"Солодка пастка": як бути, якщо вас вважають російською шпигункою?

Світлана Лохова Копирайт изображения Світлана Лохова

Коли Світлана Лохова побачила, що інтернетом гуляють повідомлення, ніби вона, можливо, російська шпигунка, вона спочатку подумала, що це жарт. Однак насправді все виявилося набагато серйозніше.

Народжена в Росії співробітниця Кембриджського університету скоро відчула себе, за її власним висловом, випадковою жертвою розбіжностей, що оточують адміністрацію Трампа, і постійних пересудів про російських шпигунів.

Все почалося з її зв'язків з генералом Майклом Флінном у 2014 році. Флінн провів усього 24 дні на посаді радника президента з питань національної безпеки, звідки йому довелося піти через те, що він не розповів усієї правди про свої зустрічі з російським послом у Вашингтоні.

Невдовзі після його звільнення в американській і британській пресі почали виникати питання про Лохову, зокрема про те, що контакти Флінна з нею нібито зацікавили американську контррозвідку.

У соціальних мережах почали з'являтися повідомлення, що, можливо, вона - російська шпигунка, або ж у відносинах з Флінном зіграла роль "медової пастки".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Майкл Флінн пропрацював на посаді радника президента Трампа з питань національної безпеки 24 дні

"Так ви російська шпигунка?" - насамперед запитую її. "В жодному разі, - відповідає вона. - У мене немає і не було жодних формальних або неформальних зв'язків із російською розвідкою".

Вона визнає, що циніки скажуть, що жодної іншої відповіді від неї і не очікували, в результаті чого вона виявляється, за її словами, в кафкіанській ситуації.

Частина проблеми, продовжує Лохова, полягає в контексті цієї історії. Вона - жінка, родом з Росії і працює в Кембриджі, який відомий тим, що російські спецслужби в 30-і роки сформували там цілу шпигунську мережу.

"І смішно, і сумно, що людину, яка пише про кембриджських зрадників, саму до них зараховують", - каже вона.

Все почалося під час вечері в Кембриджі в лютому 2014 року.

Вечерю організував сер Річард Дірлав, колишній глава британської розвідки МІ-6, який тоді очолював кембриджський коледж Пембрук і створював "Кембриджську ініціативу з безпеки" (CSI). На вечері також був присутній Крістофер Ендрю, офіційний історик МІ-5 і професор з коледжу Корпус-Крісті.

Копирайт изображения ilbusca
Image caption Коледж Корпус-Крісті, Кембридж

На вечері було трохи більше десятка осіб. Почесним гостем був Флінн, який тоді очолював розвідувальне управління міністерства оборони США (DIA). Як розповідає Лохова, метою зустрічі було налагодити відносини між CSI і DIA напередодні конференції, яка повинна була пройти в наступному році.

"DIA сподівалося, що, відвідуючи найпрестижніші європейські університети, вони могли б помітити людей, які зуміли б якось допомогти цій організації", - продовжує Лохова.

Під час вечері вона сиділа досить далеко від Флінна. Після виступів більш іменитих гостей, молодим дослідникам було запропоновано розповісти про свої дослідження.

Світлана Лохова - фахівець із радянської розвідки 30-х років. Їй запропонували трохи розповісти про свої дослідження. "Ідея полягала в тому, щоб здивувати DIA високим рівнем кембриджських досліджень", - говорить вона.

Вона показала Флінну листівку, яку в 1912 році Сталін відправив нареченій свого кращого друга. Та допомагала йому здобути фальшивий паспорт, з тим щоб сховатися від стеження царської охранки.

Спочатку Флінну це просто здалося курйозом, але потім Лохова переклала текст листівки і пояснила, що за жодним лідером не стежили так, як за Сталіним, який потім сам стежив за всіма більше, ніж будь-хто інший.

Image caption За словами Світлани, весь світ на неї ополчився лише за те, що вона побувала на вечері

За її словами, Флінн попросив її переслати йому цей документ, тому що незабаром до Вашингтона повинні були приїхати високопоставлені російські представники. У той час США намагалися зміцнити співпрацю з Росією в боротьбі з тероризмом, так як незадовго до того стало відомо, що російські спецслужби мали інформацію про людей, які організували вибух на бостонському марафоні.

Лохова каже, що і Флінн, і його помічник дали їй свої адреси електронної пошти і сподівалися показати цю листівку російським гостям, розраховуючи поліпшити атмосферу на переговорах.

Заяви, ніби Флінн запросив її поїхати з ним до Росії як перекладачку, не відповідають дійсності, говорить вона.

За її словами, вона обмінялася кількома листами з Флінном і його помічником, хоча незабаром Флінн був змушений покинути DIA. "Було лише кілька імейлів", - продовжує Лохова. Серед іншого, вони обговорювали кембриджську вечерю.

Вона каже, що Флінн цікавився питаннями шпигунства, і вона послала йому статтю ВВС (написану мною, в якій я цитував своє інтерв'ю з Лоховою) про "шостого члена" кембриджського шпигунського угруповання: "Генерал Флінн відповів мені, сказавши, що дуже важливо розкривати шпигунів і надавати про них інформацію не тільки контррозвідці, але широкій публіці".

Американські ЗМІ пишуть, що проблема Флінна полягала в тому, що він не повідомив про свої контакти з Лоховою, хоча вона родом з Росії. Британська преса згадала про кембриджських шпигунів, повідомивши, що цей епізод обговорюється як у ЦРУ, так і в ФБР.

Адвокат Флінна відмовився коментувати ці заяви.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Дональд Трамп з Майклом Флінном

В інтернеті та соціальних мережах все зайшло набагато далі. Там люди писали, що Лохова - російська шпигунка і що вона намагалася завербувати Флінна. Це знову пробудило інтерес преси: журналісти з'явилися перед її будинком і розпитували сусідів, чи шпигунка вона. Їй довелося переїхати.

Лохова каже, що звинувачення в тому, що їй вдалося завербувати Флінна - на очах у колишнього глави МІ-6 і офіційного історика МІ-5 - сміхотворні: "Я завербувала генерала Флінна за 15 хвилин за допомогою листівки, яку Сталін відправив в 1912 році?".

"Якби я завербувала Флінна, це було б одним із найбільших, якщо не найбільшим російським досягненням за всі часи. Так що це абсолютно безглуздо і абсолютно неймовірно. Але чомусь наш світ став таким, що люди в це вірять".

Світлана Лохова народилася в Росії, але незабаром після того, як вона приїхала до Великобританії в 1998 році, вона отримала британське громадянство (зберігши російське). "Я британка, у мене британський паспорт ... Якби я й справді була російським шпигуном, це означало б, що я зрадник ... Для мене абсолютно нормально зустрічатися з теперішніми і колишніми співробітниками контррозвідки, з огляду на мої дослідження", - каже вона, заперечуючи, що у неї є особливий доступ до архівів російської розвідки. "Це абсолютна неправда", - наполягає Лохова.

Навпаки, каже вона, через її роботи з професором Ендрю, який працював із радянськими перебіжчиками, в тому числі і колишнім шпигуном КДБ Василем Мітрохіним, який втік на Захід з багатьма радянськими секретними документами, в Росії до неї ставляться з підозрою.

"У Британії мене звинувачують в тому, що я російський шпигун. У Росії деякі думають, що я британський шпигун. А я ні те, ні інше. Я просто історик, якого цікавить період, який став надзвичайно політизованим".

"Через усе це моє життя повністю змінилося", - продовжує вона. Незадовго до того, як у минулому році в інтернеті з'явилися всі ці звинувачення на її адресу, у неї народилася перша дитина.

Вона каже, що тепер боїться, що за нею стежать, нервує, коли їй доводиться телефонувати або зустрічатися з друзями, так як вона не впевнена, чи вони теж вважають її шпигункою. Їй вже довелося судитися зі своїм колишнім роботодавцем - російським банком. Суд вона виграла, але все це її сильно зачепило.

"У мене таке відчуття, що мене зрадили, після того як усі на мене так ополчилися ... лише за те, що я сходила на вечерю для того, щоб допомогти західним розвідкам краще розуміти Росію", - каже вона.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему