Як технології врятували двох собак від пожежі

зененхунди Копирайт изображения CHRISTOPHE DESCHAMPS
Image caption Лісбонн і Гаваї були врятовані завдяки домашній системі протипожежного захисту

Крістоф Дешам разом із дружиною і трьома дітьми дивився баскетбольний матч, коли отримав на смартфон повідомлення.

Система домашньої безпеки сповістила, що вдома проблеми, і він швидко відкрив на смартфоні віконце відеотрансляції.

"Я відразу побачив дим", - розповідає він. Загорівся їхній будинок, розташований на півдні Бельгії, у Валлонії.

Думки всіх членів сім'ї негайно звернулися до двох їхніх собак - зененхундів Лісбонн і Гаваї, які були замкнені в гаражі. Над сім'єю нависла трагедія.

На відео було помітно, що дим дедалі густішав, а десь за кадром палахкотіло полум'я.

Копирайт изображения CHRISTOPHE DESCHAMPS
Image caption Камера системи безпеки записала, як горів будинок родини Дешам

Система вже надіслала виклик пожежникам, тож родині Дешам лишалося тільки поквапитися додому.

"Ми більше переживали за собак, аніж за будинок, - каже Крістоф. - Моя дружина ридала, боячись, що вони загинуть".

На щастя, Лісбонн і Гаваї врятували: їх звільнили з гаража, коли над підлогою лишалося всього двадцять сантиметрів повітря, придатного для дихання. Але будинок так сильно постраждав, що на ремонт пішло півроку.

Своїм щасливим порятунком собаки завдячують камері внутрішнього спостереження Netatmo Welcome, яку раніше встановив Крістоф.

Ця "розумна" камера надсилає повідомлення на задані адреси, коли чує сигнал тривоги від систем захисту від диму, газу чи зламу, і автоматично розпочинає відеозапис.

Це одна з перших "розумних" домашніх камер, яка може похвалитися технологією розпізнавання облич, завдяки якій вона розрізняє "своїх" і "чужих".

Наприклад, батьки, що допізна працюють, можуть дізнаватися, коли приходять додому їхні діти, а також отримувати сигнал тривоги "незнайоме обличчя", якщо в будинок проникає сторонній.

"Технологія штучного інтелекту дозволяє домашнім системам безпеки правильно оцінювати підозрілі ситуації, такі як злам дверей чи початок пожежі", - каже директор компанії Netatmo Фред Поттер.

За даними цієї французької компанії, відеодокази з її "розумних" камер вже не раз допомагали у слідстві, наприклад пошуку грабіжників.

Копирайт изображения NETATMO
Image caption Камера Netatmo має функцію розпізнавання облич

Ринок інтернет-систем домашньої безпеки швидко зростає.

Компанії Withings, Nest, D-Link, Netgear, Philips, Panasonic - не кажучи вже про технологічних гігантів Apple, Amazon і Samsung - пропонують дедалі ширший асортимент розумних пристроїв із виходом в інтернет, від термостатів до камер із детекторами руху, інфрачервоними сенсорами і записом аудіо.

"Наскільки нам відомо, у 2016 році продали 95,4 млн пристроїв для домашньої безпеки", - каже Франческо Радікаті, експерт із технологій консультаційної фірми Ovum.

"Постачальники послуг, наприклад, Qivicon, AT&T Digital Life і Vivint Smart Home, продають такі пристрої з кількома сенсорами в одному комплекті. Ці комплекти користуються надзвичайною популярністю", - додає він.

За попередньою оцінкою експерта, у 2021 р. продадуть уже 744 млн таких пристроїв.

Інновації швидко заполоняють ринок.

Зокрема, фірма LIFX, яка виробляє електричні лампочки з можливістю інтернет-з'єднання, розробила лампу, яка спрямовує у двір інфрачервоні промені - це дозволяє сумісній камері зовнішнього спостереження (наприклад, Nest Cam Outdoor) краще функціонувати в темряві.

Але головна інновація - це інтеграція в такі системи безпеки смартфону, адже він дозволяє користувачам контролювати своє помешкання з будь-якої точки, де є інтернет.

Копирайт изображения NEST
Image caption Компанія Nest, яку нещодавно придбав Google, розробляє низку домашніх пристроїв з виходом в інтернет

Та чи не надто ці камери надокучливі? Чи не створюють вони враження, що за нами постійно підглядають?

Про це вже подумала компанія Netatmo - і написала для своєї камери Welcome програму, що відключає відеозапис для людей, вказаних власником. До того ж, більшість систем відеоспостереження можна відключати дистанційно.

Втім, технології охороняють не лише наші домівки.

Інша популярна мішень злодіїв - автомобілі. Саме тому 33-річний Матей Персоля заснував компанію CarLock із офісами у словенській Новій Гориці та американському Сан-Франциско.

Системау CarLock вмикають у діагностичний порт на щитку приладів автомобіля. Вона повідомляє власникові про переміщення авто, заведення мотора, будь-які незвичайні вібрації або відімкнення системи.

Пан Персоля вирішив розпочати свою справу після того, як одного разу розхвилювався, що його машину вкрали. Як виявилося, її лише пересунули в зв'язку з будівельними роботами, що проходили в тому районі.

Копирайт изображения CARLOCK
Image caption Система CarLock стежить за розташуванням вашого авто

"Поки це не з'ясувалося, я був майже впевнений, що мою машину вкрали. Досі пам'ятаю це жахливе відчуття", - каже він.

Система CarLock дозволяє автовласникам відстежити розташування машини, якщо її вкрали, а також працює як телематичний пристрій, фіксуючи дії водія і стан мотору.

Асортимент програм для дистанційного контролю автомобілів також швидко розширюється.

Програма SmartStart компанії Viper (наразі доступна лише в США та Канаді) дозволяє заводити мотор, блокувати й розблоковувати двері та стежити за рухом авто - і все це зі смартфону.

Дистанційне заведення мотору стане в пригоді морозним ранком, поки ви снідаєте і збираєтесь на роботу. Якщо ж якийсь зловмисник побачить, що мотор працює, і розіб'є вікно, щоб вкрасти автомобіль, він не зможе зрушити його без ключа.

Ви також зможете приглядати, як кермують ваші діти, й отримувати сповіщення, якщо вони виїжджатимуть поза встановлені вами географічні межі.

Тим часом компанія Ford інтегрує в свої автомобілі віртуальну систему Alexa від компанії Amazon, що реагує на голос і дозволяє водіям вмикати мотор голосовою командою разом з особистим ідентифікаційним номером.

Звісно, головна проблема цих інтернет-пристроїв - ризик перехоплення сигналу. Нещодавно британський Національний центр кібербезпеки продемонстрував, як хакер може "зламати" захист встановленого вдома приймача команд і передавати звідти команди на віддалені пристрої - наприклад, відмикати автомобільні двері.

А погано захищеними камерами відеоспостереження користуються для здійснення веб-атак.

Читайте сторінку редактора відділу "Технології бізнесу" Метью Волла у мережах Twitter (@matthew_wall) і Facebook (www.facebook.com/MatthewWallBBC)

Також на цю тему

Новини на цю ж тему