Новак: очолювати Укравтодор - це місія смертника

Славомір Новак
Image caption Славомір Новак: в Україні багато доріг, але мало грошей

Краще говорити людям правду, вважає керівник "Укравтодору" Славомір Новак.

А правда, як розповів він в інтерв'ю ВВС Україна, у тому, що нормальні дороги в Україні можуть з'явитися не раніше, ніж за 7-10 років. Відремонтувати швидше те, на що не зважали 25 років, за його словами, під силу тільки чарівникам.

Славомір Новак народився у польському Гданську, у 2011-2013 він очолював міністерство транспорту і водного господарства Польщі. Певний час був депутатом Сейму, відповідав за транспортні плани та інвестиції при підготовці Польщі до Євро-2012.

Із жовтня минулого року він виконує обов'язки керівника "Укравтодору" - компанії, яка, за словами міністра інфраструктури Володимира Омеляна, "протягом десятиліть була джерелом корупції, об'єктом нарікань і зрештою - навіть глузування з боку громадян".

Пан Новак каже, що вже знайомий із українськими реаліями, коли працівники компанії із зарплатами 7,5 тисячі гривень декларують заміські маєтки вартістю мільйони доларів, а люди клеять на свої авто наліпки із написами "Я ненавиджу "Укравтодор".

За його ж словами, 95% українських доріг справді у дуже поганому стані. Щоб змінити це, треба багато грошей, часу і трохи терпіння. Тоді поступово люди відчують зміни, обіцяє він, і, можливо, навіть познімають зі своїх авто ті наліпки.

У розмові з кореспондентом ВВС Україна Славомір Новак також розповів про дорожній фонд, ямковий ремонт і про те, звідки брати гроші на дороги.

ВВС: Чому, на вашу думку, в Україні настільки погані дороги?

С.Н.: Нелегко, відповідаючи на це запитання, сказати правду і при цьому залишатися коректним та чемним.

Основна проблема полягає у тому, що впродовж останніх 25 років на дороги загального користування не витрачали достатньо грошей.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Зараз "Укравтодор" відповідає за 170 тисяч кілометрів доріг, з наступного року - за 50 тисяч

Це величезна мережа - 170 тисяч кілометрів. І "Укравтодор", який я зараз очолюю, відповідальний за усю цю мережу. Тому друга помилка, окрім браку грошей - те, що цю мережу не децентралізували. Через що дороги неможливо якісно обслуговувати.

Ніде у світі немає місця, де би хтось відповідав за таку величезну мережу з одного місця. Це не під силу навіть такому генієві як я - жартую, звісно.

І дуже добре, що з 1 січня наступного року ми матимемо дорожній фонд і проведемо децентралізацію. Як наслідок, я відповідатиму лише за 50 тисяч кілометрів доріг. Для прикладу, із 300 тисяч кілометрів доріг у Польщі уряд відповідає лише за 19 тисяч.

ВВС: Хто відповідає за решту?

С.Н.: Влада на місцях. У цьому основний сенс децентралізації - не лише передача грошей, але й функцій менеджменту та відповідальності на місця.

ВВС: Якість робіт на місцевому рівні часто нижча за центральний

С.Н.: Так і є.

ВВС: Вас не турбує, що після цієї децентралізації скарг на дороги може лише побільшати?

С.Н.: Перш за все, аби цього не сталося, ми мусимо витрачати на дороги більше грошей. Це має вирішальне значення. Але очевидно, що потрібна також і відповідальність. Після децентралізації місцеві чиновники будуть відповідальні за свої ділянки доріг. Це означає, що вони будуть змушені - і я певен, що так і станеться - витрачати на дороги більше грошей.

ВВС:Польща також має радянське минуле, але тій країні вдалося дати раду своїм дорогам. Чи можливо застосувати її досвід в Україні?

С.Н.: На початку 1990-их років ситуація у Польщі була дуже подібною до української. Звісно, після приєднання до ЄС ми отримали багато грошей зі спільних фондів - грантів на ремонт доріг. Тобто впродовж останніх 8-9 років якість польських доріг суттєво покращилася. Ми збудували багато автострад та відремонтували багато доріг регіонального рівня.

Ідеться про великі суми грошей - на пікові інвестування у дороги в 2011-2013 роках ми витрачали на дороги у перерахунку по 110-120 мільярдів гривень щороку. Тут же - я сподіваюся - цього року ми матимемо 20-25 мільярдів. Можете відчути різницю.

Копирайт изображения ukravtodor.gov.ua
Image caption Найгірші дороги в Україні - у Кіровоградській та Миколаївській областях

ВВС: Скільки грошей вам потрібно насправді?

С.Н.: Згідно з розрахунками експертів, аби швидко покращити дороги, впродовж наступних п'яти років нам треба приблизно по 50 мільярдів гривень щороку.

Але, якщо ми матимемо принаймні 25-30 мільярдів наступного року, хоча б 40 - у 2019 і далі нарощуватимемо цю суму, при цьому витрачаючи ці гроші лише на оті 50 тисяч кілометрів доріг національного значення, за 7-10 років ми відремонтуємо усю цю мережу.

ВВС: Отже, не слід очікувати ідеальних доріг вже цього літа?

С.Н.: Ні, це неможливо. Я не чарівник. Я волію говорити людям правду: маємо стільки грошей, скільки маємо, і витрачатимемо їх добре, прозоро і мудро, не марнуючи їх.

Але спорудження доріг - це тривалий процес. Ніхто не може виконати його за кілька місяців. Треба підготувати проекти, інвестиційні пропозиції, екологічні дозволи, врешті, отримати гроші, провести прозорі тендери і укласти угоди із надійними компаніями. Ось формула появи хороших доріг у будь-якій країні, у тому числі в Україні.

Я переконаний, що вже за кілька років люди відчують поліпшення доріг. Навіть цього року, за умови, що ми таки отримаємо усі обіцяні гроші, якість доріг зросте.

Image caption В "Укравтодорі" більше не терплять корупції, стверджує керівник

ВВС: Дороги в Україні часто вели до значної корупції. Як ви контролюватимете витрату грошей?

С.Н.: Так, мені розповідали, що це головна проблема "Укравтодору". Але після запровадження системи Prozorro, нових умов проведення тендерів, яку я запровадив, можливостей для корупції буде дедалі менше.

У нашій організації ми демонструємо нульовий рівень терпимості до корупції і, я сподіваюся, це стане прикладом для людей на місцях.

ВВС: Чи є вже приклади звільнень або передачі справ до судів?

С.Н.: Конкретних доказів корупційної діяльності у нас поки що немає. Це також одна зі складових мого підходу: якщо я нікого не впіймав за руку, я не можу висловлювати свої підозри. Але, з іншого боку, якщо у мене з'являються сумніви щодо якихось людей, ми їх одразу звільняємо. Що і сталося минулого місяця.

(Ідеться про колишніх керівницю управління кадрів організації Оксану Яценко та заступника гендиректора "Укравтодору" Володимира Сущенка, у яких виявили дорогі маєтки та інші статки. - Ред.).

ВВС: Чи відчуваєте ви якийсь тиск, здійснюючи кадрову політику?

С.Н.: Я провів 20 років у польській політиці. Деякі речі у кожній країні нічим не відрізняються. Звісно, працюючи у такій урядовій організації, як "Укравтодор", я повинен контактувати з певними людьми - з прем'єром, міністром інфраструктури, іншими урядовцями, і ми обговорюємо призначення, рішення, стратегії.

Але врешті відповідальність залишається у моїх руках. Тож я цілком відповідальний за "Укравтодор" і маю достатньо свободи ухвалювати власні рішення.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів
В інтерв'ю ВВС Україна керівник "Укравтодору" розповів, скільки грошей треба на ремонт.

ВВС: Політикою, про, яку ви згадали, в Україні пронизане майже все, у тому числі дороги. Чи не перед кожними виборами, які тут відбуваються досить часто, лунають обіцянки про ремонт доріг. Виконувати ці обіцянки доведеться вам. Як ви ставитеся до використання цієї теми під час агітації?

С.Н.: Звісно, враховуючи розміри України, дороги життєво важливі для її громадян. І очевидно цю тему використовуватимуть перед виборами, які справді відбуваються часто. Що також є одним із викликів для стабільності у цій країні.

На початку 1990-их у Польщі також проводили багато виборів, і країна була нестабільною. Після 2007 року, коли до влади прийшов уряд Туска і керував країною 8 років, ми мали період стабільності - будувалися дороги, за які я відповідав, стадіони, залізниці, аеропорти, морські порти, школи, лікарні. Якість життя зросла. Отже, стабільність є вирішальною для кожної країни.

Я схрещую пальці, аби наступні вибори в Україні відбулися згідно з планом, тому що Україні ця стабільність потрібна як свіже повітря. Нам слід припинити політичні чвари і домовитися про співпрацю у певних сферах, зокрема у розвитку інфраструктури, оскільки дороги важливі для всіх - і для політиків, і для виборців.

ВВС: Ви сказали, що визначальними для доріг є гроші. Чи можливо привести в Україну інвесторів і, можливо, у підсумку зробити деякі дороги платними?

С.Н.: Слід розглядати дорожній сектор, як одну велику картину, яка складається із багатьох пазлів. Один із них - платня за проїзд вантажівок, яку не люблять у жодній країни, але вона абсолютно необхідна. Спершу - для міжнародного транзиту, а в перспективі і для українських перевізників.

Одне з головних правил у цій сфері: хто користується дорогами, той і платить за них. Усе просто.

Але, на жаль, Україна не є членом ЄС, хоча і має гарну перспективу, тож нам слід залишатися практиками і виходити з тих ресурсів, якими володіємо.

Ми можемо розраховувати на гроші з держбюджету, яких треба витрачати більше. Також - на дороги у концесії, коли приватні інвестори за власні гроші ремонтують їх в обмін на право заробляти на цих дорогах. Окрім того, можна використовувати ту ж плату за проїзд вантажівок, а також надходження від різних штрафів. Отже, у нас є досить багато потенційних джерел фінансування.

Копирайт изображения ukravtodor.gov.ua
Image caption Відмовитися від ямкового ремонту в Україні поки що не можуть

ВВС: Українці вже зараз оплачують багато зборів - коли купують бензин, імпортують авто. Куди ідуть ці гроші?

С.Н.: Зараз ці гроші потрапляють до бюджету, а потім лише якась їх частина повертається на ремонт доріг.

Після 1 січня 2018-го ситуація суттєво зміниться, бо ми нарешті матимемо те, до чого давно звикли в ЄС - дорожній фонд. І відсоток з грошей від акцизів на пальне та інших зборів, який напряму потраплятиме до дорожнього фонду, зростатиме. Наступного року він становитиме 50%, у 2019 - 75%, у 2020 - 100%.

Тоді у нас з'явиться перспектива збільшення фінансування, і ми зможемо реалізувати свій п'ятирічний план 2018-2023. Але зараз ми робимо лише перші кроки на цій нерозвіданій землі, і, я сподіваюся, рік за роком ситуація покращуватиметься.

ВВС: Чого очікувати станом на кінець цього року?

С.Н.: Ми вже маємо законодавство для дорожнього фонду, децентралізації, бюджет, у багатьох місцях по Україні вже проведені тендери і почалися роботи. Тому ситуація навіть тепер дуже відрізняється від попередніх років.

Зараз у нас на руках є всього 6 мільярдів гривень для ремонтів. Ми очікуємо отримати ще 2 мільярди за рахунок облігацій. Окрім того, мені пообіцяли додатково 15 мільярдів за рахунок реструктуризації боргів. Отож до кінця цього року ми очікуємо на 20-23 мільярди гривень власного бюджету, а також додаткові надходження від митних зборів.

Мій найперший пріоритет - полагодити коридори між основними українськими містами, а також сполучення між портами на Чорному морі та ЄС. Це надзвичайно важливо для розвитку економіки.

ВВС: Де в Україні дороги найгірші?

С.Н.: У мене багато запитів, проблем та звинувачень із багатьох міст. Але найгірша, на мою думку, ситуація у Миколаївській і Кіровоградській областях.

Я дуже хотів би мати достатньо грошей, аби відремонтувати усі дороги, але проблем багато, і нам слід обирати, на яких із них зосереджуватися у першу чергу.

ВВС: Ваші попередники полюбляли розповідати про несприятливий для доріг клімат в Україні. Що ви думаєте з цього приводу?

С.Н.: Не хочу повторювати ці непопулярні пояснення, але з професійної точки зору це частково правда. Найгірше для доріг - це перетинання температурою нульової позначки, що впродовж зими дуже часто трапляється в Україні і в Польщі. Навіть впродовж одного дня. Зміна стану води - головний ворог доріг. Але це означає лише те, що нам треба використовувати якісніші бітум, асфальт і загалом кращі технології при будівництві доріг. У нас є певні рішення з цього приводу.

ВВС: Ви продовжуєте застосовувати технологію так званого ямкового ремонту, яку багато хто вважає джерелом для розкрадання грошей. Чи можна проконтролювати цей процес?

С.Н.: Звичайно. Ми намагаємося робити це. Коли я прийшов у цю організацію, я запровадив прозорі правила, а також граничні ціни за роботи, тож і ямковий ремонт не може коштувати більше, ніж повинен.

Окрім того, ми запровадили нову систему контролю якості. У нашій ситуації цей тип робіт абсолютно необхідний, хоча у майбутньому його можна замінити на повноцінну заміну полотна.

Image caption Славомір Новак називає роботу в Україні дивовижною

ВВС: Люди мають дуже високі очікування від вашої роботи, прем'єр також ставить жорсткі вимоги. При цьому бюджет дуже обмежений. Вам не здається, що відповідальності на вашій посаді значно більше, ніж можливостей?

С.Н.: Справді, бути відповідальним за щось, що неможливе, це проблема. Інколи я жартую, що працювати тут - це місія смертника. Але мені подобаються такі виклики.

Новини на цю ж тему