Чим відрізняється "Чужа молитва" від "Хайтарми"?

Копирайт изображения Idas Film
Image caption Кадр із фільму Ахтема Сеітаблаєва "Чужа молитва"

Фільм "Чужа молитва" - друга стрічка українського режисера Ахтема Сеітаблаєва після "Хайтарми", що розповідає про депортацію кримських татар.

В основі "Чужої молитви" - історія юної кримської татарки Саіде Арифової, яка під час Другої світової війни двічі врятувала єврейських дітей: спочатку від нацистів, а потім від НКВС.

Як каже сам режисер, до її історії додали також епізоди з життя інших кримських татарок, тож присвятили стрічку всім матерям.

Дія розгортається у Бахчисараї, який для фільму після анексії Криму відтворили у Грузії. Крім того зйомки проходили у Києві та Єрусалимі.

Копирайт изображения Idas film
Image caption Кадр із фільму Ахтема Сеітаблаєва "Чужа молитва"

Ахтем Сеітаблаєв не вперше звертається до теми депортації кримських татар - у 2013 році вийшла його стрічка "Хайтарма". Головного героя в якому, радянського льотчика Амет-Хана Султана, зіграв сам режисер.

У новому фільмі він також зіграв, однак невелику роль, а головну героїню зіграла акторка Лілія Яценко. Крім того у фільмі присутні актори з різних країн.

Фільм виходить у прокат з 18 травня - у день пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Копирайт изображения Idas film
Image caption Кадр із фільму Ахтема Сеітаблаєва "Чужа молитва"

Третину від загального бюджету фільму в 31 млн грн профінансувала держава, повідомляло Держкіно.

Ахтем Сеітаблаєв зараз завершує роботу над фільмом про українських бійців у донецькому аеропорту "Кіборги", прем'єра якого запланована на грудень. Наступний історичний фільм, що він планує знімати - "Захар Беркут".

ВВС Україна поспілкувалась із режисером Ахтем Сеітаблаєв напередодні прем'єри "Чужої молитви".

Копирайт изображения ukrinform
Image caption Ахтем Сеітаблаєв, режисер фільму "Чужа молитва"

ВВС Україна: Чому ви вирішили розповісти саме цю історію?

Ахтем Сеітаблаєв: Я не приховую, що ця історія мені цікава, тому що я сам кримський татарин. Ця історія розповідає про кримську татарку і відбулась у Криму.

Насамперед, для мене це історія про матір, з великої літери, і про дітей. Як важливо, якщо не дай Боже так станеться, що твоя дитина опиниться без тебе, щоб поруч із нею з'явилась людина, яка не тільки подарує надію на те, що у світі існує добро, а й врятує життя.

У цьому сенсі - не існує чужої молитви. Тому що будь-яка молитва будь-якою мовою, яка звертається до Всевишнього заради порятунку дітей, вона обов'язково до нього дійде. І тому така контроверсійна назва.

Копирайт изображения Idas film
Image caption Кадр із фільму Ахтема Сеітаблаєва "Чужа молитва"

ВВС Україна: У вашому фільмі - справжня історія Саіде Арифової

А. С: Так, але ми присвятили цю історію усім матерям, тому що у фільмі є деякі епізоди, які ми позичили з долі інших жінок, кримських татарок, які рятували людей під час Другої світової війни.

ВВС Україна: Працюючи над фільмом, чи шукали ви тих дітей чи їхніх родичів, яких урятувала Саіде Арифова?

А. С: Так, звісно, шукали, але на жаль, поки що не знайшли. Маю дуже велике сподівання, що згодом ми їх знайдемо. І сподіваюся, фільм у цьому допоможе.

ВВС Україна: Саіде офіційно не внесена до переліку праведників світу - людей, які рятували євреїв під час Голокосту. Чи знаєте ви про ініціативи, щоб внести її? Чи пов'язано це з вашим фільмом?

А. С: Ми не ставили собі за мету саме те, щоб Саіде Арифову визнали праведницею світу. Тому що насамперед ми хотіли розповісти цю історію. У ній досить багато паралелей із сьогоденням.

ВВС Україна: Чи плануєте ви надалі працювати з історичною темою?

А. С: Ми вже відзняли фільм "Кіборги" (художній фільм про українських бійців у Донецькому аеропорту - Ред.). Наступний, я сподіваюся, буде "Захар Беркут".

ВВС Україна: Чим саме вас зацікавив "Захар Беркут" (повість Івана Франка про боротьбу проти монголо-татарського наступу в Карпатах в ХІІІ столітті - Ред.) ?

А. С: Це дуже нагадує для мене історію захисту Донецького аеропорту, але на історичному матеріалі. Тоді невеличка громада зупинила добре підготовлену, на той час найкращу армію світу.

Новини на цю ж тему