Мінськ: Україна вимагає конкретну дату звільнення людей

Обмін заручниками. Архівне фото Копирайт изображения UNIAN
Image caption За кілька років список полонених скоротився, але останнім часом обміни не відбуваються. Архівне фото: обмін у 2015 році, м.Щастя

Українська сторона на засіданні контактної групи у Мінську 15 травня закликала якнайшвидше визначити дату обміну полонених і вважає, що бойовики затягують цей процес.

Про це повідомила Дарка Оліфер, прес-секретар екс-президента України, керівника української делегації Леоніда Кучми.

Учасниця переговорів Ірина Геращенко заявила, що під егідою ОБСЄ завершено верифікацію усіх осіб, щодо яких були суперечки із сепаратистами через те, що понад 100 осіб не бажають повертатися на територію самопроголошених республік.

Українська сторона вимагає повернення понад 128 заручників, а самопроголошені "республіки"- близько 600 людей.

Представниця України у контактній групі Ірина Геращенко раніше підтвердила в інтерв'ю ВВС Україна, що "кілька сотень" людей із тих 600, видачі яких домагаються бойовики, не хочуть повертатися у "ДНР-ЛНР".

14 тисяч кілометрів, 37 тюрем

Перед засіданням у Мінську представник України у Контактній групі Леонід Кучма заслухав попередній звіт про проведення процедури верифікації.

Як поінформували Леоніда Кучму уповноважена з прав людини Верховної Ради Валерія Лутковська та керівник Об'єднаного центру зі звільнення заручників при СБУ Юрій Кочанов, перевірка відбувалася із 28 квітня по 12 травня під координацією ОБСЄ, за участі представників офісу обмудсмена, СБУ, ОБСЄ, а також кількох жінок - матерів осіб, які скоїли злочини.

Копирайт изображения facebook.com/darka.olifer
Image caption Напередодні засідання у Мінську українська сторона обговорила підсумки верифікації списків

"Група, що проводила верифікацію, проїхала понад 14 тисяч кілометрів, побувала в 19 регіонах України, а також у Києві, відвідала 37 пенітенціарних закладів. Як сказала пані Лутковська, і як це зазначено в попередніх звітах ОБСЄ, опитування проходило у відповідності з міжнародними стандартами, з дотриманням конфіденційності та норм міжнародного гуманітарного права", - написала на своїй сторінці у Facebook речниця Леоніда Кучми Дарка Оліфер.

Звинувачення від "ДНР"

У той же час, керівництво "ДНР" звинувачує у "зриві" верифікації списків полонених офіційний Київ.

Так звана "уповноважена з прав людини" в самопроголошеній республіці Дарія Морозова каже, що Київ відмовляє "у зустрічі і анкетуванні людей", які, за твердженням української сторони, не бажають повертатися до "ДНР-ЛНР". Вона каже, що ідеться про 159 осіб.

Дарія Морозова твердить, що відповідно до досягнутої з Києвом домовленості, процес верифікації має стосуватися не лише осіб, які перебувають в установах української пенітенціарної системи, а також тих, хто залишається на волі, але з різних причин не може повернутися до "ДНР".

"Аргументували це тим, що зібрати в одному місці тих, хто перебуває на волі, проти їхнього бажання не можна",- цитують Дарію Морозову сайти "ДНР".

Вона каже, що через цю проблему не вирішується також доля полонених, утримуваних на території "ДНР-ЛНР".

Як повідомила Дарка Оліфер після засідання контактної групи у Мінську, омбудсмен Валерія Лутковська пообіцяла ще раз, "як жест доброї волі", перевірити інформацію, надану сепаратистами, і передати її представникам ОБСЄ для затвердження остаточного звіту.

Амністія неможлива

У той же час, як стверджує Ірина Геращенко, представники так званих "республік" не надають точного переліку українських заручників, а з українського списку визнають лише близько 50-ти. У той час як українській стороні, за її твердженням, точно відомо про місце перебування близько 70 людей.

"Інша сторона вимагає, щоб їм передали більше 600 осіб. Окрім того, серед тих, хто не бажає повертатися у "ДНР-ЛНР", є близько 60 людей, які не потрапляють під амністію, бо підозрюються у тяжких злочинах", - додала Ірина Геращенко.

У січні 2017 року "списки полонених" оприлюднила депутат парламенту Надія Савченко. Вона твердила, що одержала ці списки на переговорах із сепаратистами у Мінську. У ньому називалися інша кількість людей, що їх хоче повернути керівництво самопроголошених республік. Зокрема, у списку було 523 особи, що їх ніби-то хоче повернути "ДНР" і 377 осіб - "ЛНР".

СБУ назвало "списки Савченко" некоректними і вважало їх оприлюднення шкідливим.

Новини на цю ж тему