Куди поведе Францію Макрон?

Емануель Макрон Копирайт изображения Getty Images

Франція вступає у нову політичну епоху. І не тому, що в другий тур президентських виборів вийшла лідер "Національного фронту" Марін Ле Пен - а тому, що новим президентом, швидше за все, стане Еммануель Макрон.

Кілька місяців тому схожу ситуацію було складно уявити.

Саме пан Макрон у квітні 2016 року, у 38 років, пішов на неймовірний політичний ризик. Він залишив посаду міністра економіки, повернувся спиною до свого політичного патрона - президента Франсуа Олланда, і оголосив про заснування власного політичного руху "Вперед".

Він ніколи не був депутатом і не брав участі у виборчих кампаніях. За ним не було політичної партії. Він не міг розраховувати на організаційну структуру, як у Соціалістичної партії, "Республіканців" або "Національного фронту".

Утім, пан Макрон відчув дух часу краще за інших. Він знайшов величезну підтримку серед молодих - серед тих, хто відмовляється піддаватися цинізму, хто розчарований чинним станом справ, але не втрачає оптимізму щодо майбутнього.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Франсуа Фійон, Бенуа Амон, Марін Ле Пен, Еммануель Макрон, Жан-Люк Меланшон

Завдяки своїй енергії, молодості і унікальному поєднанню шарму і артикульованості, він зробив політичний переворот, який увійде в історію.

А ще, на боці пана Макрона був успіх.

Щасливчик Макрон

Йому допомогло те, що дві головні політичні партії Франції в результаті праймеріз висунули кандидатів (соціалісти - Бенуа Амона, а "Республіканці" - Франсуа Фійона), які більшості прихильників цих політичних сил здавалися надто радикальними або чужими. У центрі французького політичного спектру утворилася порожнеча.

Пану Макрону допомогло те, що кампанію пана Фійона пригальмували фінансові скандали. Дружину і дітей звинувачували у тому, що вони фіктивно працювали його помічниками і незаконно отримували бюджетні кошти.

Для пана Фійона програш у першому турі мав бути особливо болючим. Відтепер він став тягарем для своєї партії.

Копирайт изображения LE PARISIEN
Image caption Газета Le Parisien назвала успіх Макрона сенсаційним

Попри те, що у першому турі президентських виборів у Франції з'явився очевидний переможець і ймовірний наступний президент, країна залишається глибоко розділеною.

Коли у Франції запровадили двораундову систему президентських виборів, передбачалося, що вона буде працювати у такий спосіб: у першому турі два головних кандидати лівого і правого таборів набирають майже по 30%, а потім намагаються заручитися підтримкою маргінальних партій.

Але цього разу чотири кандидати, у кожного з яких було дуже різне бачення майбутнього, отримали майже однакову кількість голосів. Орієнтовно - у кожного по 20%. Еммануель Макрон здобув найбільше, але він залишається лідером меншості.

Інша П'ята республіка

У другому турі 7 травня, швидше за все, його підтримає більшість. Марін Ле Пен не здасться без бою і, ймовірно, помітно збільшить свою частину голосів (що не вдалося її батькові у 2002 році), проте її перемога здається практично неможливою.

Копирайт изображения EPA
Image caption За всіма прогнозами, у другому турі у Марін Ле Пен буде більше голосів, але цього може бути недостатньо для перемоги

Але потім може настати нова політична епоха.

Пан Макрон не заручається підтримкою жодної із парламентських політичних партій. Як у такому випадку його підтримуватиме більшість у французькому парламенті? А без цього він не зможе стати ефективним президентом.

Еммануель Макрон каже, що вірить у "логіку системи", згідно з якою на наступних парламентських виборах більшість отримає його рух "Вперед".

Утім, це не цілком очевидно. Інші партії - особливо правоцентристські "Республіканці" - можуть захотіти взяти реванш і тоді зроблять усе для того, щоби зберегти свої місця у Національних зборах.

За таких умов - без парламентської більшості - президент Макрон муситиме домовлятися щодо свої програми з парламентом. Тоді ключову роль може відігравати прем'єр-міністр, а центра влади - зміститися. Це може бути зовсім інша П'ята республіка.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему