Гройсман показав проект пенсійної реформи: головні моменти

Гройсман Копирайт изображения KMU.GOV.UA
Image caption Прем'єр самостійно представив проект пенсійної реформи

Український уряд затвердив проект пенсійної реформи, який подадуть на розгляд парламенту.

За словами прем'єра Володимира Гройсмана, нині з 12 млн пенсіонерів 8 млн отримують мінімальну пенсію у 1 312 грн на місяць. А це лише половина від споживчого кошику.

"Ми це чуємо від усіх, від закоренілих популістів до експертного середовища, а головне - від пенсіонерів, що у таких умовах жити неможливо", - сказав пан Гройсман.

З іншого боку, чверть українців працездатного віку не сплачують Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), із якого формується Пенсійний фонд. Проте, досягаючи пенсійного віку, вони так само претендують на соцвиплати.

Через це, за твердженням прем'єра, у Пенсійному фонді утворився дефіцит, який становить 140 млрд грн.

"12 мільйонів українських громадян сплачують внески, 12 мільйонів пенсіонерів отримують пенсію. Один до одного - це дуже поганий показник, який говорить про те, що пенсійна система хвора", - заявив Володимир Гройсман.

Що передбачає реформа?

На думку урядовців, головна проблема нинішньої ситуації з пенсією у тому, що більшість із них розраховуються на базі середньої зарплати десятирічної давнини.

У першу чергу з 1 жовтня підвищення на 200-1000 грн отримають понад 5,6 млн пенсіонерів, пенсії яких і досі розраховані на показниках середньої зарплати за 2007 рік.

Крім того, з 1 жовтня уряд пропонує скасувати оподаткування пенсій працюючих пенсіонерів.

Запропонований урядом варіант реформи також передбачає запровадження гнучкого коридору пенсійного віку. "Пенсійний вік не підвищується для тих, хто має страховий стаж 25 років", - заявив пан Гройсман. Це стосуватиметься близько 70% українців.

Водночас ті, хто мають менше 15 років стажу, виходитимуть на пенсію у 65 років.

Передбачена можливість компенсації відсутності трудового стажу. Його можна "докупити", сплативши додаткові внески до Пенсійного фонду.

Уряд пропонує запровадити і новий механізм індексації пенсій.

Значні зміни також відбудуться із так званими "спеціальними пенсіями". Зокрема, пенсії тих, хто працював на шкідливих виробництвах, формуватимуться і за рахунок спецдоплат з боку роботодавця. А з 1 січня 2019 року уряд планує запровадити дворівневу пенсійну систему для шахтарів - для працівників, яким не виповнилося 35 років, будуть відкриті персональні рахунки.

Водночас прем'єр нічого не сказав про пенсії, які визначаються окремими законами - правоохоронців, суддів, прокурорів, та інших категорій держслужбовців.

Прем'єр презентував спеціальний сайт, на якому уряд виклав своє бачення пенсійної реформи: pensii2017.info

Скільки це коштуватиме?

За розрахунками уряду, аби "осучаснити" пенсії лише цього року потрібно 12 млрд грн додаткових коштів.

За словами прем'єра, вони надійдуть до бюджету за рахунок підвищення доходів від ЄСВ, які зросли завдяки минулорічному рішенню уряду про мінімальну зарплатню.

Лише за перші чотири місяці цього року, твердить пан Гройсман, додаткові надходження від ЄСВ становлять майже 8 млрд грн, й до жовтня необхідна сума а 12 млрд грн буде.

У 2018 році "осучаснення" пенсій потребуватиме додаткові 30 млрд грн.

Старт дискусії?

Під час презентації проекту реформи прем'єр наголосив, що пропозиції уряду ще мають розглянути на Національній раді реформ, а також повинні бути затверджені парламентом до кінця травня.

Після цього, за словами Володимира Гройсмана, він бере на себе "повну політичну відповідальність" за виконання реформи.

Водночас, як заявив Павло Розенко, віце-прем'єр, який курує соціальні питання, "є питання, що потребують доопрацювання". Тому презентація проекту є "стартом широкої публічної дискусії" із залученням профспілок та експертів.

Урядовці не згадали про консультації із головним кредитором України - Міжнародним валютним фондом, у Меморандумі про співпрацю з яким пенсійна реформа посідає одне із головних місць.

Раніше представники МВФ і українські урядовці висловлювали суперечливі думки щодо того, як саме має здійснюватися пенсійна реформа.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему