"У Києві холодніше, ніж в Антарктиці" - про що розповідають полярники

Копирайт изображения Anton Omelchenko

Нещодавно до Києва повернулася 21-а Українська антарктична експедиція, яка провела рік на станції "Академік Вернадський".

Як минув рік на українській полярній станції, що знаходиться на острові Галіндез, - в огляді ВВС Україна.

Що вдалося зимівникам

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Новий паливний бак (на фото) встановили кілька років тому на заміну резервуару, який використовували ще британці. Однак старий бак становив небезпеку для навколишнього середовища

Головною задачею, яку виконала 21-а експедиція її керівник Микола Старинець називає очищення старого паливного баку.

Кілька років тому на станції "Академік Вернадський" змонтували новий бак, а старий залишився як запасний. Однак за роки експлуатації (його використовували ще британці до передачі станції Україні) у баці накопичилися тонни старого палива.

Воно становило загрозу для екосистеми острова й від українців вимагали очистити бак.

Зрештою, під час останньої зимівлі це вдалося зробити.

"Вичистили 20 тонн старого мазуту", - розповів ВВС Україна Микола Старинець.

Старе паливо помістили у 87 двохсотлітрових бочок, які вивезли з острова.

Дослідження

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Дані від українських вчених безперервно надходять до міжнародної наукової спільноти

Вдалося продовжити і всі наукові дослідження: геофізичні (зокрема вивчення магнітного поля Землі), біологічні (спостереження за місцевою флорою і фауною, а також програма дослідження впливу холоду на організм людини) та метеорологічні (включно з дослідженням явища "Озонової діри").

До речі, метеорологи з 21-ї експедиції за свою роботу отримали лист подяки від британського колеги Джона Шанкліна, який у 1985 році став одним з відкривачів "Озонової діри".

Як розповідає метеоролог Олександр Полудень, минулого року явище "діри" в озоновому шарі над Антарктикою спостерігалося з середини серпня по середину листопада. У цей період полярники повинні були носити спеціальні окуляри та використовувати захисний крем.

А біологи, поміж іншого, долучилися до міжнародного проекту з вивчення міграції пінгвінів. Українські вчені встановили 15 супутникових передавачів на спинах антарктичних птахів (тварини позбудуться їх протягом року з наступною линькою).

За їхньою допомогою можна буде спостерігати за сезонним рухом пінгвінів, які переміщуються услід за крилем (антарктичною креветкою). Загалом до проекту долучилося одразу кілька станцій в районі Антарктичного півострова, які встановили 200 датчиків, сигнали з яких надходять до єдиної бази даних.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Пінгвіни - традиційні сусіди "Академіка Вернадського"

Також біологи займалися вивченням рослин. Попри стереотипи щодо "білого континенту", певна флора в Антарктиці все ж є.

Як розповів біолог Дмитро Луценко, на островах біля узбережжя Антарктиди можна зустріти мох та лишайники, і навіть два види трави. Вчений відзначає, що через діяльність птахів, які переносять спори, антарктична флора все більше просувається на південь.

Труднощі

Головними труднощами зимівлі прогнозовано став клімат, розповідає Микола Старинець.

"Доводилося відкопувати станцію зі снігу, бо замітало до даху. І дуже важка було льодова обстановка", - відзначає полярник.

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Микола Старинець - рекордсмен серед українських полярників за кількістю зимівель - їх він провів вісім

Як додає метеоролог Борис Безнощенко, акваторію біля острова на тривалий час була заблокувала розбита крига, через що до станції не могли підходити судна.

Найвища зафіксована за рік температура - майже 8 градусів тепла, найнижча - мінус 22. Однак з врахуванням сильних антарктичних вітрів, мороз сприймався важче.

Утім, полярники зараз жартують, що у Києві їм зараз холодніше, ніж на крайньому півдні - на самій станції завжди було плюс 25, а у столиці опалення вже відключили.

Серйозних аварій, які б загрожували життю людей, на "Академіку Вернадському" не було.

"Ми не допускаємо небезпечних аварій. Є запас запчастин, палива, продуктів. Було, що десь трубу заморозило, чи ще щось. Це робочі ситуації", - додає Микола Старинець.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Вид на станцію

Сам він - рекордсмен серед українських полярників за кількістю зимівель в Антарктиці, де провів дизелістом вісім років (два останні ще й керував експедицією).

Утім, повністю уникнути ексцесів неможливо. Так, лікарю станції Костянтину Даниленку довелося надавати екстерну допомогу літній туристці з Італії, яка отримала серйозний вивих.

Медик з "Академіка Вернадського" вправив його настільки професійно, що вже на "великій землі" жінка не потребувала додаткової допомоги. Родичі італійки хотіли надіслати українським полярникам фінансову винагороду, однак ті відмовилися.

Нова експедиція

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Доправлення нової експедиції затрималося через організаційні питання

Наступна, 22-а Українська антарктична експедиція, вже працює на Галіндезі.

Її відправленню передували серйозні проблеми.

Директор Національного антарктичного центру (НАНЦ) Валерій Литвинов відзначає, що ротацію полярників ледь встигли провести через нові процедури для закупівель.

Раніше надходили повідомлення, що один з учасників тендеру вирішив оскаржувати рішення, через що вся процедура виявилася під загрозою зриву.

Як наслідок, все життєвонеобхідне для роботи станції все ж вдалося закупити і на початку квітня (глибока осінь в Антарктиді) доправити до "Академіка Вернадського", попри шторми.

Головний інженер НАНЦ Ігор Мороз згадує: "Ми просили п'ять днів на розвантаження, але нам дали лише три. У перший день не вдалося зайти у потрібну протоку. Тільки на другий змогли пройти в іншу - вже о 15-00. І так перекачали дизпаливо на станцію".

Він додає, що і повертатися довелося за шторму у сім балів.

Заступник міністра освіти і науки (саме це міністерство опікується НАНЦ) Максим Стріха вірить, що у майбутньому вдасться уникнути таких пізніх антарктичних ротацій.

"Ми всі стали заручниками нової редакції закону про публічні закупівлі, який дуже гарний для спокійних умов, коли не треба зважати на те, що у середині квітня море замерзне і пізніше уже нічого з цим не зробиш. Але надзвичайними зусиллями, це все було подолано і ми замінили експедицію. Ми отримали досвід, і сподіваємося, що більше таких ситуацій не буде", - підсумовує урядовець.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему