Як написати листа і змусити колег ненавидіти вас

Phone Копирайт изображения Getty Images

Перш ніж поставити боса в копію листа, добре подумайте.

Ви не покажете себе з найкращого боку, а тільки втратите довіру, яку зараз мають до вас колеги в офісі.

Такими є висновки дослідження про користування функцією електронної пошти "додати в копію", яке провів професор менеджменту з Кембриджської бізнес-школи Джаджа.

У своєму дослідженні Девід Де Кремер проаналізував емоційну складову офісних електронних листів.

"Коли люди постійно ставлять у копію керівництво, це не сприяє "прозорості", — пояснює професор Де Кремер, — а підживлює "культуру страху".

Це далеко не єдине, чим зловживають користувачі пошти.

Ось кілька поширених помилок, які можуть суттєво зіпсувати вам імідж в очах колег.

  • "Я тут, я на місці". Це той випадок, коли електронну пошту використовують, щоб розповісти усім колегам (ближнім і дальнім), що ви зараз на роботі. Наприклад, шлють документ, який демонструє, що відправник аж ніяк не байдикує. Є ще версія під назвою "опівнічний експрес" — розсилка електронного листа в той час, коли всі розважливі люди сидять собі в пабах чи піжамах.
Копирайт изображения Getty Images
Image caption Якщо я закидаю їх листами, вони знатимуть, що я досі на роботі
  • "Еґо-мейл". Так само, як деякі люди трактують слово "збори" як запрошення поділитися з усіма своїми успіхами в кар'єрі, є працівники, які вбачають в електронній пошті засіб для безсоромної самореклами. Це можуть бути амбітні менеджери, а також їхні підлеглі, які хочуть привернути увагу до своїх кар'єрних прагнень. Але це настільки очевидно, що, ем..., всі починають про це листуватися.
  • BCC. Прихована копія — це зброя масового ураження в електронній пошті, невидима, проте з потенціалом величезної шкоди. А якщо хтось дізнається, що ви користуєтеся цією підступною тактикою, це може бути використано проти вас.
Копирайт изображения Getty Images
Image caption Кому ж ти надсилаєш цей лист?
  • Х чи не Х — ось питання. Як підписувати електронні листи? Ці питання підживлюють нашу онлайн-тривогу. Якщо хтось надсилає робочого листа з великим Х у кінці, ви відповідаєте так само? А якщо ні, то чи не ризикуєте ви при цьому здатися невихованим чваньком? Є також люди, які підписуються одним ініціалом — наче електронно-монаршою монограмою. На думку професора Де Кремера, найкращий підпис, на який швидше за все відгукнуться, - це "Заздалегідь дякую". Ввічливо і з надією.
  • Приписування заслуг. Стережіться електронних листів, в яких насправді привласнюється робота інших людей. Їх пишуть мовою "менеджерів", слизькішою за вугрів у моторній оливі. Або ж в таких листах будуть пасивно-агресивні насмішки над труднощами інших людей.
  • Прикол з Facebook. Людині він здався таким смішним, що вона відчула себе просто-таки зобов'язаною розіслати його всім в адресній книзі. А для вас він такий нудний, що аж зводить щелепи. А людина не вгамовується, все шле і шле. Але що ви скажете? Хіба існує таке поняття, як антисоціальні мережі? Напишіть у відповідь знак оклику "!".
  • Стислість. Робоча електронна пошта — частина ієрархії, де списки розсилання — ніби маленькі мапи влади, і є теорія про те, що існує пряма залежність між довжиною електронних листів та владними відносинами між відправниками. Підлеглий надсилає довгий твір, тоді як бос відписує кількома короткими словами. Тож будьте небагатослівні, якщо хочете бути попереду.
Копирайт изображения Getty Images
Image caption Чому ви думаєте, що я вимагаю уваги?
  • Ганьба, на згадку про яку здригаєшся і через багато років. Від цього не втечеш. Це стається так, наче Доля має власну кнопку "Відправити". Ви щойно надіслали людині, про яку лихословили, електронного листа, в якому висловились погано саме про неї. Це затьмарює всі інші дрібні нетактовності, як-то натиснути "Відповісти всім" і розказати всьому офісному центру про те, чому ви не можете піти на чиюсь прощальну вечірку. І це навіть гірше, ніж той лист, який я отримав нещодавно: "Шановний [пусто], Сподіваюся, ваші справи у [пусто] йдуть добре". Почуваєшся таким особливим.
  • Загадковий мовчун. Це акула у водах електронної пошти. Ви надіслали якийсь доволі прямий запит і чекаєте. Може, на тому боці його не помітили, тож ви дозволяєте собі ще раз того листа надіслати. І знову нічого. Що це означає? Вони там є взагалі? Або ще дивніший варіант - відповідати перестають посеред розмови. Вас про щось питають, ви відповідаєте, щоб продовжити обмін думками, і раптом — повна радіомовчанка. Алло?
  • "Дякую", а не "вибачте" — ось найважче слово. Як ви відповідаєте на привітальні листи від боса? Вас нагороджують електронним поплескуванням по спині, і ви відчуваєте, як усередині піднімається хвиля теплої вдячності. Та потім вона вдаряє по вас. Що ж сказати у відповідь? Буркнете "спасибі" на знак мовчазної вдячності? Чи скористаєтесь як трампліном для реклами ще однієї блискучої ідеї, яку вже давно виношуєте? Але чи не виникне в боса враження, що ви канючите? Спонтанність миті безповоротно втрачено. Шеф, може, навіть не одразу побачить вашу відповідь... І тут ви ненароком надсилаєте порожню відповідь. Вихоплюєте поразку зі щелеп перемоги. Ще одну людину тепер треба буде уникати у коридорі.

Новини на цю ж тему