Мартін Сайдік: є передумови для "великого обміну" заручниками

ОБСЄ Копирайт изображения Getty Images

Спецпредставник ОБСЄ у тристоронній контактній групі Мартін Сайдік заявив, що на сьогодні з'явилися передумови для "великого обміну" полоненими між Україною і самопроголошеними республіками.

Він нагадав, що механізм верифікації утримуваних осіб (так це лунає дипломатичною мовою) запрацював із 28 квітня. Він дозволяє ув'язненим "піти або залишитися".

За словами європейського дипломата, уповноважена група фахівців під егідою ОБСЄ за короткий час об'їхала пенітенціарні заклади в Україні. За його словами, майже 100 людей, які перебувають у СІЗО та тюрмах у 20 областях України, відмовилися брати участь у планованому обміні і повертатися до тих місць, де жили раніше.

"Не можу вам, на жаль, сказати, хоч і хотів би, коли саме буде великий обмін. Але, думаю, те, що ми зараз робимо - це передумова майбутнього і, сподіваюся, великого обміну", - заявив Мартін Сайдік журналістам.

Не приховав: у механізмі пошуку претендентів на обмін досі є питання, але обговорювати їх у Мінську продовжать вже наступного тижня.

Копирайт изображения EPA
Image caption Лідери країн нормандського формату цілу ніч погоджували оновлений Мінськ 12 лютого 2015 року

Мовчання соцмереж?

Регламент роботи Тристоронньої (Україна-Росія-ОБСЄ) контактної групи по реалізації Мінських домовленостей дуже суворий. У робочих підгрупах - із політичних і гуманітарних питань, безпеки, економіки - повноправно беруть участь і представники самопроголошених на сході України "республік"; на підсумковому засіданні, де повноправними є: представники України, Росії, ОБСЄ. Також там є особи із самопроголошених "ДНР і ЛНР", вони мають статус запрошених.

Офіційний статус мають лише заяви за підсумками засідання Тристоронньої контактної групи. Зазвичай у формі короткого брифінгу щодо підсумків засідань виступає дипломат із ОБСЄ.

Репортери жадають подробиць, але представники країн-учасниць переговорів рідко демонструють свої думки.

Копирайт изображения AFP

Іноді, на допомогу репортерам приходять соцмережі - "особиста думка" будь-кого з офіційних чиновників України або Росії раптом стає одкровенням, пояснює атмосферу дискусій за закритими для журналістів дверима, активно обговорюється і цитується.

Представники самопроголошених республік Денис Пушилін і Владислав Дейнего досить часто коментують перемовини через "свої" ЗМІ - луганські і донецькі.

Цього разу у репортерів у Мінську не було яскравої "підказки" із соцмереж. Очевидно, що тема обміну полоненими є болючою по обидва боки трагічно поділених в Україні "барикад".

Трагедії не мають повторюватися

Спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік почав брифінг у понеділок із заклику не повторити трагедії, що сталися на сході України наприкінці квітня - початку травня.

Нещодавні травневні вихідні стали для громадян уздовж лінії зіткнення одними із найбільш смертоносних, зазначив європейський дипломат.

Копирайт изображения Getty Images

"Хочу висловити мої співчуття сім'ям загиблих і побажати якнайшвидшого одужання пораненим. Ще раз у цьому трагічному контексті заявляю: те, що сталося, абсолютно неприпустимо. Невинні, мирні люди стали жертвами застосування важкої артилерії, яку мали давно вивести", - заявив європейський дипломат.

Мартін Сайдік зазначив також, що триває внутрішнє розслідування причин загибелі співробітника моніторингової місії ОБСЄ і поранення ще двох.

"Це кричущий інцидент. Я підкреслюю, що вимога до всіх сторін - поважати мандат ОБСЄ і забезпечувати безпеку персоналу ОБСЄ. Інцидент 23 квітня ще раз нагадав про невідкладні потреби розмінування, для чого повинні бути надані карти із зазначенням місць розташування мін", - підкреслив Мартін Сайдік.

Новини на цю ж тему