Як Рим відправляє до Австрії потяги зі сміттям

Сміття на вулицях Риму
Image caption Сміття на вулицях Риму

Римське сміття допомагає забезпечити енергією австрійські оселі. І відправляють його до Австрії потягом.

Рим уже тривалий час намагається подолати кризу утилізації сміття. Поблизу ж Відня є завод, що працює на відходах і має резерв потужності.

Тому сторони уклали угоду: італійці оплачують послуги австрійської компанії EVN, яка протягом цього року допоможе Риму позбутися 70 тисяч тонн побутових відходів.

Сміття транспортують потягом через північну Італію та Альпи. Воно прибуває на завод EVN з термічної утилізації сміття, який розташований у містечку Цвентендорф на Дунаї.

Щотижня сюди з Італії прибуває до трьох сміттєвих потягів. У кожному - вантаж у майже 700 тонн побутових відходів. Вони прямують із Риму, запаковані в герметичні контейнери.

Сміття спалюють. А газ, який утворюється, прямує в труби, де утворюється пара.

Цю пару передають на сусідню електростанцію, де генерують електрику, яку потім розподіляють у 170 тисяч осель у Нижній Австрії.

Image caption Потяги долають понад 1000 км до Цвентендорфа у східній Австрії

Можливо, комусь здаватиметься нелогічним перевозити сміття на 1 000 км відстань, щоби його позбутися. Але це відповідає планам Євросоюзу зменшити кількість сміття на звалищах поблизу великих міст.

"Це зовсім не безумство", - переконаний Ґернот Альфонс, директор заводу EVN з термічної утилізації сміття. У його розумінні, це рішення вигідне для екології, а сміттєві потяги допомагають його реалізувати.

"Інакше б це сміття опинялося на сміттєзвалищі й сильно збільшувало викиди метану, які негативно впливають на викиди вуглекислого газу".

"Набагато краще транспортувати це сміття на завод із великою енергоефективністю, такий як наш", - пояснює він.

Image caption Відходи сортують і спалюють, перш ніж використовувати для енергозабезпечення тисячі будинків

Що ж сталося з утилізацією сміття у Римі?

У вишуканих районах, таких як Праті неподалік від Ватикану, неозброєним оком видно, що місто потерпає від сміття.

Сміттєві баки для побутових відходів, разом із тими, які призначені для переробки, регулярно переповнюються. Це дуже непокоїть багатьох римлян.

"Яке неподобство! - обурюється мешканка Рима Клаудіа Ґрассі. - Це принижує наш прекрасний Рим".

На думку Антоніо Ла Спіна, який викладає соціологію та політику в римському Університеті LUISS, місто продукує стільки сміття, що не може з ним впоратись.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Місто інколи потерпає від сміття

"По-перше, римляни продукують величезну кількість сміття на душу населення. По-друге, зараз частка відсортованого сміття зростає. Загалом це добре, якщо лишень міська влада знає, що з ним робити, - а наша не знає".

"Ще одна проблема - те, що звалища вже переповнені. Деякі з них створюють величезні проблеми для довкілля. Їх необхідно закрити".

Римські сміттєзвалища заповнені настільки, каже він, що влада змушена шукати можливості утилізації не лише за межами свого регіону, а й за межами Італії.

Гроші не пахнуть

Та справа не лише в браку місця. Сміття - це політична проблема.

Утилізація відходів та інші громадські послуги в Римі зумовлені не лише поганим управлінням, а й корупцією.

У 2014 році розслідування, що отримало назву Mafia Capitale, виявило в міському господарстві Рима (разом з утилізацією сміття) численні приклади корупції та нечесно проведені тендери.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Мер Рима Вірджинія Раджі обіцяла подолати проблему зі сміттям у місті

Минулого року міську владу очолила новий мер Вірджинія Раджі, представниця популістського "Руху п'яти зірок".

Вона обіцяла навести в місті порядок, але майже миттєво зіштовхнулася із труднощами.

Паола Мураро - людина, яку вона поставила на чолі утилізації відходів, була змушена піти у відставку. Виявилось, що вона перебуває під слідством за звинуваченням у зловживанні обов'язками на посаді консультанта АМА - служби, що відповідає за збір сміття в Римі.

Пані Мураро працювала консультантом цієї служби протягом 12 років. Хоча вона й заперечує свою причетність до незаконних дій, ця обставина все ж спричинила тиск на мера Раджі.

На одному зі славетних римських ринків Кампо деї Фйорі сміття майже щодня накопичується просто під ногами, поміж квітковими та овочевими рядами.

Ввечері за ним приїжджають працівники комунальних служб, але офіціант сусіднього ресторану невдоволено хитає головою.

"Кілька годин по обіді, поки сміття не приберуть, тут огидно перебувати. Туристи, які приходять оглянути площу, сахаються від побаченого. Для центру європейської столиці це ненормально", - зітхає він.

Новини на цю ж тему