"Я втратила зір через контактні лінзи"

Ірені Еккешис Копирайт изображения NEW CITIZENSHIP PROJECT
Image caption Зараз Ірені Еккешис 36 років, і вона мусила пристосуватися до сліпого ока

Коли в Ірені Еккешис почало свербіти око, спершу вона подумала: та, минеться! Не минулось. Невдовзі біль став нестерпним, а око перестало бачити. Причина - всього лише те, що Ірені торкалася контактних лінз мокрими руками.

Одного суботнього ранку в січні 2011 року Ірені Еккешис прокинулася з сильним подразненням у правому оці. Воно невпинно сльозилось. Ірені пішла в аптеку й купила очні краплі.

"Я подумала, що це незначне запалення, яке минеться до понеділка, - каже вона. - Але того ж вечора я не могла навіть вийти на кухню, бо тамтешні люмінесцентні лампи видавалися мені надто яскравими. На них було боляче дивитися".

Пані Еккешис негайно поїхала в очну клініку Мурфілд, де лікарі провели зішкріб рогівки - процедуру, при якій з очного яблука знімається верхній шар клітин.

"Це жахлива процедура - ти бачиш, як тобі в око встромляють голку. Біль просто нестерпний, хоча око й закапане знеболюючим", - каже Ірені.

За кілька днів їй повідомили, що в неї акантамебний кератит (АК) - рідкісна, але серйозна очна інфекція, спричинена мікроорганізмами, які трапляються у воді з водогону, морській воді та басейнах.

"Я відчувала шок і переляк. На той час я практично втратила зір у правому оці - бачила лише кольори й розмиті форми, так ніби дивлюся в запотіле дзеркало у ванній кімнаті".

Ця хвороба щороку вражає близько 125 британців - і в переважній більшості випадків пов'язана з носінням контактних лінз.

"Я не приймала душ у лінзах і не плавала в них, - каже пані Еккешис. - Як мені пояснили, інфекція може виникнути навіть тоді, коли ви торкаєтесь лінз погано витертими руками".

Image caption Близько 85% випадків АК пов'язані з носінням контактних лінз

Ірені було дванадцять років, коли вона вирішила проміняти окуляри з товстими скельцями на контактні лінзи.

"Напевно, це від підліткової сором'язливості", - міркує вона.

У 30 років вона користувалась одноразовими "щоденними" лінзами - такими, що носяться протягом дня й викидаються ввечері. Довгий час вона не мала з ними жодних проблем.

Але проблема з'явилась раптово, і дуже серйозна - акантамебний кератит, при якому в рогівку - прозору передню частину ока - проникають амеби.

Спочатку пані Еккешис прописали антисептичні очні краплі, які слід було закапувати щогодини. Інфекцію вдалося діагностувати на ранній стадії, запевняли лікарі, тож за кілька тижнів вона має одужати.

Втім, її око погано відреагувало на лікування, а оскільки рогівка має найвищу в людському тілі концентрацію больових рецепторів, Ірені неймовірно страждала.

"Інфекція посилювалась, а з нею і біль, - каже вона. - Часом він ставав зовсім нестерпним і неконтрольованим, навіть з найпотужнішими знеболюючими".

Вона не могла працювати й врешті-решт мусила піти з посади директора туристичного агентства.

Око сльозилося й боліло кілька місяців, поки лікарям не вдалося приборкати інфекцію. На той час на рогівці вже лишилися перманентні шрами, і зір в тому оці був сильно затуманений.


Як поводитися із контактними лінзами?

Обов'язково:

  • Мийте й насухо витирайте руки, перш ніж торкатися лінз
  • Вставляйте лінзи, перш ніж наносити макіяж
  • Заплющуйте очі, коли користуєтесь лаком для волосся та іншими аерозолями

У жодному разі:

  • Не носіть лінзи в басейні, джакузі, річці чи морі, якщо тільки не користуєтесь герметичними окулярами для плавання
  • Не носіть лінзи в душі, якщо не заплющуєте очі
  • Не змочуйте лінзи слиною

Джерело: Loveyourlenses.com


У травні 2013 року пані Еккешис зробила операцію з пересадки рогівки, яка начебто пройшла успішно.

"Як радісно було вперше за тривалий час добре бачити на обидва ока!" - пригадує вона.

Проте через десять днів вона помітила, що зір у правому оці знову затуманюється: "Обстеження підтвердило, що АК перекинувся на новий трансплантат. Все почалося по другому колу. Я була в розпачі".

Копирайт изображения Science Photo Library
Image caption Акантамебний кератит лишає шрами на поверхні ока

У 2014 році їй зробили другу пересадку рогівки.

"Око стабілізувалося й більше не боліло", - каже вона.

Однак щось сталося з її сітківкою, і вона повністю втратила зір у цьому оці. На думку лікарів, ця проблема теж була наслідком запалення від АК - і, на жаль, зір навряд чи вдасться відновити.

Захворівши, пані Еккешис виявила, що ніхто з її рідних і друзів - багато з яких користуються лінзами - не знав про небезпеку від контакту з водогінною водою. Просто вдома з дивана, вона вирішила розпочати інформаційну кампанію.

Як виявилось, існує брошура, яка про це згадує; втім, її зазвичай не вкладають до упаковок з контактними лінзами, тож ця інформація рідко доходить до споживачів.

Пані Еккешис надіслала до Британської асоціації контактних лінз запит про те, чому ці застереження відсутні на коробках. Їй відповіли, що там просто не вистачає місця. Тоді вона сама розробила компактні наліпки "Уникайте контакту з водою!"

"Аж тоді члени Асоціації зрозуміли серйозність моїх намірів і підтримали мене. Ми надрукували ці наліпки й поширили серед лікарів і продавців лінз, щоб вони клеїли їх на коробки", - розповідає вона.

Image caption Британська асоціація контактних лінз надрукувала 100 тисяч наліпок, що клеяться на упаковки з лінзами

Пані Еккешис представляла свою кампанію на багатьох професійних конференціях і зокрема привернула увагу Американської академії оптометрії, після чого кампанія поширилась і в США.

Вона сподівається, що одного дня позначку "Уникайте контакту з водою!" друкуватимуть відразу на упаковках.

Набувши цінний досвід завдяки цій кампанії, пані Еккешис заснувала громадську організацію "Нові громадяни" (New Citizenship Project).

"Наша мета - долучити людей до активнішої участі в житті суспільства. Коли ви почуваєтесь громадянином і мислите як громадянин, ви відчуваєте здатність щось змінити", - каже вона.


Чому лінзи підвищують ризик АК?

  • Через носіння контактних лінз на оці часто з'являються мікроскопічні подряпини, що роблять його вразливим для інфекції
  • Контактні лінзи спочатку виступають носієм, на якому мікроорганізми потрапляють у око, а потім забезпечують їм "захисне прикриття". Поверхня контактних лінз дуже зручна для акантамеб

Джерело: Journal of Optometry (2009)


Зараз їй 36 років, і вона мусила пристосуватися до сліпого ока.

"Доводиться вчитися маленьким хитрощам, які полегшують щоденне життя. Наприклад, якщо я йду на вечерю з друзями, то сідаю правим боком до стіни, щоб усіх бачити", - каже вона.

"Але це непросто. Люди в транспорті часом дратуються, якщо я їх зачіпаю, бо не бачу праворуч від себе".

У неї також провисає права повіка, що типово для АК.

"Я завжди даю людям просту пораду: ніколи не допускайте контакту лінз із водою - в душі, в басейні, навіть коли перете білизну".

"Хоча АК та подібні інфекції трапляються рідко, я - живий доказ того, що вони трапляються і можуть призводити до трагічних наслідків", - підсумовує пані Еккешис.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему