? А якщо вона перевершить їх?

Як би ви не ставилися до компанії, немає сумнівів, що культ Ілона сильніший, ніж будь-коли. І це додає Tesla мільярди.

"Майже все це - завдяки його особистості", - додає пан Венс. "Якщо на чолі компанії поставити будь-кого іншого, весь ажіотаж навколо неї зникне".

"Зараз, коли він проявив себе якнайкраще, все більше людей вірять цьому хлопцеві. Майже неможливо відділити його особистість від компанії".