SIPRI: попри фінансові труднощі, Росія збільшила військові витрати

Танки Т-14 "Армата" перед парадом у Москві в 2015 році Копирайт изображения AFP
Image caption Попри високі витрати на оборону, на Росію припадає лише 27% від загального обсягу військових витрат європейських членів НАТО

У 2016 році Російська Федерація збільшила витрати на оборону, попри фінансові труднощі та падіння цін на енергоносії.

Росія збільшила свої витрати на 5,9%, до 69,2 мільярда доларів, і опинилася на третьому місці в списку країн з найвищими військовими витратами. Про це йдеться в щорічній доповіді Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI).

Росія посідає третє місце в світі за військовими витратами після США і Китаю, але значно від них відстає.

Військові витрати Китаю збільшилися на 5,4% і склали 2016 року 215 мільярдів доларів, а лідери списку США збільшили витрати на 1,7%, до 611 мільярдів доларів.

Світові військові витрати в 2016 році склали 1 686 мільярдів доларів, або 2,2% світового ВВП.

Частка військових витрат у ВВП була найвищою на Близькому Сході - в середньому близько 6% ВВП. Найнижчі показники в Північній і Південній Америці - приблизно 1,3% від ВВП.

Переозброєння

У 2016 році 55% російського військового бюджету пішли на фінансування держпрограми озброєнь.

Копирайт изображения AFP
Image caption Саудівська Аравія була змушена скоротити витрати на оборону через падіння цін на нафту

У Росії ці програми працюють паралельно: зараз триває програма на 2011-2020 роки, але вже обговорюють наступну, на 2018-2025 роки. Обсяг чинної програми становить 20 трильйонів рублів (356 млрд доларів).

Міністерство оборони спочатку розраховувало на те, що бюджет нової програми складатиме 55 трильйонів, але трохи більше року тому міністр оборони Сергій Шойгу повідомив, що її вдалося оптимізувати, знизивши вартість до 30 трильйонів.

Російська преса раніше повідомляла, що міністерство фінансів наполягає на зменшенні обсягу держпрограми озброєнь. Як повідомлялося, на нарадах йшлося про 12 трлн рублів.

Зброя і нафта

У доповіді ідеться, що збільшення витрат на оборону в Росії у 2016 році відбувалось на тлі різкого зниження таких витрат серед нафтовидобувних країн через падіння цін на нафту.

За даними дослідників SIPRI, з 2015 по 2016 року Саудівська Аравія, наприклад, скоротила військові витрати на 25,8 мільярдів доларів, що стало рекордом серед країн-експортерів нафти.

Копирайт изображения AFP
Image caption Країни Центральної Європи озброюються, адже вважають, що Росія становить для них загрозу

Інші нафтові держави в 2016 році також скоротили бюджети міністерств оборони: Венесуела на 56%, Південний Судан на 54%, Азербайджан на 36%, Ірак на 36%. Саудівська Аравія в 2016 році зменшила витрати на оборону на 30%.

Лише дві з 15 країн з найбільшим падінням військових витрат в 2016 році не є експортерами нафти, йдеться в документі.

Водночас, попри падіння цін на нафту, Алжиру, Ірану, Кувейту і Норвегії, вдалося утримати планку витрат на оборону на рівні минулих років.

НАТО озброюється

Лідером за кількістю військових витрат залишаються Сполучені Штати Америки. Президент США Дональд Трамп збирається збільшити витрати на оборону в 2018 році на 9%, або на 54 мільярдів доларів.

Однак витрати у 2016 році щодо попереднього року також зросли. За даними SIPRI, вони збільшились на 1,7% і склали 611 мільярдів доларів.

Витрати на оборону країн Західної Європи підвищуються другий рік поспіль - минулого року вони збільшилися на 2,6%. Лідером цих "перегонів" була Італія, чиї витрати збільшилися на 11%.

Подібна ситуація спостерігається в країнах Центральної Європи, які минулого року збільшили витрати на 2,4%.

"Зростання витрат в багатьох країнах Центральної Європи частково пояснюється сприйняттям Росії як країни, що становить загрозу, яка зросла. І це попри те, що військові витрати Росії в 2016 році склали лише 27% від загального обсягу військових витрат європейських членів НАТО", - прокоментував цифри старший науковий співробітник Програми озброєнь і військових витрат SIPRI Сімон Веземан.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему