Микола Мартиненко: від "любих друзів" до Яценюка

мартиненко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Микола Мартиненко

Затриманий НАБУ екс-депутат Микола Мартиненко є легендою української політики, який мав та має тісні зв'язки з кількома останніми президентами та прем'єр-міністрами.

У Верховній Раді пан Мартиненко працював безперервно з 1998 по 2016 роки, а в останні десятиліття був однією з найпомітніших фігур в українській енергетиці.

Кримінальні справи щодо нього розслідувались вже кілька років, і у грудні 2015 року він добровільно склав депутатський мандат, щоб "не впливати на слідство".

Тоді у пресі писали, що це стало наслідком тиску із боку США на тодішнього найближчого соратника пана Мартиненка - прем'єр-міністра Арсенія Яценюка.

Наразі пана Мартиненка звинувачують в участі у схемі закупівлі уранового концентрату, яка завдала збитків державному підприємству "СхідГЗК" на понад 17 мільйонів доларів.

Пан Мартиненко заперечує звинувачення, а його партія "Народний фронт", яка є членом коаліції та контролює частину міністрів в уряді, заявила про політичне переслідування.

Від комсомолу до парламенту

Микола Мартиненко народився на Кіровоградщині 1961 року, навчався у Харківському авіаційному інституті на літакобудуванні, а працювати почав у Києві на заводі Антонова.

Останні роки існування Радянського Союзу працював у керівництві київського міського комсомолу.

З 1991 року пішов у бізнес і очолював низку комерційних структур. Ще в 90-х пан Мартиненко разом з компаньйонами почав займатися серйозним енергетичним бізнесом, зокрема і у сфері атомної енергетики.

Одна з компаній пана Мартиненка мала стосунок до міста Ковель на Волині, де бізнесмен мав серйозний вплив.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Команда блоку "Наша Україна" на виборах 2006 року

Це місто і дало старт політичній кар'єрі бізнесмена - у 1998 році на виборах до Ради він обрався тут в окрузі.

На той момент він офіційно був директором компанії "Інтерпорт-Ковель".

Показово, що вже наступного року президент Леонід Кучма видав указ про створення у місті Ковель спеціальної економічної зони "Інтерпорт Ковель" з пільговим режимом оподаткування.

У Верховній Раді він увійшов до комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, в якому працював наступні десятки років.

З того часу у ЗМІ постійно згадували про його інтереси у сфері атомної енергетики.

У Раді з самого початку він долучився до провладної фракції Народно-демократичної партії.

Любі друзі Ющенка

На наступних парламентських виборах 2002 року Мартиненко вже був у команді відставленого прем'єра Віктора Ющенка. Тоді його називали одним з донорів кампанії блоку "Наша Україна", а сам обрався у своєму ковельському окрузі.

У Верховній Раді він став першим заступником паливного комітету.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У лютому 2006 року керівнику фракції "Наша Україна" у бійці з комуністами біля трибуни розбили носа

Микола Мартиненко став одним із впливових членів команди Віктора Ющенка, активно долучався до його президентської кампанії 2004 року.

Після "Помаранчевої революції" очолив президентську фракцію у парламенті, а згодом і київське відділення президентської партії.

Одразу після Євромайдану заговорили про нібито близьке коло бізнесменів навколо президента Ющенка, які мали великий вплив на керівника держави.

У вересні 2005 року виник гучний корупційний скандал після відставки голови секретаріату Віктора Ющенка Олександра Зінченка.

Він вийшов на прес-конференцію та звинуватив тодішнього секретаря РНБО Петра Порошенка та близьких соратників Ющенка - Олександра Третьякова та Миколу Мартиненка, у корупції і впливі на президента.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Петра Порошенка та Миколу Мартиненка у 2005 році називали "любими друзями" Віктора Ющенка

Тоді у ЗМІ для позначення цих людей з'явився журналістський штамп "любі друзі" Віктора Ющенка.

Названі політики тоді заперечили звинувачення. Проте цей скандал на фоні протистояння Порошенка та прем'єра Юлії Тимошенко призвів до відставки обох і розвалу "помаранчевого альянсу" Ющенка та Тимошенко.

Мартиненко залишився у команді президента і на виборах Верховної Ради 2006 року пройшов до Ради за списком "Нашої України".

Тоді він вперше очолив свій улюблений парламентських паливний комітет. І незмінно керував ним до грудня 2015 року - у чотирьох скликаннях поспіль при всіх президентах.

Союз з Яценюком

На дочасних виборах 2007 року пан Мартиненко зайшов до Ради від президентського блоку "НУНС", проте згодом покинув його команду і почав співпрацювати з Арсенієм Яценюком, долучившись до його партії "Фронт змін".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Вересень 2010 року, з'їзд партії Арсенія Яценюка "Фронт змін"

Після об'єднання команди Арсенія Яценюка та "Батьківщини" пан Мартиненко на виборах 2012 року обрався до Ради за списком партії Юлії Тимошенко.

На виборах 2014-го після Євромайдану він знову потрапив до Верховної Ради за списком "Народного фронту" Арсенія Яценюка.

Микола Мартиненко вважався одним із найбільших спонсорів української опозиції часів правління Віктора Януковича.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption 18 лютого 2014 року

Він з перших днів був учасником протестів Євромайдану. А коли його затримали детективи НАБУ, низка політиків почали стверджувати, що саме Мартиненко оплачував основні організаційні витрати у дні протестів.

Микола Мартиненко багато років очолює наглядову раду однієї з найвідоміших неурядових аналітичних організацій України - центру Разумкова.

Корупційні скандали

Невдовзі після Євромайдану українські ЗМІ почали писати про нібито величезний вплив політика на енергетичний ринок країни та низку держпідприємств, а також пов'язані з цим корупційні схеми.

Ще у середині 2015 року у пресі з'являлись розслідування щодо можливих махінацій на державному підприємстві "СхідГЗК", до керівництва якого нібито причетний пан Мартиненко.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Давид Жванія також є давнім бізнес-партнером та соратником пана Мартиненка

Сам він тоді публічно заперечував таку інформацію, наполягаючи, що не має стосунку до цього та інших вказаних у розслідуваннях активів.

З гучними звинуваченням щодо Мартиненка виступав депутат від БПП Сергій Лещенко, який наполягав на наявності міжнародних справ і звинувачень у західних правоохоронців.

У вересні 2015 року розслідування щодо пана Мартиненка підтвердили журналістам правоохоронці Швейцарії.

Та справа стосувалась нібито отримання ним хабарів за постачання державному "Енергоатому" обладнання чеською компанією "Skoda JS".

Пан Мартиненко, за версією звинувачення, нібито мав вплив на керівництво "Енергоатому".

Проте і цю інформацію Микола Мартиненко заперечив, а у "Народному фронті" назвали це провокацією. Але на допит у Швейцарію у цьому епізоді він таки їздив.

Керівник НАБУ Артем Ситник наприкінці 2016 року заявляв, що їхнє відомство також розслідує справу щодо корупції при постачанні обладнання з Чехії. А отримані кошти, за версією слідчих, нібито витрачались у Швейцарії.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Передвиборчий з'їзд "Народного фронту"

Формально пана Мартиненка затримали тільки за звинуваченням у завданні збитків державному підприємству "СхідГЗК".

Хоча допитували його ще й у справі щодо можливого зловживання на державному Одеському припортовому заводі.

Під тиском української громадськості та іноземних партнерів пан Мартиненко 22 грудня 2015 року склав депутатські повноваження і висловив готовність довести свою невинуватість за всіма звинуваченнями у суді.

Зараз він не має формального імунітету від переслідування, хоча політичний вплив його партії "Народний фронт" на всю систему влади в Україні доволі великий.

Новини на цю ж тему