Каспаров: "Я виграв перший матч проти комп'ютера"

Garry Kasparov Копирайт изображения Ted
Image caption Гаррі Каспаров виступив на конференції Ted у Ванкувері

Гаррі Каспаров розповів про свій епічний шаховий матч проти комп'ютера Deep Blue фірми IBM. Він поділився міркуваннями, коли вийшов на сцену конференції Ted (Technology, Entertainment і дизайні), аби розповісти про битву між людиною і машиною, яка ведеться донині.

Екс-чемпіон, який першим у світі вступив у бій з розумною машиною, сказав, що це стало для нього "і благословенням, і прокляттям".

"Ніхто не пам'ятає, що перший матч я виграв", - каже він.

І він усе ж вважає, що в кінцевому підсумку людина здобула перемогу.

"Тріумф машини - це тріумф людини", - сказав він аудиторії.

"Deep Blue був переможцем, але чи був він розумним?"

Копирайт изображения Getty Images

Він розповів, що відчував, коли почав перший матч проти комп'ютера в лютому 1996 року:

"Коли я зустрівся з Deep Blue, я був чемпіоном світу, але одразу відчув щось нове, щось тривожне. Я не знав, на що здатна ця річ".

Тепер ми стикнулися зі схожими викликами у повсякденному житті, зазначає він.

"Скоро машини будуть таксистами і лікарями, але чи будуть вони розумним? Що насправді важливо - це те, як ставляться люди до роботи і життя з цими машинами", - каже він.

Розумні машини дедалі більше інтегруються в усі аспекти життя суспільства: самокеровані машини випробовують у містах по всьому світі, а штучний інтелект працює поруч із людьми у різних професіях, зокрема - разом з лікарями та юристами.

Image caption Гаррі Каспаров був шахістом номер один у світі, коли він програв Deep Blue

"Ми не обираємо, коли почнеться прогрес, і ми не можемо сповільнити його. Технології успішно усувають труднощі і невизначеність в нашому житті".

Тож, багато хто розмірковує, чи лишилося у майбутньому місце для людей.

Коли Deep Blue здобув перемогу (у другому матчі 1997 року), Каспаров каже, що запитав себе, чи означає це кінець улюбленої гри, але дійшов висновку, що ні, не означає.

"Світ шахів і далі хотів бачити людину чемпіоном світу", - зазначає він і додає, що зараз існують потужніші ніж Deep Blue шахові програми, але люди і далі грають один з одним.

За його словами, страх перед силою технологій не повинен зупиняти суспільство від прагнення зробити їх іще потужнішими.

Людська пристрасть

"Ми маємо долати ці страхи, якщо хочемо зробити людство кращим", - каже Каспаров.

Він зауважує, що машини ще далекі від досконалості і наводить прикладі онлайн-перекладу: аби отримати точний результат, тут часто потрібен істотний внесок людини.

Історичний матч проти Deep Blue відбувся, щоби визначити бій "людина проти машини", каже Каспаров. Тепер, за його словами, важливо зосередитися на відмінностях між людиною і комп'ютером.

"Машини мають інструкцію, ми маємо мету. У машин є об'єктивність, у нас - пристрасть", - твердить Каспаров.

"Нас не повинно турбувати, що машини можуть зробити сьогодні, ми повинні турбуватися про те, що вони не можуть зробити. Якщо ми програємо, це тому, що нас усе влаштовує і ми обмежили свої амбіції".

"Існує одна річ, на яку здатна тільки людина, і це - мрія".

Новини на цю ж тему