Що Макрон і Ле Пен думають про Україну

ле пен Копирайт изображения AFP
Image caption Марін Ле Пен перед голосуванням відвідувала Росію

Два фіналісти президентських виборів у Франції мають відмінні погляди на українську кризу та налагодження стосунків із Росією.

Перший тур президентських виборів у Франції в Україні зустріли з обережним оптимізмом - перше місце на них посів Еммануель Макрон, якого вважають більш-менш лояльним до України кандидатом.

Принаймні гучних і скандальних заяв щодо України та конфлікту на Донбасі з його боку не лунало.

Чого не скажеш про іншого фіналіста перегонів - керівника право-радикального "Національного фронту" Марін Ле Пен, яка обіцяла швидке зняття санкцій з Росії та відкрито визнає Крим російським.

Хоча ще донедавна пані Ле Пен була політичним союзником української націоналістичної партії "Свобода", політик різко змінила свої погляди навесні 2014 року.

Більшість експертів пророкують перемогу під час другого туру 7 травня саме центристу Макрону. За нього вже закликали голосувати більшість кандидатів, які не пройшли, але набрали пристойний результат.

Image caption Результати першого туру виборів

Проте останні виборчі кампанії в США та щодо "брекзиту" в Британії ще раз показали, що будь-які прогнози у виборчій царині - справа невдячна.

Франція є учасницею "нормандського формату" вирішення конфлікту на Донбасі, то ж в Києві вважають результат виборів у Франції надзвичайно важливим для України.

Більше того, за твердженням низки європейських та українських експертів, рішення щодо надання безвізового режиму Україні перенесли на кілька місяців саме через вибори у Франції.

Надання країні з 40 мільйонами громадян безвізового режиму нібито могло суттєво підіграти кандидатам від націоналістів.

Друзі Путіна

Починаючи з весни 2014 року, Марін Ле Пен та її партія відверто підтримали дії Росії в Криму та її політику в Україні.

А в 2017 році - за місяць до голосування, вона відвідала Росію і зустрілась у Кремлі з президентом Володимиром Путіним.

"Я передбачаю швидке зняття санкцій з Росії", - заявила після зустрічі з паном Путіним Марін Ле Пен. Вона називає санкції, запровадженні через дії Росії в Україні, непродуктивними.

Пані Ле Пен пообіцяла налагодження близьких стосунків із Росією у разі своєї перемоги.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Марін Ле Пен визнавала, що позичала гроші в російському банку, бо ніхто інший не давав

Також вона підтвердила свої попередні заяви щодо дій Росії в Україні.

"Я абсолютно не вірю в незаконну анексію: був референдум, мешканці Криму хотіли приєднатися до Росії. Я не бачу підґрунтя сумніватись у цьому референдумі", - казала пані Ле Пен на місяць раніше.

Вона тоді ствердно відповіла на питання, чи є Крим територією Росії.

Таку позицію партія Ле Пен зайняла від моменту зміни влади в Україні на початку 2014 року.

Ще 1 березня 2014 року "Національний фронт" опублікував різку заяву.

"У Києві немає законної влади, до влади прийшли радикали, які порушують права російськомовних, обмежують свободу слова, права православної церкви Московського патріархату та загрожують автономії Криму", - йшлося у заяві "Національного фронту".

Копирайт изображения Svoboda.org.ua
Image caption До 2014 року партія Марін Ле Пен мала тісні зв'язки з українськими націоналістами

Потім ця партія направляла своїх депутатів на невизнані вибори на територіях самопроголошених "ДНР" та "ЛНР".

Деякі політики, зокрема і в Україні, стверджували, що погляди Ле Пен могли бути пов'язані з кредитом на 9 мільйонів євро, які її партія отримала від російського банку.

Гроші були отримані саме в 2014 році.

"Це абсолютно не видається мені проблемою, я в будь-якому випадку не бачу зв'язку між Першим чесько-російським банком і урядом Володимира Путіна", - заявила Марін Ле Пен каналу France 5.

У 2015 році Центробанк РФ відкликав ліцензію цієї фінансової установи.

Макрон - обережна пересторога

Еммануель Макрон до початку 2016 року працював міністром економіки, а у квітні 2016 створив свою партію "Вперед!", яку оголосив "ні лівою, ні правою".

Під час виборчої кампанії він особливо не зачіпав тему України. І за те, що він відкрито не підтримував Путіна, його позитивно оцінювали в Києві.

Проте у нього були певні заяви щодо конфлікту на Донбасі, санкцій та Росії.

Ще у січні 2016 року на посаді міністра економіки пан Макрон відвідав Росію. Тоді він висловив сподівання, що невдовзі санкції щодо Росії знімуть.

"Мета, яку ми всі з вами поділяємо - забезпечити до літа цього року можливість зняти санкції у випадку, якщо пункти Мінських угод будуть виконуватись", - заявив він під час зустрічі з бізнесменами у Росії.

Він повторював таке сподівання і під час кампанії, проте особливо наголошував, що зняття санкцій можливе після виконання Мінських угод.

Копирайт изображения AFP
Image caption Еммануель Макрон намагався не робити гучних заяв щодо Росії, проте вимагає від Москви виконання Мінських угод

Таку ж позицію поділяють практично всі лідери західних країн - Франція, Німеччина та США.

2 березня у якості кандидата у президенти пан Макрон заявив, що діалог з Росією потрібен, але його вести потрібно з твердих позицій.

"Потрібно вести діалог з владою Росії, але діалог вимогливий. З Росією потрібно підтримувати контакт", - заявив Еммануель Макрон.

Відміну ж санкцій він знову прив'язав до "виконання пунктів, передбачених у межах мирного процесу в Україні".

Проте в ході виборчої кампанії та під час дебатів він все ж робив хоч і обережні, але критичні щодо Росії заяви.

Так, під час дебатів він наполягав, що не має наміру укладати якусь угоду з Росією.

"Я не буду розбудовувати нашу незалежність шляхом зближення з Путіним", - відповідав він на проросійські заяви інших кандидатів, зокрема Ле Пен.

Копирайт изображения AFP
Image caption Марін Ле Пен та Еммануель Макрон змагатимуться у другому турі 7 травня

Більше того, певних антиросійських ноток набули заяви його команди на фоні чуток про "гомосексуалізм".

Їх нібито поширювали державні російські ЗМІ.

У відповідь керівник кампанії Макрона Річард Ферранд заявив про сотні спроб хакерських атак із Росії та фейкові новини, спрямовані проти їхнього кандидата.

"Ми маємо подивитися на факти: два головних російських ЗМІ, - Russia Today та Sputnik - які належать державі, поширюють фейкові новини", - заявив пан Ферранд.

Такі нібито дії Москви керівник кампанії пояснив тим, що Макрон виступає за сильну Європу, яка протистоїть Росії. А інші кандидати, мовляв, є більш дружніми до Росії.

На цю заяву навіть відреагував речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков, назвавши подібні звинувачення неправдою. За його словами, Росія не втручається у виборчий процес в інших державах.

Новини на цю ж тему