Україна блокує російські соцмережі: причини і наслідки

ОК, ВК Копирайт изображения UNIAN
Image caption "ВКонтакте" і "Одноклассники" є найпопулярнішими соцмережами в Україні

Президент України Петро Порошенко підписав указ, що запроваджує санкції проти кількох російських компаній, зокрема соцмереж "ВКонтакте" і "Однокласники", а також сервісів компанії "Яндекс".

Указ пана Порошенка вже набув чинності.

Підготовка документу відбувалася в таємному режимі, розповів ВВС заступник голови адміністрації президента Дмитро Шимків. Він, як і чимало представників української влади, ознайомився з його змістом лише у вівторок вранці, коли текст указу розмістили на сайті глави держави.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів
Кияни про санкції: "Тільки не аудіо в "ВКонтакте!"

Блокування найпопулярніших соцмереж і сервісів стало несподіванкою і для експертної спільноти - не кажучи вже про мільйони звичайних користувачів.

ВВС спробувала отримати відповіді на головні питання щодо цієї ініціативи української влади.

Як в Києві пояснюють це рішення?

Представники влади і раніше час від часу порушували питання про можливу заборону "російських соцмереж" в Україні.

Наприклад, в лютому цього року заборонити "Однокласники" і "ВКонтакте", "які сьогодні повністю підконтрольні і керуються російськими спецслужбами", закликав радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк.

Сам президент Порошенко прокоментував рішення на власній офіційній сторінці "ВКонтакте", яку він, за його словами, використовував "з метою впливу на опонентів і контрпропаганди".

"Масовані кібератаки РФ по всьому світу, зокрема - нещодавнє втручання у виборчу кампанію у Франції, вказують, що настав час діяти інакше і рішучіше", - написав він, додавши, що всі офіційні сторінки українського президента на російських сервісах будуть закриті.

Опитані ВВС експерти в галузі цифрових технологій кажуть, що рішення української влади пояснюється прагненням перекрити величезний потік особистої інформації, яку завантажують в інтернет користувачі сервісів, які базуються в "країні-агресорі".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption У вівторок Петро Порошенко заявив, що закриває свою сторінку "ВКонтакте"

Указ президента Порошенка викликав неоднозначну реакцію в українському політичному істеблішменті.

Керівник комітету з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський в розмові з ВВС привітав це рішення, назвавши сервіси, що потрапили під санкції, "дуже потужним інструментом ФСБ для знищення нашої держави".

З іншого боку, парламентська партія "Опозиційний блок" вимагає від Петра Порошенка скасування санкційного указу, пояснивши, що вважає це рішення "злочином перед суспільством".

Як буде реалізовуватися президентський указ? Чи можливо це взагалі?

Українська влада поки що не дала однозначної відповіді на питання про те, як саме буде відбуватися реалізація цього рішення.

Втім, секретар Ради національної безпеки і оборони - органу, який готував проект президентського указу, - Олександр Турчинов закликав інтернет-провайдерів не чекати на інформаційний лист від СБУ, який можуть розіслати вже в середу, а починати "з натхненням" виконувати указ, назвавши таке виконання "патріотичним обов'язком".

Джерело ВВС у РНБО повідомило, що російські соцмережі включили до списку юросіб, які потрапляють під санкції, за пропозицією Служби безпеки України. В СБУ від коментарів на тему особливостей реалізації президентського указу утримуються.

"[Це рішення] буде ефективним, тільки якщо буде відпрацьований механізм блокування заборонених ресурсів. Цього поки що немає", - сказав ВВС Україна керівний партнер агентства цифрових комунікацій Plus One DA Максим Саваневський.

Опитані ВВС експерти погоджуються на тому, що заблокувати доступ до російських соцмереж можливо - на рівні провайдерів. Інша справа, що обійти таке блокування для бажаючих це зробити буде не дуже складно.

"Завтра-післязавтра по всьому інтернету будуть викладені інструкції, як це зробити - просто і в два кліка", - розповідає ВВС директор київського Інституту постінформаційного суспільства Андрій Заблоцький.

"Обійти заборону зможе кожен, хто дійсно захоче цим зайнятися", - погоджується засновник компанії Information Security Group Єгор Аушев.

Втім, заступник голови адміністрації президента Дмитро Шимків, який раніше очолював представництво корпорації Microsoft в Україні, каже, що ефективно заблокувати небажані ресурси - "елементарно", і згадує при цьому успішні прецеденти блокування сервісів Youtube і Twitter в Туреччині.

"Питання - в термінах реалізації. Але це вже нюанси", - каже він.

Що це означатиме для українців?

"ВКонтакте" і "Однокласники" є найпопулярнішими соцмережами в Україні.

Максим Саваневський з агентства цифрових комунікацій Plus One DA оцінює кількість українських користувачів "ВКонтакте" в 12-14 млн людей, "Однокласників" - в 7-8 млн. Для порівняння, мережею Facebook в Україні користуються близько 7 млн ​​людей.

Втім, соцмережі - це тільки вершина айсберга. Адже санкції, як випливає з тексту указу, торкнуться і популярних серед українців сервісів "Яндекс" і Mail.ru, денну аудиторію яких експерт оцінив у 4-7 млн ​​людей.

Як зміниться життя цих людей, коли указ Петра Порошенко набуде чинності, передбачити наразі важко. Опитані ВВС експерти визнають, що подібне рішення мала би супроводжувати роз'яснювальна кампанія з боку влади, проте саме цього зроблено не було.

В результаті навіть IT-фахівцям складно спрогнозувати, як в Україні буде працювати, наприклад, популярний сервіс "Яндекс.Карти" після реалізації президентського указу. Одні кажуть, що він буде працювати, але не отримуватиме оновлень з материнського офісу, інші стверджують, що карти банально перестануть відкриватися.

Так чи інакше, реакцію українських користувачів соцмереж на швидке блокування "ВКонтакте" і "Однокласників" складно назвати однозначною. Частина з них шокована такою несподіваною звісткою, інші пишуть в Facebook про те, що таке рішення потрібно було приймати ще три роки тому.

Окреме питання: юридична чистота президентського указу. Представник уповноваженого з прав людини Михайло Чаплига, наприклад, заявив, що в українському законодавстві відсутні підстави для блокування будь-яких сайтів без рішення суду. Тобто, теоретично, обережно припускають експерти, цілком імовірним є сценарій з оскарженням санкцій указу Петра Порошенка в суді.

Як вплине реалізація указу на українську економіку?

В указі президента Порошенка перераховані понад 400 юридичних осіб, які підпадають під санкції, і поки що в Києві не озвучують навіть приблизні оцінки впливу цього кроку на українську економіку.

Втім, спостерігачі одразу звернули увагу на те, що в документі згадується компанія "1С" - провідний виробник програмного забезпечення для бухгалтерського обліку, практично безальтернативний в Україні спосіб вести звітність.

"Якщо санкції щодо "1С" реалізуються, то має бути якийсь перехідний період, тому що це означатиме втрати для бізнесу та платників податків", - каже ІТ-експерт Єгор Аушев.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Користувачі українських соцмереж з іронією називають Марка Цукерберга людиною, яка більше за інших зрадіє блокуванню "ВКонтакте" і "Однокласників"

З іншого боку, - і тут експерти знову нарікають на недостатність роз'яснювальної роботи з боку влади, - заборона діяльності компанії в Україні не рівнозначна забороні на використання її програмних продуктів.

"Але в довгостроковій перспективі санкції проти "1С "- це позитивний сигнал, він може дати стимул для появи в Україні власної зручної, якісної системи, і це, можливо, навіть стимулює українську економіку", - стверджує директор Інституту постінформаційного суспільства Андрій Заблоцький.

Що кажуть про заборону російських соцмереж експерти?

Максим Саваневський з агентства цифрових комунікацій Plus One DA серед тих, хто вважає, що блокувати "ВКонтакте" і "Однокласники" потрібно було ще на початку конфлікту на Донбасі, причетність до якого Росія заперечує.

"Росія сьогодні визнана ворогом України. Доступ до інформації про особисте життя, контакти, листування можна використовувати проти будь-якої людини - не сьогодні, так завтра. А, може, і через рік або 10 років, коли чинний студент очолить велику корпорацію або стане депутатом" , - сказав він ВВС Україна.

Голова правління Асоціації підприємств інформаційних технологій України Елліна Шнурко-Табакова, навпаки, переконана, що в сучасному світі заблокувати щось неможливо. На її думку, українська влада повинна була концентруватися на протидії інформаційним атакам на "чужому" майданчику замість того, щоб просто піти з нього.

Андрій Заблоцький з Інституту постінформаційного суспільства нагадує про те, що протягом останнього часу Служба безпеки України провела одразу кілька обшуків в офісах українських ІТ-компаній.

"Якби наші спецслужби займалися не віджиманням серверів у ІТ-компаній, а нормальною роботою з ними, ми би отримали нормальну протиотруту проти шкідливих компонентів цих сервісів, вступили б з ними в технологічну боротьбу. На жаль, наші спецслужби не мають компетенції або ресурсів для подібної боротьби і використовують грубі, доісторичні методи ", - каже він.

Новини на цю ж тему